Jason Bourne Steelbook vs Wydanie zbiorcze - prezentacja i porównanie

Z okazji premiery na Blu-ray i DVD filmu Jason Bourne do sklepów trafiło zbiorcze wydanie zawierające wszystkie pięć filmów z serii. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jego wadom i zaletom oraz porównamy je ze steelbookiem z najnowszą częścią serii.

Zbiorcze wydanie serii o nazwie The Bourne Classified Collection, zbierające pierwsze cztery filmy z serii, zadebiutowało w USA i UK już w czerwcu. W wydaniu nie umieszczono oczywiście płyty z filmem Jason Bourne, który trafił na fizyczne nośniki dopiero na przełomie listopada i grudnia, ale tak, jak w przypadku kilku innych wydań zbierających długie serie, zostawiono w nim miejsce na płytę z najnowszym filmem. W Polsce dystrybucją filmu zajmuje się Filmostrada, która przygotowała na nasz rynek dwa wydania Blu-ray: kolekcjonerskiego steelbooka oraz standardowe wydanie w amarayu. Na DVD film doczekał się wydania w digi-booku. Zbiorcze wydanie The Bourne Classified Collection ukazało się zarówno na Blu-ray, jak i na DVD. Dzisiaj weźmiemy pod lupę wydanie Blu-ray.

PB261642.JPG

Opakowanie

Pudełko, w którym umieszczono digi-book zostało wykonane z bardzo cienkiego kartonu, ale należy pochwalić wydawcę za użycie matowego materiału, na którym nie zostają odciski palców czy inne ślady. W tytule wydania umieszczonym na grzbiecie i froncie wykorzystano lekko wybrzuszoną czcionkę. Całości dopełnia delikatny połysk. Gdyby nie fakt, że zastosowano tak cienki karton, wydanie zasługiwałoby na pełną aprobatę. Analogicznie te same zastrzeżenia można skierować pod adresem digi-booka - o ile można go tak w ogóle nazwać, bo nie zawarto w nim żadnego tekstu :) Okładka i strony wykonane są z dobrego jakościowo materiału, ale są nazbyt cienkie, co powoduje, że całość jest niewiele grubsza od steelbooka, a przypomnę tylko, że zbiera o pięć płyt więcej. Poszczególne strony dedykowane każdej z części filmu wyglądają bardzo korzystnie, a pomysł z umieszczeniem kadrów z filmu jest jak najbardziej trafiony. Warto tutaj zauważyć, że w polskim wydaniu nie umieszczono na stronach spisu materiałów dodatkowych, który znajduje się w amerykańskim wydaniu. Osobiście jestem z tego zadowolony, bo spis mógłby jedynie oszpecić ładnie wyglądające grafiki. Nie obraziłbym się jednak na umieszczenie spisu dodatków lub innego tekstu na osobnych stronach, co dodatkowo zwiększyłoby objętość samego wydania i wzbogaciło jego zawartość. Pozostaje mi zatem pochwalić wydawnictwo za sam projekt opakowania i zganić za wykonanie, które w przypadku zastosowania grubszego kartonu mogło stanowić na prawdę łakomy kąsek dla kolekcjonerów, wart swojej dosyć wybujałej ceny. Czy zatem warto sięgnąć po to wydanie ze względu na opakowanie? Moim zdaniem absolutnie nie. Chyba, że cena spadnie do ok. 100 zł, a na półce nie macie jeszcze żadnego filmu o Bournie.

Płyty i materiały dodatkowe

Niestety materiały zawarte na płytach również nie przemawiają na korzyść The Bourne Classified Collection. Bynajmniej nie z powodu samych materiałów, lecz swojej wtórności wobec poprzednich edycji. W wydaniu znajdziemy bowiem dokładnie te same płyty, jakie znalazły się w poprzednich pojedynczych wydaniach poszczególnych filmów. Jedynym faktycznym dodatkiem jest tutaj płyta DVD, ale zawarte na niej materiały są jedynie krótkim dopełnieniem dodatków do filmów Ultimatum i Dziedzictwo Bourne'a. Same dodatki z poszczególnych filmów stanowią natomiast nad wyraz ciekawą, choć często zbyt zwięzłą kopalnię wiedzy o scenach kaskaderskich, a w tym walkach, pościgach samochodowych i choreografiach. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby klip pokazujący proces kręcenia sceny pościgu po dachach Tangieru oraz sławny już skok przez okno. Fani praktycznych efektów specjalnych powinni poczuć się w pewnym stopniu usatysfakcjonowani. Dużo miejsca poświęcono także materiałom opisującym poszczególne lokacje, w których pojawia się główny bohater oraz trudnościom, jakie spotkały ekipę przy kręceniu scen na dworcach, lotniskach itp. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na alternatywne sceny otwierające i kończące pierwszą część serii, które zostały nakręcone w wyniku zamachów z 11 września i miały zmienić nieco odbiór filmu, ale ostatecznie nie trafiły do finalnej wersji obrazu.

Niestety wadą wszystkich materiałów z trzech pierwszych filmów jest ich niska rozdzielczość. Dopiero dodatki z czwartej i piątej części możemy obejrzeć odpowiednio w jakości HD i FHD. Problem polega jednak na tym, że w dwóch ostatnich odsłonach serii dodatki są najsłabsze. Można mieć pretensje do twórców zwłaszcza o pobieżne potraktowanie dodatków przy najnowszym filmie Jason Bourne. Powrót Matta Deamona do serii był doskonałym momentem, aby przedstawić nam jakieś ciekawe wspomnienia z poprzednich serii w postaci dokumentu w wysokiej rozdzielczości. Niestety temat ten został potraktowany po macoszemu. W większości dodatków znajdziecie polskie napisy, wyjątkiem jest tylko druga część serii, czyli Krucjata Bourne'a, w której z niewiadomych przyczyn dodatki nie doczekały się polskiego tłumaczenia. Szkoda, że dystrybutor nie wykorzystał premiery zbiorczego wydania do nadrobienia tego niedopatrzenia.

Jak widać, trudno znaleźć w zbiorczym wydaniu elementy, które mogłyby przemawiać na jego korzyść i skłonić potencjalnych fanów serii do wymiany swoich standardowych wydań na The Bourne Classified Collection. Mogę tutaj tylko powtórzyć, że warto zainteresować się tą edycją tylko w przypadku jej znacznie niższej ceny, bo nie oferuje ona ani nowych i ciekawych dodatków, ani adekwatnego do ceny opakowania.

Steelbook

Jeśli zatem nie warto zainteresować się zbiorczym wydaniem, a chcielibyście postawić na półce najnowszy film o Bournie, pozostaje Wam do wyboru standardowe wydanie w amarayu lub steelbook. Niestety w nasze ręce trafił jedynie steelbook i to o nim możemy się wypowiedzieć oraz przedstawić Wam jego zdjęcia, ale powinno to wystarczyć do podjęcia decyzji.

Nie będę rozpisywał się nad wyglądem steelbooka, bo możecie sami ocenić go po zdjęciach, ale nie poraża on ciekawymi grafikami, czy jakością zastosowanych materiałów. To po prostu typowy matowy steelbook z białym tłem i z pierwszą lepszą grafiką promocyjną, tak aby wpasował się w gusta masowych odbiorców. Musicie pamiętać też, że wcześniejsze filmy serii zostały wydane w Polsce w opakowaniach z zupełnie inną szatą graficzną, więc jeśli chcielibyście zebrać serię w jednakowych opakowaniach może być to nie lada problemem. Co gorsza, edycja w amarayu również nie wpisuje się do końca w styl poprzednich wydań i ma całkowicie odmienną grafikę, notabene inną niż na zdjęciach poglądowych - o czym poinformował i dodał zdjęcie jeden z naszych czytelników w komentarzach pod wpisem: Jason Bourne - przegląd ofert i specyfikacja.

Podsumowując, jeśli zależy Wam na dobrej jakości opakowaniu lub graficznej spójności opakowań, to macie trudny orzech do zgryzienia. Mamy nadzieję, że w podjęciu decyzji pomogą Wam poniższe zdjęcia i prezentacje wideo.

Na naszym forum znajdziecie temat poświęcony filmom z Bournem, gdzie możecie dołączyć do dyskusji oraz znaleźć aktualne informacje o wszystkich wydaniach Blu-ray. Wydania dostępne są również na Filmoskopie: steelbookamaray i wydanie zbiorcze. Gorąco zachęcamy do korzystania z listy życzeń, dzięki której możecie na bieżąco kontrolować ceny interesujących Was wydań.

Gdzie kupić?

The Bourne Classified Collection

Blu-ray:
DVDmax.pl 242.98 zł
Gandalf.com.pl
246.85 zł
Empik.com 262.99 zł
Bluedvd.pl 269.89 zł

DVD:
Swiatksiazki.pl 89.89 zł
Empik.com 95.99 zł

Steelbook:

DVDmax.pl 79.89 zł
Gandalf.com.pl
84.27 zł
Empik.com 86.99 zł
Bluedvd.pl 89.99 zł

Zdjęcia wydań (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

The Bourne Classifield Collection i Jason Bourne Steelbook The Bourne Classifield Collection i Jason Bourne Steelbook

The Bourne Classifield Collection i Jason Bourne Steelbook The Bourne Classifield Collection

The Bourne Classifield Collection The Bourne Classifield Collection

The Bourne Classifield Collection The Bourne Classifield Collection

The Bourne Classifield Collection The Bourne Classifield Collection

The Bourne Classifield Collection The Bourne Classifield Collection

The Bourne Classifield Collection The Bourne Classifield Collection

Jason Bourne Steelbook PB261658.jpg

PB261651.jpg Jason Bourne Steelbook

Jason Bourne Steelbook Jason Bourne Steelbook

Prezentacje wideo

źródło: Filmostrada / Universal Pictures