Lśnienie Kubricka  trafi na 4K UHD - kiedy premiera?

Filmy Stalneya Kubricka powoli zaczynają stawać się stałym punktem w kalendarzu premier 4K UHD od studia Warner Bros. Po zeszłorocznym wydaniu filmu "2001: Odyseja kosmiczna" w tym roku mamy doczekać się edycji 4K UHD z kolejnym klasykiem reżysera, "Lśnieniem". Poznajcie szczegóły.

Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego komunikatu dotyczącego premiery wydania 4K UHD, ale według plotek jego premiery możemy spodziewać się jesienią tego roku, a dokładnie 2 października. Jesienna premiera wydania "Lśnienia" wydaje się o tyle prawdopodobna, że na 8 listopada zapowiedziano z kolei kinową premierę nowego horroru "Doktor Sen", który będzie kontynuacją filmu nakręconego przez Kubricka. Nie byłby to więc pierwszy przypadek, w którym wydanie 4K UHD ukazuje się na rynku w okolicach kinowej premiery powiązanego z nią tytułu.

Aktualnie trwają jeszcze prace nad przygotowywaniem nowego remastera obrazu, dlatego trudno spodziewać się jakichkolwiek informacji na temat specyfikacji wydania. Możemy jedynie zakładać, że podobnie jak w przypadku "Odysei Kosmicznej" na płycie 4K UHD znajdziemy dźwięk w formacie DTS-HD Master Audio 5.1 oraz obraz w systemie Dolby Vision.

W przypadku "Lśnienia" nie będzie to co prawda wydanie jubileuszowe — film debiutował w 1980 roku, ale niewykluczone, że podobnie jak "Odyseja Kosmiczna" oprócz standardowego wydania w plastikowym opakowaniu film doczeka się również steelbooka oraz limitowanego wydania z kilkoma kolekcjonerskimi kartami.

Nie powinniśmy również martwić się o polską edycję "Lśnienia". Jeśli film trafi na nośnik 4K UHD, możemy być pewni jego polskiej edycji od dystrybutora Galapagos. Istnieje także szansa, że polskiej wersji doczekamy się w kilku zagranicznych wydaniach, ale na dokładniejsze informacje w tej kwestii będziemy musieli jeszcze poczekać kilka miesięcy.

źródło: 4kfilme.de / zdj. Warner Bros.