Rick i Morty tom 1 - recenzja komiksu

W oczekiwaniu na premierę 4. sezonu serialu Rick i Morty, tworzonego przez duet Dana Harmona i Justina Roilanda, warto zapoznać się z komiksową wersją przygód wspomnianej dwójki tytułowych bohaterów. Jest to możliwe za sprawą wydawnictwa Egmont, które w październiku ubiegłego roku rozpoczęło wydawanie serii opartej na już kultowym w wielu kręgach serialu studia Adult Swim. Czy zatem rysunkowa wersja serialu Rick i Morty jest równie dobra, jak animowany oryginał? Zapraszamy do lektury krótkiej recenzji 1. tomu.

Debiutancki album składa się z 5 pierwszych numerów regularnej serii, wydawanej w USA przez Oni Press, Inc, oraz kilku dodatkowych historyjek. I tak na początek dostajemy dłuższą opowieść, w której, oczywiście, biorą udział zwariowany dziadek Rick Sanchez i jego znerwicowany wnuk Morty. W tle przewijają się również wnuczka Ricka Summer, jego córka Beth i zięć Jerry. Humor zaprezentowany na kolejnych stronach i w kolejnych rozdziałach jest skierowany przede wszystkim do dorosłego czytelnika, o czym nie zapomniano poinformować na tylnej stronie okładki opisywanego tomu.

Ilustracje w wielu miejscach przypominają styl, w jakim utrzymana jest produkcja od Adult Swim. Choć mógłbym się trochę przyczepić, że czasem zdarzają się kadry, na których dochodzi do zbyt wielu uproszczeń ze strony rysownika bądź w tym przypadku kilku rysowników, to można jednak przymknąć na to oko, bo najważniejszy jest scenariusz, który w wielu momentach przypomina to, co możemy zaobserwować w animowanym oryginale. Na kartach komiksu również dochodzi do wielu szalonych sytuacji, z podróżami w czasie czy po wszechświecie na czele. Historia zaprezentowana jest w ciekawy i intrygujący sposób, powodując, że z chęcią przewraca się kolejne strony komiksu.

rick-t1-plansza-01.png

Podobnie jak serial Rick i Morty, tak również jego papierowy odpowiednik zawiera w sobie wiele różnych odniesień do popkultury np. nawiązania do filmów z cyklu Obcy, Indiana Jones czy produkcji opowiadających o różnych alternatywnych rzeczywistościach. Wszystkie te easter eggi zostały umiejętnie wkomponowane w przedstawioną przez twórców opowieść i dają czytelnikowi niezłą frajdę w ich wypatrywaniu i wyłapywaniu.

Polskie wydanie Rick i Morty bardzo przypomina te, do jakich przyzwyczaił nas już polski wydawca, czyli Egmont. Otrzymujemy format niemal identyczny z tym, jak wydawane są komiksy m.in. z Marvel Now – miękka oprawa ze skrzydełkami oraz średnio około 120 stron do lektury.

Jeśli chcecie sobie jakoś umilić czas w oczekiwaniu na 4. sezon serialu animowanego Rick i Morty, to komiksowa wersja ich przygód może okazać się naprawdę słusznym wyborem.

+4
Scenariusz
4
Rysunki
5
Tłumaczenie
5
Wydanie
4
Przystępność*
+4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

kpSYnKxmqaWYlaqfWGao,rick_okladka-72dpi-rgb.jpg

Specyfikacja

Scenariusz

Zac Gorman

Rysunki

CJ Cannon, Marc Ellerby

Oprawa

miękka ze skrzydelkami

Druk

Kolor

Liczba stron

132

Tłumaczenie

Jacek Drewnowski

Data premiery

17 października 2018 roku

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

źrodło: Egmont