Legion Samobójców (steelbook) - prezentacja i omówienie

Wczoraj (5.12.2016r.) oficjalnie do sprzedaży na Blu-ray, DVD i UHD trafił film Legion Samobójców. Z tej okazji mamy dla Was prezentację steelbooka właśnie z tym filmem. We wpisie znajdziecie zdjęcia, materiał wideo oraz omówienie efektów 3D, materiałów dodatkowych i samego wydania.

Galapagos przygotował dla nas łącznie aż sześć wydań z filmem. Na Blu-ray ukazały się aż trzy wydania, a w tym omawiany dzisiaj steelbook - niestety jest to jedyne wydanie na niebieskim krążku, w którym nie znajdziecie rozszerzonej wersji filmu. W wydaniu UHD na nośniku 4K znajduje się kinowa wersja filmu, a na dodatkowej płycie Blu-ray obecna jest wersja rozszerzona w formacie 2D. Na DVD natomiast film doczekał się jedynie jednopłytowych wydań z wersją kinową, a w jednym z wydań dodatkowo umieszczono kolekcjonerskie karty.

PC051625.JPG

Kolekcjonerskie wydanie w steelbooku tak, jak większość metalowych edycji od Galapagos, została przeznaczona na wyłączność sieci MediaMarkt i Saturn, dlatego wydanie to znajdziecie tylko w sklepach tych sieci lub na ich stronach internetowych. Już od momentu ogłoszenia swoich planów wydawniczych związanych z Legionem Samobójców w stronę dystrybutora posypały się negatywne komentarze odnoszące się do braku rozszerzonej wersji filmu w tym konkretnym wydaniu. Pretensje te wydają się tym bardziej uzasadnione, ponieważ rozszerzona wersja filmu została dodana do każdego innego wydania na niebieskim krążku, a nawet do wydania UHD. Warto tutaj nadmienić, że chociażby w Czechach fani filmu dostali dwie wersje w steelbookach i mogą swobodnie wybrać taką, jaka im najbardziej odpowiada. Zresztą nasi południowi sąsiedzi już wielokrotnie pokazali, że pomimo znacznie mniejszego rynku sprzedaży potrafią o wiele lepiej dbać o swoich klientów. W takiej sytuacji polscy zwolennicy metalowych wydań zostali postawieni przed wyborem steelbooka lub rozszerzonej wersji filmu w zwykłym amarayu.

Efekty 3D

W steelbooku umieszczono natomiast dwie płyty z kinową wersją filmu w 3D i 2D. Zatrzymajmy się na chwilę właśnie przy wersji 3D, która w mojej opinii jest całkowicie zbędna w przypadku takiego filmu jak Legion Samobójców. Nie chodzi mi tutaj tylko o estetykę filmu, czyli ciemną i ponurą kolorystykę, ale sam gatunek filmowy, w jaki wpisuje się produkcja DC. Bądźmy szczerzy, kameralne kino akcji nie jest najlepszym gatunkiem do godnego zaprezentowania efektów, jakie oferuje technologia 3D. Zastąpienie płyty 3D płytą z rozszerzoną wersją byłoby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem - jedno wydanie z wersją 3D w ofercie w zupełności by wystarczyło. Co gorsza, efekty 3D pojawiają się w filmie rzadko, a jeśli już się pojawią, są dość wątpliwej jakości. Zdecydowanie brakuje im głębi i efektu budowania przestrzeni poza ekranem telewizora. Przez to jeszcze trudniej pogodzić się z decyzją, jaką podjął dystrybutor i niestety wygląda to na typowo marketingową zagrywkę, która ma zachęcić do kupna dwóch wydań tego samego filmu.

Obraz 2D i dźwięk

Dla formalności wypada wspomnieć krótko o obrazie i dźwięku. Jakość obrazu spełnia najwyższe standardy formatu Full HD. Oczywiście obrana przez twórców mroczna estetyka przekłada się na ciemne sceny wypełnione szarymi odcieniami kolorów, ale nie ma to żadnego wpływu na czystość obrazu i jego jakość. Oryginalny dźwięk Dolby Atmos doskonale spełnia swoją funkcję i stanowi świetny kontrast dla polskiego dubbingu, który po raz kolejny jest zbyt cichy względem innych efektów dźwiękowych. O dubbingu można jedynie napisać, że wybierając tę formę tłumaczenia, możemy liczyć tylko na parodię filmu, który właśnie oglądamy.

Steelbook

Metalowe wydanie prezentuje się naprawdę świetnie i jest to według mnie jeden z najlepszych steelbooków wydany w tym roku w Polsce. Wydawca znakomicie wykorzystał materiały promujące film, a okładka z grafikami głównych bohaterów wygląda fantastycznie. Należy pochwalić także tylną okładkę przedstawiającą graffiti z murów więzienia Belle Reve. W śródku wydania mamy do czynienia ze standardową praktyką stosowaną przy steelbookach, czyli umieszczeniem jednego z popularniejszych kadrów z filmu i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie napisy produkcyjne, które zajmują niemal połowę lewego skrzydła. Jest to dosyć niepokojący trend jaki Warner Bros. zaczyna regularnie stosować w swoich najnowszych wydaniach (patrz: Obecność 2, Tarzan: Legenda).

PC051574.jpg PC051583.jpg

Wersja rozszerzona (brak tej wersji w omawianym steelbooku)

Jak podaje dystrybutor, rozszerzona wersja filmu trwa 134 minuty, co daje nam około 11 minut nowych scen. Niestety, jak łatwo się domyślić, te kilkanaście minut nie jest w stanie diametralnie zmienić u widza odbioru filmu i jeśli ktoś wyszedł z kina zniesmaczony, a jest takich osób cała masa, to od razu pragnę ostrzec: nie róbcie sobie nadziei. Ta wersja nie sprawi, że zaczniecie postrzegać Legion Samobójców jako wybitne kino. Większość scen rozszerzonych to zaledwie kilka nowych ujęć niewnoszących zupełnie nic świeżego do filmu. Na uwagę zasługują jedynie pierwsza retrospekcja Harley, będąca preludium do drugiej sceny, w której poznajemy jej origin story oraz dialog pomiędzy Deadshootem a Flagiem.

Sceny rozszerzone:

  1. Scena z posiłkiem Killer Croca, w której cameo zaliczył reżyser filmu, David Ayer.
  2. Scena rekrutowania El Diablo - dodanie kilku kadrów.
  3. Scena w samolocie rozszerzona o fragment, w którym Killer Croc wymiotuje.
  4. Dialog między Deadshootem a Flagiem zarysowuje odrobinę bardziej charaktery obu postaci.
  5. Pierwsza retrospekcja Harley dotycząca Jokera - w dużym stopniu poprawia odbiór drugiej sceny, która znalazła się w wersji kinowej.
  6. Kilka ujęć, w których Harley Quinn rozmawia z pozostałymi złoczyńcami z Legionu.

Dodatki

Niezależnie od tego, jaką wersję filmu wybierzecie, jeśli podobał Wam się Legion Samobójców, koniecznie zajrzyjcie do materiałów dodatkowych.

Spis dodatków:

  • Task Force X: One Team, One Mission (00:23:08)
  • Chasing the Real (00:09:37)
  • Joker & Harley: "It" Couple of the Underworld (00:14:29)
  • Squad Strength and Skills (00:09:00)
  • Armed to the Teeth (00:11:48)
  • This is Gonna Get Loud: The Epic Battles of Suicide Squad (00:10:54)
  • The Squad Declassified (00:04:19)
  • Gag Reel (00:02:04)

Pierwszy materiał poświęcony jest głównie komiksowemu dziedzictwu bohaterów i podstawowym informacjom, to znaczy pierwsze pojawienie się na kartach komiksu, zdolności i wrogowie. W klipie wypowiadają się między innymi: David Ayer, Geoff Johns, aktorzy wcielający się w główne role oraz scenarzysta serii Suicide Squad z lat osiemdziesiątych. Wypowiedzi zostały wzbogacone dużą ilością plansz komiksowych. Drugi materiał to szybki przekrój przez współpracowników reżysera, którzy odpowiadali za kostiumy, scenografię, tatuaże (wspomnienie o ich ewolucji z biegiem czasu oraz krótkie wstawki z robienia sobie tatuaży przez ekipę), efekty wizualne, szkolenie wojskowe. Materiał ma za zadanie pokazać nam, że David Ayer chciał, aby wszystkie elementy w filmie wyglądały autentycznie i były idealnie dopracowane. Jest to dosyć pobieżny materiał, jedynie nakreślający poruszane kwestie, ale niektóre z nich zostały rozbudowane w kolejnych dodatkach. Co dziwne, w dwóch pierwszych i w kolejnych (wyłączając trzeci materiał) praktycznie w ogóle nie została wspomniana postać Jokera, próżno również szukać w nich wypowiedzi Jareda Leto. Dopiero materiał dodatkowy pod tytułem Joker & Harley: "It" Couple of the Underworld dostarcza nam wypowiedzi aktora odgrywającego rolę popularnego klauna. Jednak i tutaj sam aktor nie miał dużo miejsca na przekazanie widzom ciekawych informacji, a od innych osób z ekipy mogliśmy usłyszeć standardowe rozpływanie się nad kreacją Jokera oraz marketingową gadkę o tym, jak to Jared Leto zatracił się w roli i kazał zwracać się do siebie jak do Jokera. Druga połowa materiału poświęcona jest oczywiście Harley Quinn i wcielającej się w nią Margot Robbie.

Jednym z najlepszych materiałów na płycie jest na pewno Squad Strength and Skills. Skupia się on na przygotowaniach fizycznych całej głównej obsady, dostajemy wypowiedzi trenerów, wiele wstawek z sal treningowych i siłowni, a w tym nawet nagranie ze szkolenia bojowego, które przeszedł Joel Kinnaman. Prawdziwa gratka dla miłośników kultury fizycznej. Kolejny materiał, Armed to the Teeth,  skupia się na rekwizytach głównych bohaterów. Widzimy tutaj projekty i opisy: maski i broni Deadshota, uzbrojenia Ricka Flaga, miecza Katany, boomerangów Kapitana oraz rewolwera i kija Harley Quinn. This is Gonna Get Loud: The Epic Battles of Suicide Squad to materiał o przygotowaniach do scen strzelanin z przeciwnikami EAS (Eyes of the Adversary), które odbyły się na ulicy i w biurowcu oraz sceny finałowej. Twórcy pokazują nam jak sceny zostały przygotowane i jak dużo z tego, co widzieliśmy na ekranie, to wynik pracy kaskaderów oraz całej ekipy filmowej. To kolejne potwierdzenie, że w filmie duży nacisk położony został na praktyczne efekty specjalne (nagrania wybuchów, próby kaskaderów). Jedną z ciekawostek, która mnie szczerze zdziwiła jest fakt, że w scenie spalenia przez El Diablo, EAS wystąpili prawdziwi kaskaderzy, który zostali podpaleni i zrzuceni z rusztowania. Ostatnim godnym uwagi materiałem jest The Squad Declassified, czyli w pewnym rodzaju akta głównych postaci zawierające dane o ich uzbrojeniu, wzroście, dacie urodzenia, wadze i umiejętnościach. Rzadko kiedy spotyka się z tak dokładnym zaplanowaniem nawet najmniejszego detalu dotyczącego fikcyjnego bohatera filmu. Dlatego jeszcze raz podkreślę, że jeśli należycie do mniejszości i podobał Wam się Suicide Squad, to te dodatki są po prostu obowiązkowe!

Podsumowanie

Czy zatem warto sięgnąć po steelbooka z kinową wersją? Gdyby nie te całkowicie zbędne napisy na środkowej grafice mógłbym z czystym sumieniem polecić to wydanie i stwierdzić, że warto pominąć wersję rozszerzoną lub ewentualnie zaopatrzyć się w nią w przyszłości wykorzystując jakąś promocję. W szczególności, że rozszerzona wersja Legionu Samobójców na pewno nie jest tak rozbudowana jak wersja rozszerzona poprzedniego filmu z uniwersum DC, czyli Batman v Superman. Nie naprawia ona montażowego chaosu i wielu wad filmu. Nie zanosi się jednak na to, że ujrzymy kiedyś pierwotną wersję filmu, zwłaszcza, że sam reżyser twierdzi, że taka nie istnieje, co nie zmienia faktu, że mało kto w te zapewnienia wierzy. Fanom filmu pozostaje cieszyć się tymi kilkoma scenami, które na pewno sprawią, że film w ich oczach urośnie jeszcze bardziej, a tym którym film nie przypadł do gustu pozostaje po prostu omijać go szerokim łukiem. Wszystkie aspekty wydania możecie ocenić sami. Pomogą Wam w tym szczegółowe zdjęcia i prezentacja wideo. Dajcie też znać w komentarzu, jakie wydanie Wy wybraliście i czy w ogóle macie w planach postawić Suicide Squad na półce.

Gdzie kupić?

Legion Samobójców 3D - steelbook

MediaMarkt.pl 119.00 zł
Saturn.pl 119.00 zł
Bluedvd.pl 139.99 zł

Z cenami pozostałych wydań możecie zapoznać się w naszym przeglądzie ofert. Na forum znajdziecie temat poświęcony filmowi Legion Samobójców, gdzie możecie dołączyć do dyskusji oraz znaleźć aktualne informacje o wszystkich wydaniach Blu-ray. Wydania dostępne są również na Filmoskopie: steelbook, amaray 3D+2D, amaray 2D i wydanie UHD 4K. Gorąco zachęcamy do korzystania z listy życzeń, dzięki której możecie na bieżąco kontrolować ceny interesujących Was wydań.

Zdjęcia wydania (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

PC051589.jpg PC051597.jpg

PC051606.jpg PC051603.jpg

PC051611.jpg PC051614.jpg

PC051617.jpg

Prezentacja wideo

źródło: Warner Bros. / Galapagos / DC Comics