Apple TV dostępne na urządzeniach Amazon Fire TV – sprawdzamy działanie i porównujemy z Apple TV 4K

Na tydzień przed uruchomieniem swojej platformy streamingowej firma Apple umożliwiła instalację aplikacji Apple TV na niektórych urządzeniach z systemem Fire TV. Niedawno dostęp do aplikacji zyskali też użytkownicy TV Boxów firmy Roku, a od dłuższego czasu dostępna jest ona na telewizorach Samsunga. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działa sama aplikacja, co umożliwia przed oficjalnym startem Apple TV+ oraz jak wypada w starciu z Apple TV 4K.

Aktualizacja: Aplikacja Apple TV na Fire TV wspiera już system Dolby Vision i odtwarza go bez problemu czerni znanego z urządzenia Apple TV 4K (tzw. „raised/elevated black levels”). Dolby Atmos wciąż nie jest oficjalnie wspierany.

Aplikacja Apple TV na urządzeniach firmy Amazon

Firma Apple wydała w tym tygodniu aplikację Apple TV na trzy modele urządzeń z systemem Fire TV – Fire TV Stick 4K, Fire TV Stick (drugiej generacji) i Fire TV Basic Edition. Amazon z kolei zapewnia, że aplikacja będzie wkrótce dostępna także na Fire TV Cube (pierwszej i drugiej generacji), Fire TV (trzeciej generacji), telewizorach Toshiba i Insignia ze Smart TV Fire TV Edition oraz soundbarze Nebula. Niestety, aplikacja nie będzie dostępna dla użytkowników urządzeń Fire TV (pierwszej i drugiej generacji) oraz Fire TV Stick (pierwszej generacji).

Firma z Cupertino wcześniej ogłosiła, że ​​Fire TV będzie jednym z kilku systemów firm trzecich, na których uruchomi się Apple TV. Aplikacja jest już bowiem dostępna na telewizorach Samsunga, na początku tego miesiąca pojawiła się na urządzeniach Roku, a Apple zapewniło, że wsparcie otrzymają także telewizory LG, Sony i Vizio.

Przypomnijmy, że sama aplikacja Apple TV ma przede wszystkim umożliwić oglądanie materiałów z serwisu streamingowego Apple TV+, który oficjalnie wystartuje już 1 listopada, i być dostępna na jak największej liczbie urządzeń. Nie znaczy to jednak, że na tym rola aplikacji się kończy – Apple TV umożliwia już bowiem dostęp do pokaźnej biblioteki iTunes, gdzie znajdziemy materiały w polskiej wersji językowej, w rozdzielczości 4K z HDR10 i Dolby Vision, jak i z dźwiękiem Dolby Atmos.

Apple TV na przystawce Fire TV Stick 4K

Korzystając z urządzenia Amazon Fire TV Stick 4K, postanowiliśmy sprawdzić działanie aplikacji Apple TV. Jak wypadła? Zacznijmy od tego, że aplikację najłatwiej zainstalować, wyszukując na urządzeniu frazę „Apple TV” – znajdziemy ją wtedy w sekcji aplikacji i gier. Po uruchomieniu Apple TV możemy od razu przejść do ustawień i wybrać język polski. Po zalogowaniu się w ustawieniach na konto iTunes od razu zyskujemy dostęp do zakupionych filmów.

fire4k_glowne-min.png fire4k_ustawienia-min.png

Wizualnie sama aplikacja jest niemalże identyczna jak na innych urządzeniach, w tym Apple TV 4K, różni się jedynie w szczegółach – w porównaniu do tej z urządzeń Apple cechuje się tradycyjnym sposobem przewijania odtwarzanego materiału (są cztery poziomy szybkości przewijania), alternatywnie jest też skok co 10 sekund po zapauzowaniu materiału. Polską bibliotekę iTunes można przeglądać tylko w kilku kategoriach (polecane, popularne, nowości), ewentualnie wyszukiwać konkretny tytuł. Okazuje się, że mimo możliwości oglądania i przeglądania materiałów z biblioteki iTunes na urządzeniu Fire TV nie można zakupić treści. W celu zakupu lub wypożyczenia materiału musimy przenieść się na iPhona, iPada, iPoda touch, komputer Mac lub PC. Jak wspominaliśmy wcześniej, w tym momencie oczywiście nie możemy korzystać z platformy Apple TV+ (jest informacja o dostępie od 1 listopada).

fire4k_tvplus-min.png fire4k_itunes-min.png

Największym mankamentem aktualnej aplikacji Apple TV na Amazon Fire TV jest fakt, że mimo iż urządzenie wspiera Dolby Vision i Dolby Atmos, to aplikacja nie daje nam możliwości ich odtworzenia. W materiałach, o których wiemy, że posiadają DV, opis informuje nas jedynie o HDR10 i taki też odtwarza. Natomiast Dolby Atmos mimo tego, że jest wypisany w ścieżkach dźwiękowych, to niestety nie jest wypuszczany w takim formacie z urządzenia. Nie dotyczy to wyłącznie tego urządzenia, o czym więcej w dalszej części artykułu.

fire4k_tr-min.png atv_tr-min.png
Po lewej informacja o jakości HDR treści na urządzeniu Fire TV, po prawej jakość Dolby Vision na Apple TV 4K.

Urządzenie od Amazona lepiej radzi sobie natomiast z wiernym odtwarzaniem systemu HDR10. Na początku przypomnijmy krótko, na czym polega problem urządzenia Apple TV 4K z poprawnym przesyłaniem metadanych HDR10 w materiałach dostępnych z Dolby Vision. W przypadku telewizorów z HDR10 niezdolnych do odtwarzania obrazu z systemem Dolby Vision urządzenie Apple TV 4K po włączeniu materiału z DV w rzeczywistości przesyła obraz z systemem HDR10 konwertowany na bieżąco z materiału DV i to pomimo faktu, że na serwerze serwisu znajduje się właściwy materiał w HDR10. Z pomocą urządzenia HDFury Integral sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda na przystawce firmy Amazon. Otóż, na urządzeniu Fire TV problem ten nie występuje – przesyłane ramki z metadanymi HDR10 mają stałe wartości i są zgodne ze źródłowym materiałem.

Tytuł

Urządzenie

Przestrzeń barw

MaxDML

MinDML

MaxCLL

MaxFALL

Lara Croft: Tomb Raider (2001) USA

Apple TV 4K

REC.2020

4000

4,1248

zmienne

zmienne

Mumia (2017) PL

Apple TV 4K

DCI-P3

1000

0,005

1000

343

Transformers: Ostatni Rycerz (2017) USA

Apple TV 4K

REC.2020

4000

4,1248

zmienne

zmienne

Lara Croft: Tomb Raider (2001) USA

Fire TV Stick 4K

REC.2020

1000

0,005

1064

604

Mumia (2017) PL

Fire TV Stick 4K

DCI-P3

1000

0,005

1000

343

Transformers: Ostatni Rycerz (2017) USA

Fire TV Stick 4K

REC.2020

1000

0,005

1238

901

Lara Croft: Tomb Raider (2001) USA

płyta 4K UHD

DCI-P3

1000

0,005

1000

386

Mumia (2017) USA

płyta 4K UHD

DCI-P3

1000

0,005

1000

343

Transformers: Ostatni Rycerz (2017) USA

płyta 4K UHD

DCI-P3

1000

0,0001

0

0

Warto w tym miejscu odnotować również to, że przystawka od Amazona radzi sobie z poprawnym wyświetlaniem filmów, które domyślnie w bibliotece serwisu Apple'a dostępne są tylko z systemem HDR10 – z czym nie ma też problemu urządzenie Apple TV 4K. Oznacza to, że przesyłane metadane HDR zgodne są z tymi, które znajdują się np. na płycie UHD z danym filmem. Możecie to odczytać w powyższej tabeli na przykładzie filmu „Mumia” (2017), który dostępny jest na iTunes wyłącznie w systemie HDR10.

Porównanie możliwości aplikacji Apple TV na różnych urządzeniach

Możliwości aplikacji Apple TV udostępnionej na konkretnych urządzeniach prezentują się następująco:

Urządzenie

Dostęp do Apple TV+

AirPlay

Oglądanie zakupionych treści iTunes, kanałów Apple TV

Kupno/wypożyczenie treści iTunes Movies, subskrypcja kanałów Apple TV

Zintegrowane inne treści (Prime Video, ESPN, Hulu itd.)

Dolby Vision i Dolby Atmos

Urządzenia Apple

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Telewizory Samsung

Tak

Tak

Tak

Tak

Nie

Nie

Roku

Tak

Nie

Tak

Tak

Nie

Nie

Amazon Fire TV

Tak

Nie

Tak

Nie

Nie

Nie

Niebawem, gdy aplikacja pojawi się na telewizorach LG czy Sony, dowiemy się, czy odtwarzanie Dolby Vision nie jest zarezerwowane tylko dla urządzeń Apple TV 4K.

źródło: zdj. Amazonfiretv.blog