Comcast składa kontrofertę zakupu Foxa przebijającą Disneya!

Według najnowszych doniesień zza oceanu korporacja Comcast złożyła właśnie zapowiadaną od jakiegoś czasu kontrofertę zakupu części studia 21st Century Fox, które miał przejąć Disney.

Comcast – będący właścicielem NBCUniversal – wycofał się z próby zakupu Foxa w grudniu, tuż przed tym, jak Disney złożył ofertę opiewającą na 52,4 miliarda dolarów. Teraz Comcast zdecydował się na definitywny powrót do walki o przejęcie studia i złożył ofertę zakupu studia opiewającą na 65 miliardów dolarów. Comcast zdaje sobie jednak sprawę, że nie jest to końcowa oferta, jaką firma przeznaczy na zakup aktywów, a jedynie impuls mający sprowokować wojnę licytacyjną z Disneyem.

Włodarze firmy Comcast nie ukrywają również, że ponowne włączenie się do walki o Foxa to ich odpowiedź na wczorajszą decyzję sądu federalnego, który zatwierdził ogromną fuzję AT&T i Time Warner. Mimo obiekcji ze strony Departamentu Sprawiedliwości AT&T otrzymało zgodę na przejęcie Time Warner za ponad 85 miliardów dolarów! Ta transakcja może bardzo poważnie wpłynąć na światowy rynek telewizyjny i filmowy, bowiem AT&T jest jednym z kluczowych operatorów internetu i telewizji kablowej w USA, a Time Warner to korporacja skupiająca takie stacje telewizyjne jak HBO i CNN, a ponadto właściciel wytwórni filmowych Warner Bros. i Castle Rock.

Odpowiedzią Comcast na przejęcie Time Warner ma być właśnie walka o aktywa studia 21st Century Fox. Jak zapewnia Brian Roberts, jeden z dyrektorów firmy, Comcast jest idealnym miejscem dla spółek Foxa.

Należy też pamiętać, że w przypadku, gdy Fox zerwie umowę z Disneyem, będzie musiał zapłacić 1,52 miliarda dolarów kary. Jednak przy aktualnej ofercie, jaką zaproponował Comcast, nawet po zapłaceniu kary będzie ona znaczenie korzystniejsza niż oferta Disneya. Trudno jednak zakładać, że przedstawiciele Disneya tak łatwo odpuszczą prawie zakończoną już transakcję. Należy wręcz spodziewać się, że w najbliższym czasie będziemy świadkami istnej licytacji pomiędzy dwoma amerykańskimi gigantami.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w 2004 roku Comcast chciał wykupić za 66 miliardy dolarów studio The Walt Disney Company, ale oferta została odrzucona przez prezesa Disneya.

źródło: Comingsoon.net / Comcast