Najlepszy - recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie Amaray]

23 maja do sklepów trafiły wydania Blu-ray i DVD z filmem Najlepszy w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Zapraszamy do lektury naszej recenzji wydania Blu-ray.

„Najlepszy” (2017), reż. Piotr Domalewski

(dystrybucja w Polsce: Galapagos)

Film:

W filmie mamy do czynienia z historią niejakiego Jerzego Górskiego, byłego narkomana, któremu udało się przezwyciężyć nałóg oraz zdobyć pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowych zawodach triathlonowych na świecie. Jeśli ten opis, plakat promujący film, a także jego zwiastun przywodzą Wam na myśl pewien znany napis znajdujący się w jednej z dzielnic Los Angeles, to trafiliście w dziesiątkę. Najlepszy w reżyserii Łukasza Palkowskiego to bowiem kino na wskroś hollywoodzkie. Korzystając z tradycyjnej formuły filmu biograficznego, Palkowskiemu udało się stworzyć obraz, którego nie powstydziliby się siedzący na stosie dolarów najlepsi rzemieślnicy filmowi.

Zachodnie inklinacje reżysera były już widoczne w jego wcześniejszej pracy. Najlepszym przykładem udanego scalenia amerykańskiego sposobu opowiadania historii z polskim temperamentem do tej pory pozostają Bogowie. Podobnym schematem, jednak niestety z nieco innym skutkiem, posługiwał się przy realizacji Belfra. W Najlepszym zaś strukturalnie najbardziej zbliżył się do „fabryki snów”, ale nie zapomniał przy tym, gdzie osadzona jest przedstawiona w filmie opowieść. Hollywoodzka stylistyka bynajmniej nie szkodzi filmowi. Dynamiczna akcja, w którą wplątani jesteśmy już od pierwszych minut, angażuje do samego końca. Dzieje się tak głównie ze względu na bardzo dobrą pracę kamery, która wyjątkowo często zmienia swoje położenie. Kiedy sytuacja tego wymaga, cięcia są szybkie, a akcja energicznie przesuwa się do przodu. Podczas gdy tempo zwalnia, statyczna kamera pozwala natomiast na chwilę odpoczynku. Proporcje wydają się być wymierzone co do centymetra i pod względem technicznym nie ma się właściwie do czego przyczepić.

00000.m2ts_snapshot_01.40.22-min.png

Przez większość czasu z bezbłędnością techniczną idzie w parze przejmujący dramat. Nie oznacza to jednak, że twórcom nie zdarzyło się kilkukrotnie sięgnąć po dramaturgiczne uproszczenia czy bardzo konwencjonalne rozwiązania. Film miewa momenty, w których jest dość wtórny, ale nie rzuca to zbyt dużego cienia na całość. Historia jest na tyle sprawnie opowiedziana, by widz mógł uwierzyć w to, co dzieje się na ekranie. Jakub Gierszał w roli Górskiego wypada wiarygodnie, zarówno wtedy, gdy na haju przechadza się po legnickich ulicach, jak i w momentach, gdy z wycieńczenia pada na ziemię po przebyciu wielu kilometrów. Partnerujący mu w rolach drugoplanowych aktorzy, wśród których możemy znaleźć takie nazwiska jak: Kamila Kamińska, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Cielecka czy Janusz Gajos, również w większości przypadków wywiązują się ze swoich zadań.

Pomimo tego, iż z pewnością nie jest to kino wybitne, ekipie pracującej nad Najlepszym trzeba przyznać jedno: w Polsce już od dłuższego czasu takiego filmu nie było. Wydobywając na światło dzienne historię mimo wszystko nietypową, albowiem o Jerzym Górskim mało kto słyszał, twórcy byli w stanie nakręcić pierwszorzędne kino rozrywkowe, w którym nie brakuje elementów kina artystycznego. Autorska wizja Palkowskiego w połączeniu ze scenariuszem autorstwa Agathy Dominik i Macieja Karpińskiego, napisanym według ściśle określonych hollywoodzkich standardów, sprawiła, że Najlepszy to nie tylko obraz, który dobrze się ogląda, ale również jest w stanie zmusić do myślenia.

4
Film

Obraz:

Z uwagi na to, że akcja w Najlepszym (szczególnie w pierwszej części filmu) jest bardzo żwawa, zmiany lokacji odbywają się dosyć często. Od narkotykowej meliny, przez zabrudzone przedmieścia peerelowskiego Dolnego Śląska, po scenerię dusznych więziennych sal ukazywane są nam różne odcienie szarej rzeczywistości, nie tylko charakteryzującej dany okres polityczny w naszej historii, ale również (przede wszystkim) odnoszącej się do klimatu opowieści i wewnętrznego stanu głównego bohatera. W większości miejsc, w których kamera towarzyszy bohaterom, obraz pozostaje na dobrym poziomie i odznacza się odpowiednią widocznością detali. Zdarzają się jednak i takie momenty,  w których ostrość obrazu i widoczność detali spadają, a obraz staje się lekko rozmyty. Czasami jest to podyktowane wizją twórców i znajduje uzasadnienie w konkretnych  scenach, a czasami przyczynia się do tego obecność CGI – jest to zauważalne np. w scenach „wewnętrznego dialogu” głównego bohatera. Pod względem gamy kolorystycznej jest tak, jak zdążył nas już do tego przyzwyczaić odpowiadający za zdjęcia Piotr Sobociński Jr. Jego operatorska praca jest tutaj spójna z resztą opowieści. Kiedy trzeba, jest szaro i ponuro, a gdy negatywny ton filmu schodzi na bok, by ustąpić optymistycznemu wydźwiękowi całości, obraz przypomina niekiedy piękną pocztówkę z wakacji. Jedynym z zauważalnych mankamentów jest też sposób sportretowania w filmie Stanów Zjednoczonych. Zmiana scenerii nie została niestety odpowiednio zaakcentowana. Zamiast amerykańskiego słońca, dostajemy tu zatem panoramę nazbyt widocznie europejską. Mimo tych kilku minusów, co do jakości obrazu nie mam większych zastrzeżeń. W większości filmu szczegóły, jak na przykład zalewający twarz bohatera pot, tekstury skóry czy wystrój wnętrz poszczególnych lokacji, są świetnie widoczne.  Transfer, jak na wydanie polskiego filmu, wypada zadowalająco.

00000.m2ts_snapshot_00.09.40.jpg 00000.m2ts_snapshot_00.36.56.jpg

00000.m2ts_snapshot_00.56.16.jpg 00000.m2ts_snapshot_00.57.27.jpg

00000.m2ts_snapshot_01.05.12.jpg 00000.m2ts_snapshot_01.10.04.jpg

00000.m2ts_snapshot_01.20.51.jpg 00000.m2ts_snapshot_01.23.23.jpg

00000.m2ts_snapshot_01.28.40.jpg 00000.m2ts_snapshot_01.30.50.jpg

00000.m2ts_snapshot_01.35.21.jpg 00000.m2ts_snapshot_01.39.50.jpg

Wykres bitrate'u wideo na płycie Blu-ray

NAJLEPSZY-00000-bitrate-10s.png

4
Obraz

Dźwięk:

Aż prosi się, żeby film oglądać jak najgłośniej. Nie wynika to bynajmniej z tego, że dźwięk jest słabo słyszalny czy niewyraźny. Wręcz przeciwnie. Skąpany w rytmie rock and rolla obraz z powracającym co jakiś czas motywem muzycznym „Child in Time” grupy Deep Purple może pochwalić się świetnie zapisaną jakością dźwięku. Od samego początku, gdy w pierwszej scenie para bohaterów ucieka milicji przez miasto w rytm „Born to Be Wild”, dźwięk jest doskonale słyszalny i bardzo czysty. Dialogi i pozostałe dźwięki również nagrane zostały wzorowo. Każdy cios, uderzenie, pchnięcie czy niespodziewany kontakt z basenem, którego doświadcza główny bohater, dzięki wysokiej jakości dźwięku odczuć możemy na własnej skórze. Ścieżka dźwiękowa autorstwa Bartosza Chajdeckiego, z którym reżyser współpracował już przy realizacji Bogów, świetnie współgra z całością i nadaje tej pozytywnej w wymowie opowieści odpowiednio podniosłego tonu. Na płycie oprócz formatu: DTS-HD Master Audio 5.1 obecny jest również PCM 2.0.

5
Dźwięk

Materiały dodatkowe:

najlepszy-menu-min.png

Pod względem dodatków wydanie prezentuje się dość przeciętnie, jednak na większą uwagę zasługuje obecność pełnometrażowego filmu dokumentalnego w reżyserii Kacpra Lisowskiego, którego głównym bohaterem jest oczywiście Jerzy Górski. Poza tym jest bardzo standardowo. Otrzymujemy kilkuminutowy zbiór materiałów filmowych uchwyconych podczas pracy na planie, zwiastun, a także bardzo krótkie wstawki z twórcami, od których nie dowiadujemy się nic specjalnego.

Pełna lista dodatków:

  • Film dokumentalny Mistrz świata (01:05:38) – oprócz tego, że film fabularny sam w sobie jest smakowitym kąskiem, dopełnienie w postaci pełnoprawnego dokumentu staje się niezłym deserem. W filmie widzimy Jerzego Górskiego obecnie. Ukazywany jest jako równie nieugięty i stanowczy, co w filmie Palkowskiego. Wygląda zatem na to, że wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy głównego bohatera zostały dobrze uchwycone w obu produkcjach. W Mistrzu Górski jest już autorytetem i człowiekiem instytucją. Jak sam mówi, jest pod wpływem innego narkotyku – tego zwanego życiem. Widzimy go jako postać, która inspiruje innych: organizuje maratony dla więźniów, spędza z nimi czas, wciąż angażuje się w działalność Monaru, gdzie prócz treningów oferuje angażujące wystąpienia publiczne. Dokument pozwala na jeszcze lepsze wejście w głąb głowy fascynującej postaci i za to wydawnictwu należy podziękować.
  • Making of (00:07:15) – kilka minut standardowego materiału behind the scenes, który stara się przybliżyć atmosferę panującą na planie. Na część filmu nałożona jest muzyka, co nieco przeszkadza w odbiorze. Znajdziemy tu między innymi trwające dosłownie chwilę krótkie wymiany zdań między aktorami lub ujęcia ukazujące pracę poszczególnych członków ekipy.
  • Na planie z reżyserem, twórcami i obsadą (00:03:00) – trzy jednominutowe wystąpienia twórców, którzy opowiadają o znaczeniu filmu, a także o tym, jak praca na planie przebiegła w ich przypadku.
  • Zwiastun (00:00:46)
+3
Dodatki

Opis i prezentacja wydania:

Najlepszy wydany został w typowym dla płyt Blu-ray opakowaniu typu amaray. Przód zdobi grafika inna niż plakat wykorzystany przy promocji filmu w obiegu kinowym. Byłoby to może większym plusem, gdyby obrazek prezentował się nieco okazalej. Obie grafiki wykorzystane do reklamy filmu prezentują się kiepsko pod względem estetycznym i w dodatku są mało subtelne, biorąc pod uwagę symbolikę filmu. Z tyłu opakowania znajduje się opis, kilka fotosów i specyfikacja wydania.

P1070734.jpg P1070735.jpg

P1070738.jpg P1070739.jpg

3
Opakowanie

Specyfikacja wydania

Dystrybucja

Galapagos

Data wydania

23.05.2018

Opakowanie

Amaray

Czas trwania [min.]

108

Liczba nośników

1

Region

B

Obraz

Aspect Ratio: 16:9

Dźwięk oryginalny

DTS-HD Master Audio 5.1 polski

Napisy

angielskie

Podstawowe informacje z raportu BDInfo:

Disc Title: NAJLEPSZY
Disc Size: 46 248 027 808 bytes
Length: 1:48:24.500 (h:m:s.ms)
Size: 28 427 390 976 bytes
Total Bitrate: 34,96 Mbps

VIDEO:

Codec Bitrate Description
----- ------- -----------
MPEG-4 AVC Video 27137 kbps 1080p / 24 fps / 16:9 / High Profile 4.1

AUDIO:

Codec Language Bitrate Description
----- -------- ------- -----------
DTS-HD Master Audio Polish 3700 kbps 5.1 / 48 kHz / 3700 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)
LPCM Audio Polish 2304 kbps 2.0 / 48 kHz / 2304 kbps / 24-bit

SUBTITLES:

Codec Language Bitrate Description
----- -------- ------- -----------
Presentation Graphics English 16,191 kbps

Pełny raport BD-info dostępny jest pod odnośnikiem: Najlepszy – raport BDInfo.

Podsumowanie:

Być może za oceanem tego typu filmów powstaje na pęczki, ale u nas, pomimo rosnącej tendencji do realizowania kina biograficznego, tak dobrze zrealizowany obraz wystylizowany na modłę zachodnią wciąż jest ewenementem. Najlepszy przypadnie do gustu wielbicielom kina sportowego, jak i fanatykom klasycznych biopików. Krążek Blu-ray z tym filmem skierowałbym zatem w stronę tych dwóch grup, a także niedowiarków, którzy nie dostrzegają wysokich ambicji twórców naszego kina. Krew, pot i łzy już dawno nie wyglądały w nadwiślańskiej kinematografii tak przekonywująco.

4
Film
4
Obraz
5
Dźwięk
+3
Dodatki
3
Opakowanie
4
Średnia

Oceny są przyznawane w skali od 1 do 6.

Gdzie kupić film „Najlepszy” na Blu-ray?

Film do recenzji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Galapagos.

źródło: Galapagos