Disney przejmie Foxa jeszcze w tym roku?

Od kilku miesięcy fani Marvela z zapartym tchem śledzą wszystkie informacje na temat ogromnej fuzji pomiędzy Disneyem i Foxem, która spowoduje, że prawa do ekranizacji takich marek jak X-Meni i Fantastyczna Czwórka powrócą w ręce Disneya. Dzisiaj pojawiła się informacja sugerująca, że połączenie dwóch studiów może nastąpić szybciej, niż do tej pory przewidywano. Poznajcie szczegóły.

Nowe informacje ze środowiska Foxa mówią, że firma w ostatnich dniach przeprowadziła poważne zmiany na wysokich stanowiskach oraz dokonała zmian w strukturze firmy, co jest ściśle związane z przejęciem aktywów Foxa przez Disneya. Dzięki temu pojawiła się możliwość, że fuzja firm znacznie przyspieszy i będzie możliwa nawet jeszcze w tym roku, kiedy wcześniejsze prognozy sugerowały, że zostanie zakończona dopiero w 2019 roku.

Jeśli nawet Disney nie przejmie aktywów Foxa do końca grudnia, istnieje duża szansa, że sprawa zakończy się zaraz na początku 2019 roku i tym samym amerykański gigant stanie się właścicielem niemal wszystkich mniejszych firm wchodzących w skład marki Fox. Wyjątkiem jest jedynie sieć lokalnych stacji telewizyjnych, Fox News i FS1. Trudno na razie przewidzieć, kiedy Marvel zdecyduje się na wprowadzenie do swojego filmowego świata superbohaterów należących do tej pory do Foxa, ale nie powinno nastąpić to wcześniej niż w 2020 roku. Ostatnio szef Disneya zapewnił jednak, że X-Meni pojawią się w MCU, a ich wprowadzeniem do świata Avengers zajmie się sam Kevin Feige.

Przypomnijmy, że ostatecznie wartość transakcji ustalona została na kwotę 71,3 miliarda dolarów. Po zakończeniu fuzji Disney wejdzie w posiadanie m.in. takich marek jak Predator, Planeta małp, Szklana Pułapka, Avatar, Obcy, X-Men, Deadpool czy Fantastyczna Czwórka, a także stanie się właścicielem 20th Century Television (do którego należą m.in. takie stacje jak National Geographic czy FX) oraz satelitarnej platformy Sky i sieci telewizyjnej Star TV. Przejęcie 20th Century Fox przez Disneya bardzo wyraźnie umocni medialnego giganta na pozycji lidera rynku filmowego, na którym posiada aktualnie 26% udziałów. Przejęcie Foxa da mu około 13% dodatkowego udziału.

źródło: Deadline.com / zdj. Disney