Batman (1989) - porównanie obrazu nowego remastera z wydań 4K UHD, Blu-ray i Blu-ray z 2010 roku

W tym roku najpopularniejszy superbohater świata, czyli Batman, obchodzi swoje 80. urodziny. Z tej okazji studio Warner Bros. przygotowało dla fanów Mrocznego Rycerza wydania 4K UHD z czterema klasycznymi filmami, które na stałe wprowadziły mściciela z Gotham do świata kina. Jak na nośniku 4K UHD wypada pierwszy z czterech klasyków, czyli „Batman” Tima Burtona z 1989 roku? Sprawdźcie nasze porównanie z wydaniami Blu-ray. 

Swojego debiutu na 4K UHD filmy „Batman”, „Powrót Batmana”, „Batman Forever” oraz „Batman i Robin” doczekały się 3 czerwca za sprawą angielskiego oddziału Warnera, a dzień później zadebiutowały na amerykańskim rynku. W Polsce również doczekamy się ich premiery, ale będziemy musieli poczekać na nią do 19 czerwca, kiedy to Galapagos wprowadzi do naszych sklepów wydania 4K UHD ze wszystkimi czterema produkcjami. Warto zaznaczyć, że dla dwóch najnowszych produkcji, czyli „Batman Forever” oraz „Batman i Robin”, będzie to na naszym rynku podwójny debiut, bo do tej pory obecne były na sklepowych półkach wyłącznie w edycjach DVD.

W tym porównaniu skupimy się jednak zgodnie z chronologią na pierwszym filmie, czyli „Batmanie” z 1989 roku, w którym Mrocznego Rycerza zagrał Michael Keaton, a u jego boku pojawił się niezapomniany Jack Nicholson w roli Jokera i Kim Basinger jako Vicki Vale. W edycji 4K UHD znajdziemy dwie płyty z filmem Blu-ray i 4K UHD i na każdej z nich obecny jest nowy remaster filmu, stworzony specjalne na potrzeby nowych fizycznych wydań. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wcześniej „Batman” doczekał się już, oczywiście, wydania na niebieskim krążku, a to oznacza, że aktualnie na rynku dostępne są dwie różne wersje filmu, które różnią się technicznymi aspektami oraz rozdzielczością i kolorystyką.

Nowe wydanie 4K UHD oferuje widzom obraz w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli, zakodowany przy użyciu kodeka HEVC (H.265) z systemem HDR10. Płyty 4K UHD i Blu-ray z nowym remasterem zostały także wyposażone w dźwięk w formacie Dolby Atmos.

W kwestiach technicznych na początek zaznaczmy, jak wypadają średnie wartości bitratu obrazu na poszczególnych płytach:

  • „Batman” Blu-ray (2010) – 22,3 Mb/s (kodek AVC),
  • „Batman” Blu-ray Remastered (2019) – 30,3 Mb/s (kodek AVC),
  • „Batman” 4K UHD (2019) – 70,0 Mb/s (kodek HEVC).

Dotychczasowy transfer Blu-ray (2010) vs. Blu-ray Remastered (2019)

Podstawowymi różnicami względem nowego remastera a starą wersją obecną na płycie z 2010 roku jest nowa kolorystyka i wyższa jasność obrazu, która charakteryzuje tegoroczny remaster, i nieco lepsza widoczność detali, która jest w głównej mierze wynikiem lepszej jasności obrazu. Nowa wersja filmu, przygotowywana z myślą o nośniku 4K UHD z systemem HDR, która trafiła na płytę Blu-ray, nie jest jednak pozbawiona wad. Zakładając, że nowy remaster został przekonwertowany z wersji HDR na wersję SDR, spowodowało to, że rozjaśnione przez źródła świata fragmenty obrazu zostały pozbawione szczegółów, a podniesiony kontrast spowodował w niektórych ujęciach utratę szczegółów w ciemnych partiach obrazu.

W nowym remasterze (dotyczy to także wersji na płycie 4K UHD) zmiana kolorystyki spowodowała także w niektórych scenach pojawienie się lekko niebieskiego nalotu, który widoczny jest w kilku wieczornych scenach na otwartych planach. Z powyższymi zmianami możecie zapoznać się na przytoczonych poniżej przykładach. W ramach ciekawostki warto też odnotować, że w zremasterowanej wersji ustabilizowano trzęsące się początkowe i końcowe napisy, które występują w wersji z 2010 roku.

Na pierwszym porównaniu obrazu z nowej płyty Blu-ray kontra tym z płyty z 2010 roku możemy zauważyć jedną z kolejnych różnic zremasterowanej wersji, czyli odrobinę przycięty obraz przekładający się na większe pasy u góry i u dołu, co jest widoczne przez cały czas trwania filmu. Poniższe porównanie pokazuje również wspomniane wyżej „zaniebieszczenie” oraz przejaśnienie pewnych fragmentów obrazu, w tym przypadku tych, na które pada odbite światło (policzek Jokera i czołowy fragment maski Batmana).

Fragment obrazu dotychczasowego Blu-ray vs. ten sam fragment obrazu ze zremasterowanego Blu-ray.

Drugie porównanie udowadnia z kolei, że niebieski nalot nie dotknął całego materiału, a nowy transfer zyskał lepszą kolorystykę i jasność obrazu. Można też zauważyć lepszą widoczność detali (wzór na marynarce Jokera).

Fragment obrazu dotychczasowego Blu-ray vs. ten sam fragment obrazu ze zremasterowanego Blu-ray.

Porównanie obrazu Blu-ray (2010) i Blu-ray (2019) w filmie „Batman”

bdsw-v-bdr-min.jpg

Blu-ray Remastered (2019) vs. 4K UHD (2019)

Jeśli natomiast chodzi o wersję 4K UHD z nowym remasterem, to jej nie dotknął problem z brakiem szczegółów w partiach obrazu z odblaskami. Na porównaniu możecie zauważyć więcej detali na oświetlonej brodzie Batmana i policzku Jokera — oczywiście screenshoty nie są w stanie oddać rzeczywistego wyglądu tej sceny, którą zobaczycie dopiero na telewizorze obsługującym HDR, i mają jedynie na celu zasygnalizowanie przewagi obrazu 4K.

Fragment obrazu ze zremasterowanego Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do remastera BD – 120 nitów).

Z kolei drugie z porównań wskazuje na lepszą rozdzielczość w wersji 4K i pokazuje, że dostarcza ona wyraźniejszą ostrość krawędzi i lepszą widoczność detali we fragmentach z dużym nagromadzeniem mniejszych elementów.

Fragment obrazu ze zremasterowanego Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do remastera BD – 120 nitów).

Porównanie obrazu Blu-ray (2019) i 4K UHD (2019) w filmie „Batman”

br-v-buhd-min.jpg

Dotychczasowy transfer Blu-ray (2010) vs. 4K UHD (2019)

Na koniec możecie spojrzeć jeszcze na bezpośrednie porównanie wersji 4K UHD ze starym transferem obecnym na płycie Blu-ray z 2010 roku. Oprócz oczywistej, niemożliwej do uchwycena przewagi wynikającej z obecności systemu HDR i szerokiej palety barw, o których wspominaliśmy, możecie zobaczyć, jaka różnica dzieli obydwie wersje pod względem ostrości obrazu oraz widoczności szczegółów na dużych zbliżeniach (pierwsze porównanie), a także na ogólnych kadrach (drugie porównanie).

Fragment obrazu dotychczasowego Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do remastera BD – 120 nitów).

Fragment obrazu dotychczasowego Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do remastera BD – 120 nitów).

Porównanie obrazu Blu-ray (2010) i 4K UHD (2019) w filmie „Batman”

uhdr-v-bdsw-min.jpg

Porównanie wykresów bitrate'u wideo na płytach 4K UHD, Blu-ray i wersji iTunes (FHD, HDR10 i Dolby Vision)

Poniżej prezentujemy jeszcze zestawienie wykresów bitratu obrazu z każdej dostępnej na rynku wersji filmu „Batman”. Znajdziecie tutaj bitrate wersji z płyty 4K UHD, płyty Blu-ray z remasterem, płyty Blu-ray ze starym transferem, a także wersji 4K i Full HD dostępnych w serwisie iTunes.

Po kliknięciu w obrazek przejdziecie do narzędzia, w którym można wyłączyć wybrany wykres i sprawdzać bitrate w konkretnym miejscu.

batman-1989-video-bitrate-4k-uhd-bd-remastered-bd-2010-itunes.png

Parametry metadanych HDR10 na płycie 4K UHD i wersji iTunes

Tytuł

Przestrzeń barw

MaxDML

MinDML

MaxCLL

MaxFALL

„Batman” (1989) płyta 4K UHD
DCI-P3

4000

0,0050 1284 113 cd/m2
„Batman” (1989) wersja 4K iTunes*
- 1000 0,0050 1117 821 cd/m2

* Musicie jednak pamiętać, że aktualnie urządzenie Apple TV 4K nie odtworzy Wam „Batmana” w HDR10 z podanymi parametrami, o czym więcej na forum.

Zamieszczone screeny mają jedynie charakter poglądowy, a ich głównym zadaniem jest zobrazowanie różnicy w rozdzielczości pomiędzy wydaniem Blu-ray i 4K UHD. Na screenach nie jest widoczny efekt HDR oraz WCG, które są głównymi zaletami nośnika UHD. Pamiętajcie też, że wygląd obrazu na wszystkich zrzutach ekranu uzależniony jest również od technicznych właściwości Waszych ekranów. 

źródło: zdj. Warner Bros.