Jakich filmów nie zobaczymy w polskich kinach przez koronawirusa? Lista tytułów

Jak już informowaliśmy, ze względu na rozprzestrzeniającą się w Polsce epidemię koronawirusa rząd zdecydował, że od jutra w całym kraju zamknięte zostaną kina i teatry. Jakie premiery ominą polskich widzów ze względu na zakaz? Sprawdźcie listę pozycji.

Na specjalnej konferencji prasowej Minister Kultury, Piotr Gliński, poinformował dzisiaj przed południem o zamknięciu w całej Polsce wszystkich instytucji kultury, w tym kin, muzeów, teatrów oraz innych placówek organizujących imprezy, na których gromadzi się większa publiczność.

Rząd zadecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury: teatrów, muzeów, kin, sieci kinowych, szkół artystycznych wszystkich szczebli. Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze, który zakłada gromadzenie się dużej liczby osób.

Kina pozostaną zamknięte od jutra do przynajmniej 26 marca, a to oznacza, że ominie nas kilka dużych premier kinowych, na które widzowie czekali od miesięcy. Już w ten piątek do polskich kin miał wejść polski slasher „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, w którym główne role zagrali: Julia Wieniawa, Gabriela Muskała, Wiktoria Gąsiewska i Mirosław Zbrojewicz, ale wczoraj dystrybutor filmu poinformował, że jego premiera została odwołana. Jak na razie nowa data premiery nie została ogłoszona, ale dystrybutor zapewnia, że zostanie ona ujawniona w momencie, gdy sytuacja związana z epidemią koronawirusa zostanie opanowana. W komunikacie czytamy także:

Jest nam niezmiernie przykro, że musieliśmy podjąć taką decyzję, natomiast mamy nadzieję, że doskonale ją Państwo rozumieją w obliczu sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć.

Dzisiaj o odwołaniu swoich premier poinformował natomiast Best Film i Gutel Film. W komunikacie pierwszego z dystrybutorów czytamy, że odwołane zostały premiery filmów Obraz pożądania” (27 marca) i „Pojedynek na głosy” (24 kwietnia) oraz wszystkie pokazy prasowe zaplanowane na marzec: „Obraz pożądania” (12 marca) i „Pojedynek na głosy” (19 marca) i „Babyteeth” (26 marca).

Z uwagi na sytuację kryzysową w kraju, zamykanie się placówek kulturalnych oraz kin, oraz kolejne działania prewencyjne podejmowane przez rząd, podjęliśmy decyzję  o przesunięciu premier kinowych filmów „Obraz pożądania” i „Pojedynek na głosy”.

Gutek Film poinformował o odwołaniu premier filmów „Zdrajca” (13 marca), „Nasz czas” (3 kwietnia) oraz „Daleko od Reykjavíku” (24 kwietnia). Nowe daty premier zostaną ogłoszone, gdy tylko sytuacja się ustabilizuje i kina wrócą do normalnego funkcjonowania.

W najbliższy weekend w polskich kinach oprócz produkcji „W lesie dziś nie zaśnie nikt” mieliśmy zobaczyć także film akcji pod tytułem „Guns Akimbo”, którego główną gwiazdą jest Daniel Radcliffe. Za tydzień natomiast kina miały przeżywać oblężenie związane z debiutem długo wyczekiwanego horroru „Ciche miejsce 2” z Emily Blunt w roli głównej. W przyszły piątek miał debiutować także polski film „Eastern” w reżyserii Piotra Adamskiego oraz produkcja „Skłodowska”, w którym Rosamund Pike zagrała polską laureatkę Nagrody Nobla. Żadnego z tych tytułów w polskich kinach w ciągu najbliższych dwóch tygodni jednak nie zobaczymy. Pod dużym znakiem zapytania stoją także premiery dwóch wielkich superprodukcji, które zaplanowano na 27 marca: aktorskiej wersji animacji „Mulan” od Disneya i komiksowego widowiska „Bloodshot” z Vinem Dieselem w roli głównej.

Jak na razie ich premiery nie zostały oficjalnie odwołane przez globalnych dystrybutorów, ale obecna sytuacja jest na tyle dynamiczna, że pojawia się realna szansa na to, że obydwa filmy zostaną ostatecznie przesunięte w filmowym kalendarzu na późniejszy termin. Nawet jeśli studia nie podejmą takiej decyzji, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że polski rząd zdecyduje o wydłużeniu okresu, w którym polskie kin i inne placówki kulturalne pozostaną zamknięte.

W Polsce wykryto obecnie 27 przypadków zarażeń na wirusa COVID19. Premier podkreślił w swoim wystąpieniu, że celem wprowadzonych ograniczeń jest spowolnienie tempa rozwoju koronawirusa kraju.

„W lesie dziś nie zaśnie nikt”

Domek w środku lasu, monstrum, polujące na grupę odciętych od świata nastolatków – „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, nowy film twórców kontrowersyjnego „Placu zabaw” i szalonego „Ataku paniki”, to slasher zanurzony w estetyce amerykańskiego horroru lat 80. Makabra, groteska, seks, a w tle społeczny komentarz. Takiej zabawy gatunkiem w Polsce jeszcze nie było. Dwaj bracia natrafiają w lesie na tajemnicze znalezisko, które okaże się makabryczne w skutkach... Lata później, krwawe konsekwencje odkrycia poniesie grupa bogu ducha winnej młodzieży, która spędza wakacje w leśnej głuszy.

„Guns Akimbo”

Życie Milesa nie potoczyło się zgodnie z jego oczekiwaniami. Zamiast wymarzonego losu bohatera, spędza całe dnie przy biurku tworząc gry komputerowe wśród współpracowników, którzy nie darzą go zbyt wielką sympatią. Wszystko ulega zmianie, gdy będąc pod wpływem alkoholu pozostawia negatywny komentarz na stronie nielegalnego internetowego show o nazwie Skizm, którego uczestnicy walczą ze sobą na śmierć i życie. W efekcie Milesowi składa wizytę Riktor, maniak stojący za kanałem i siłą zmusza go do wzięcia udziału w morderczej zabawie. Jego pierwszym przeciwnikiem okazuje się dotąd niepokonana gwiazda rozgrywek Nix (Samara Weaving).

 „Zdrajca”

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego „La Cosa Nostra”, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. Tytułowy „Zdrajca” nie jest jednak herosem, Bellocchio widzi w nim niemal szekspirowskiego bohatera, uwikłanego w tragiczny konflikt. Film wspaniale ogrywa jego dwuznaczność: to morderca, niewierny mąż, człowiek brutalny, cyniczny i bezwzględny. Zeznaje przeciw swoim w obronie honoru mafii - tej, która go wychowała, a którą jego zdaniem zdradzili nowi przywódcy. To lojalność wobec „rodziny” każe mu wydać bossów i ujawnić w sądzie wszystkie sekrety Cosa Nostry. Umieszczeni podczas procesu w klatkach, dawni przyjaciele zamieniają się w dzikie zwierzęta. Plują, rzucają się na kraty, żądają krwi „Zdrajcy”. Jedynym sojusznikiem żyjącego w ukryciu, zaszczutego mężczyzny jest legendarny sędzia Falcone.

„Zieja”

Rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja (Andrzej Seweryn), współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, jest przesłuchiwany przez Grosickiego, oficera Służby Bezpieczeństwa (Zbigniew Zamachowski). Grosicki nakłania go do współpracy. Ksiądz odmawia. Grosicki nie daje za wygraną. Jest świetnie przygotowany. Wie o życiu księdza wszystko, czym chce zdobyć jego zaufanie. Jeśli mu się nie uda, może stracić wszystko.

„Turu. W pogoni za sławą”

Przez swój śmieszny wygląd oraz fakt, że nie potrafi składać jajek, kurka Turu jest źródłem żartów dla całego kurnika. Wszystko zmienia się, kiedy Isabel – emerytowana nauczycielka muzyki zabiera kwoczkę na swoją farmę. Tam też dochodzi do niebywałego odkrycia. Okazuje się, że Turu posiada niezwykły talent. Nie tylko potrafi mówić ludzkim głosem, ale również wspaniale śpiewać. Isabel jednak – z obawy, że inni ludzie mogą chcieć wykorzystać kurkę do własnych celów – postanawia zatrzymać jej sekret w tajemnicy. Niestety pewnego dnia dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Kobieta spada z dachu i traci pamięć… Kiedy karetka zabiera ją do szpitala, Turu pozostaje sama i bez ochrony. Dzielna kwoczka nie załamuje się jednak i postanawia wyruszyć w podróż, aby odnaleźć przyjaciółkę. W jej trakcie poznaje małego Mateo, syna właściciela cyrku. Wspólnie tworzą spektakl, który przynosi Turu wielki rozgłos. Mimo sławy i scenicznego sukcesu rozśpiewana kurka nie zamierza jednak zrezygnować z misji odnalezienia ukochanej Isabel.

„Jezioro dzikich gęsi”

W wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminale Diao Yinana nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza. „Jezioro Dzikich Gęsi”, podobnie jak poprzedni film chińskiego reżysera „Czarny węgiel, kruchy lód”, to stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem.

„Ciche miejsce 2”

W następstwie dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w domu Abbottów, rodzina (Emily Blunt, Millicent Simmonds, Noah Jupe) musi stawić czoła temu, co dzieje się poza domem, temu, jak wygląda teraz świat. Wie, że kluczem do przetrwania jest cisza. Idąc w nieznane, Abbottowie szybko przekonają się, że tajemnicze stworzenia, które do ataku prowokuje dźwięk, to nie jedyne zagrożenie…

„Eastern”

Polska w niedalekiej przyszłości. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi. Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami. Czy możliwe jest odrzucenie zasad rządzących wszechogarniającą kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru?

„Skłodowska”

Młoda, ambitna Maria Skłodowska przybywa do Francji, by na słynnej Sorbonie podjąć studia, które są jej wielkim marzeniem, a już wkrótce przyniosą przełom nie tylko w życiu młodej kobiety, ale całego świata. Początki jednak są trudne. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.

„Co przyniesie jutro”

To nie jest kolejny film o tym, że życie zaczyna się po rozstaniu. I że wystarczy zapisać się na kurs tańca, żeby wszystko wróciło do normy. To szczery, intymny, poruszający i pełen emocji portret kobiety, która próbuje ułożyć swoje życie na nowo, po tym, gdy jej mąż odchodzi do innej kobiety.

„Psychobitch”

Lubiany i popularny uczeń Marius chce być idealny we wszystkim, co robi. Frida, klasowa outsiderka, chce być inna i zawsze poza schematem. Nauczyciel zachęca chłopaka, by ten pomógł swojej koleżance w projekcie. Młody przedstawiciel "pokolenia perfekcjonistów" widzi w tym jedynie kolejną okazję, by każdemu udowodnić, że jest świetny we wszystkim, co robi. Szybko okazuje się, że Frida ma inne plany. Wspólna nauka okaże się ciekawym i trudnym doświadczeniem dla każdej ze stron.

„Smak pho”

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

„Ojciec”

Po pogrzebie matki, Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu.

źródło: zdj. Paramount Pictures / Disney