Blade Runner 2049 - recenzja wydania 4K Ultra HD Blu-ray

7 lutego do polskich sklepów trafiły wydania 4K UHD z kontynuacją słynnego dzieła Ridleya Scotta. Zapraszamy do naszej recenzji wydania Ultra HD Blu-ray z filmem Blade Runner 2049.

Opisywane wydanie z filmem Blade Runner 2049 oferuje nam obraz w formacie 2.40:1 – w wydaniu fizycznym nie zobaczymy scen w formacie IMAX. Obraz został zakodowany przy użyciu kodeka HEVC (H.265), z 10-bitową głębią obrazu, szeroką paletą bar (WCG) i High Dynamic Range w wersji HDR10.

Rozdzielczość 4K

Blade Runner 2049 został sfilmowany za pomocą cyfrowych kamer w rozdzielczości 3,4K i ukończony w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Mamy tu więc do czynienia z praktycznie pełną rozdzielczością 4K. I trzeba na wstępie zaznaczyć, że o ile obraz na Blu-ray jest świetnym przedstawicielem swojego formatu i zapewnia wysokiej jakości obraz, to pod względem rozdzielczości wyraźnie ustępuje swojemu młodszemu bratu Ultra HD. Lepsza szczegółowość obrazu widoczna jest zarówno w szerokich ujęciach charakterystycznych dla Rogera Deakinsa, których w filmie nie brakuje – początkowa sekwencja, panoramiczne ujęcia miasta – jak i w bliższych ujęciach twarzy bohaterów lub innych elementów scenografii. Wszystkie detale skóry typu zmarszczki, pory, a także wszelkiego rodzaju ziarenka piasku czy kurzu są bezsprzecznie wyraźniejsze i lepiej widoczne. Poprawie uległy również wszelkiego rodzaju krawędzie i tekstury przedmiotów – nie ma tutaj jednak mowy o zbyt przesadnym wyostrzeniu. Obraz jest niesamowicie przejrzysty i czysty.

Dla zobrazowania różnicy w rozdzielczości spójrzcie chociażby na zdjęcie numer 1 w porównywarce z jednej z początkowych scen w filmie (jego fragment poniżej). W obrazie UHD krawędzie przedmiotów są lepiej zarysowane niż w przypadku Blu-ray, w którym widzimy spore rozmazanie obrazu na zbliżeniu.

br_2049_porownanie_sc0.pngFragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

W przypadku tej sceny oraz innych scen z szerokimi ujęciami różnica w rozdzielczości jest zauważalna, ale nie tak bardzo, jak w scenach ze zbliżeniami np. na twarze bohaterów. W przypadku zbliżeń różnice w rozdzielczości doskonale pokazuje zdjęcie numer 7 w porównywarce (jego fragment poniżej). Spójrzcie tylko na ogromną ilość detali na twarzy Harrisona Forda. Każde rysy, zmarszczki i włosy tworzą niesamowicie szczegółowy obraz bombardujący nas oszałamiającą ilością detali, których rozdzielczość 1080p nie jest w stanie nam zagwarantować.

br_2049_porownanie_sc1.png
Fragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

HDR i kontrast

Po seansie pierwszego Blade Runnera moglibyśmy oczekiwać, że w przypadku nowego Łowcy androidów doczekamy się spektakularnego widowiska pod względem efektu HDR. Nie jest jednak tak oszałamiająco, jak wielu mogłoby przypuszczać. Ze względu na preferencje reżysera, który nie ukrywa niechęci do zbyt nachalnego stosowania tego systemu, nowy Blade Runner wypada pod tym względem bardzo subtelnie. Oczywiście w przypadku scen, w których możemy podziwiać ulice futurystycznego miasta przepełnione neonowymi reklamami, efekt HDR jest zauważalny, widać wyraźniejsze i żywsze światła, ale jeśli widziało się pierwszego Łowcę androidów w wydaniu UHD, można byłoby oczekiwać czegoś więcej. Poniekąd usprawiedliwia to jednak fakt, że większość ujęć w mieście pokazywana jest w szarej kolorystyce, deszczu i mgle. Krótko mówiąc, można śmiało stwierdzić, że HDR jest tutaj bardzo delikatny, ale nie da się nie zauważyć, że film wersji UHD wyraźnie różni się pod tym względem od wersji Blu-ray.

W przypadku ogólnej jasności obrazu wydanie Ultra HD w bezpośrednim porównaniu z wersją Blu-ray wypada odrobinę jaśniej, ale nie ma tutaj absolutnie mowy o kolosalnej różnicy. Film utrzymany jest w dosyć ciemnej tonacji, a wiele scen okraszonych jest dużą ilością mroku. To, co zapewnia nam wydanie UHD, to na pewno lepsza, bardziej głębsza czerń, która jednocześnie zdaje się nie powodować utraty jakichkolwiek szczegółów, a czasami nawet ujawniać ich więcej niż wersja Blu-ray. Zapewnia to filmowi niesamowitą głębię, klimat i kontrast.

Szeroka paleta barw

W wydaniu UHD mamy do czynienia ze zdecydowanie lepszymi kolorami. Szeroka paleta barw zapewnia głębsze i bardziej nasycone kolory. W wielu scenach z filtrami zielonego, niebieskiego, żółtego (np. w korporacji Wallace'a) i pomarańczowego (cała sekwencja, w której K dociera do kryjówki Deckarda) nowy nośnik oferuje wyraźnie lepsze nasycenie, zwłaszcza w przypadku koloru żółtego i pomarańczowego. Szeroką paletę barw możemy odczuć też w bezpośrednim porównaniu scen w „sztucznym lesie”, gdzie jesteśmy z każdej strony otoczeni zielenią i wydanie UHD zapewnia nam w tym przypadku obcowanie z głębszymi i bardziej zróżnicowanymi odcieniami tego koloru.

Na plus należy zaliczyć również kolory wszelkich rdzy, metali czy innych elementów scenografii przewijających się w trakcie seansu, a także odcieni skór bohaterów, które wypadają nieco naturalniej niż w wersji Blu-ray.

Namiastkę różnic wynikających z szerokiej palety barw może oddać np. zdjęcie numer 5 w porównywarce (jego fragment poniżej). Oprócz oczywistej różnicy w szczegółowości obrazu spójrzcie na kolory wspomnianej już rdzy czy wszelkiego rodzaju złomu. To, co widzicie na screenach, jest – rzecz jasna – efektem całkowicie niewspółmiernym z rzeczywistym obrazem wyświetlanym na telewizorze z certyfikatem Ultra HD Premium i został przedstawiony jedynie w celach poglądowych. Na screenach nie jest bowiem widoczny efekt WCG (szerokiej palety barw). Pamiętajcie też, że wygląd obrazu uzależniony jest również od technicznych właściwości Waszych ekranów.

br_2049_porownanie_sc2.png
Fragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

Podsumowanie

Podsumowując, wydanie Ultra HD z filmem Blade Runner 2049 bez wątpienia nie jest przypadkiem, w którym obraz będzie olśniewał nas za sprawą oślepiającego i mocnego efektu HDR czy wyraźnie żywych kolorów. Jednak to, co zapewnia wydanie w rozdzielczości 4K, to ewidentnie lepsza szczegółowość dostrzegalna „gołym okiem” nawet przy zwykłym seansie, poprawiona kolorystyka, świetny kontrast i głębia. Czy zatem wydanie 4K UHD jest jedynym słusznym wyborem w przypadku nowego dzieła Denisa Villeneuve'a? Cóż, biorąc pod uwagę wyraźną przewagę pod względem rozdzielczości, szeroką paletę barw i nieco przyćmiony, aczkolwiek obecny efekt HDR, zdecydowanie warto polecić film w wersji Ultra HD wszystkim kinomaniakom, którzy mają już możliwość odtwarzania filmów w 4K. To, co mogę Wam zagwarantować, to jedno – pod względem ilości detali i szczegółów obrazu ten film Was po prostu zachwyci.

Szkoda tylko, że Sony ostatecznie zrezygnowało z wypuszczenia filmu z obrazem w formacie Dolby Vision, bo moglibyśmy sprawdzić, jak kontynuacja klasyka z 1982 roku prezentuje się w przypadku przypisywania indywidualnych metadanych dla każdej sceny. Tym bardziej, że film został przygotowany w tym formacie obrazu na potrzeby kina.

Oceny wykorzystania możliwości nośnika 4K Ultra HD Blu-ray

6
Rozdzielczość
+3
Efekt HDR
4
Szeroka paleta barw
+4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

Porównywarka obrazu z wydań 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray  

br_2049_porownywarka_min.png

Zamieszczone screeny mają jedynie charakter poglądowy, a ich głównym zadaniem jest zobrazowanie różnicy w rozdzielczości pomiędzy wydaniem Blu-ray i 4K UHD. Na screenach nie jest widoczny efekt HDR oraz WCG, które są głównymi zaletami nośnika UHD. Pamiętajcie też, że wygląd obrazu na wszystkich zrzutach ekranu uzależniony jest również od technicznych właściwości Waszych ekranów.

Więcej o nośniku 4K Ultra HD i formatach HDR dowiecie się z naszego przewodnika: Czym jest 4K Ultra HD? Wszystko, co musisz wiedzieć o 4K, HDR i Dolby Vision.

Zdjęcia wydania (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

P1020507.jpg P1020511.jpg

P1020543.jpg P1020519.jpg

P1020523.jpg P1020512.jpg

Specyfikacja wydania

Zestawienie najważniejszych informacji z raportów BD-info nośników 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray:

 

Blu-ray

4K Ultra HD Blu-ray

Kraj pochodzenia

Polska

Polska

Rozmiar płyty

44 666 382 718 bytes

81 321 065 415 bytes

FILM:

Czas trwania

2:43:27.797 (h:m:s.ms)

2:43:27.797 (h:m:s.ms)

Rozmiar filmu

38 340 507 648 bytes

80 162 770 944 bytes

Bitrate całkowity

31,27 Mbps

65,39 Mbps

WIDEO:

Kodek wideo

MPEG-4 AVC Video

MPEG-H HEVC Video

Bitrate wideo

23009 kbps

49512 kbps

Opis

1080p / 23,976 fps / 16:9 / High Profile 4.1

2160p / 23.976 fps / 16:9 / Main 10 Profile 5.1 High / 4:2:0 / 10 bits / HDR / BT.2020 /

WYBRANE ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWE:

English (angielski)

jest

jest

Polish (polski)

jest

jest

English (angielski)

Kodek dźwięku

Auro-3D/DTS-HD Master Audio

Dolby Atmos/TrueHD Audio

Bitrate dźwięku

3642 kbps

5237 kbps

Opis

5.1 / 48 kHz / 3642 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)

7.1-Atmos / 48 kHz / 5237 kbps / 24-bit (AC3 Core: 5.1 / 48 kHz / 640 kbps)

Polish (polski: lektor Andrzej Leszczyński)

Kodek dźwięku

Dolby Digital Audio

Dolby Digital Audio

Bitrate dźwięku

640 kbps

640 kbps

Opis

5.1 / 48 kHz / 640 kbps

5.1 / 48 kHz / 640 kbps

WYBRANE NAPISY:

English (angielskie)

Polish (polskie)

Pełne raporty BD-info dostępne są pod odnośnikami: Blu-ray i 4K Ultra HD Blu-ray.

Wykresy bitrate'u wideo 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray

Blu-ray

Średni bitrate wideo: 23009 kbps.

blade-runner-2049-bitrate-bd-10s.png

4K Ultra HD Blu-ray

Średni bitrate wideo: 49512 kbps.

blade-runner-2049-bitrate-uhd-10s.png

Gdzie kupić wydanie 4K Ultra HD z filmem „Blade Runner 2049” z polską wersją?

W każdym z powyższch wydań znajdziecie polską ścieżkę dźwiękową Dolby Digital 5.1 (640 kbps) i napisy.

Test wydania 4K Ultra HD Blu-ray przeprowadzono na odtwarzaczu Sony UBP-X800.

źródło: Sony Pictures