Sony UBP-X800 - test odtwarzacza 4K Ultra HD Blu-ray [HDR10]

Początkiem 2017 roku na rynku zadebiutował pierwszy odtwarzacz Ultra HD Blu-ray od firmy Sony, mogący odtwarzać płyty 4K UHD z systemem obrazu HDR10. Zobaczcie, jak model UBP-X800 wypadł w naszym teście.

Obudowa i wygląd

Model UBP-X800 oferuje nam klasyczny, prosty design w czarnym kolorze, na który składa się prostokątna obudowa, wykonana z chropowatego materiału, ozdobiona z przodu i po bokach plastikowymi szybami. Sony oferuje nam bardzo solidną obudowę typu „rama-belka”, stanowiącą sztywną strukturę, która eliminuje wszelkie drgania, zapewnia stabilną i praktycznie niesłyszalną pracę sprzętu. Ponadto, producent chwali się skutecznym ekranowaniem elektrycznym, zapewniającym najwyższą jakość obrazu i dźwięku bez najmniejszych zakłóceń.

P1010411-min.jpg

Po prawej stronie przedniego panelu odtwarzacza umieszczono przycisk zasilania i wysuwania tacy na płytę, a także klapkę, pod którą skrywa się gniazdo USB (2.0). Przednią część odtwarzacza dopełniają srebrny logotyp producenta Sony oraz oznaczenia technologii Hi-Res Audio, 4K HDR i nośnika Ultra HD Blu-ray. Niestety, odtwarzacz nie został wyposażony w wyświetlacz – po jego uruchomieniu po prawej stronie możemy zauważyć jedynie zieloną diodę sygnalizującą pracę odtwarzacza.

W tylnej części X800 znajdziemy wejście na kabel LAN, pozwalające na bezpośrednie podłączenie sprzętu do sieci, dwa gniazda HDMI: Video (2.0) – obsługujące obraz i dźwięk – i drugie, Audio (1.4) – obsługujące sam dźwięk – oraz cyfrowe złącze koaksjalne (coaxial), pozwalające na przesłanie dźwięku zapisanego cyfrowo (formaty: PCM/DTS/Dolby Digital). Bardziej zaawansowane formaty dźwięku prześlemy z odtwarzacza oczywiście za pomocą złącza HDMI (Dolby Atmos, Dolby True HD, DTS HD-MA 7.1). Zabrakło jedynie wyjścia optycznego. Nie należy również zapominać o oczywistym już w dzisiejszych czasach systemie łączności Wi-Fi (dwuzakresowym) oraz, nie tak często używanym, systemie Bluetooth z obsługą LDAC. Obecność niemalże wszelkich portów i bezprzewodowych systemów łączności czyni z UBP-X800 sprzęt wszechstronny i w pełni multimedialny.

P1010481-mini.jpg

Sterowanie odtwarzaczem

W parze z urządzeniem otrzymujemy oczywiście pilot (RMT-VB310E), zasilany dwiema bateriami AAA (R03), i muszę z czystym sumieniem stwierdzić, że Sony zapewniło użytkownikom jeden z lepszych pilotów na rynku odtwarzaczy. Pilot jest stosunkowo mały, co czyni go zgrabnym i świetnie leżącym w dłoni, ale jego największymi zaletami są: duży zasięg i szeroki kąt „widzenia” się z odtwarzaczem, wyczuwalny skok przycisków oraz niesamowicie intuicyjne ich rozmieszczenie (zwłaszcza jeśli chodzi o układ przycisków systemowych, służących do obsługi funkcji związanych z odtwarzaniem). Pochwalić należy również obecność klawisza NET SERVICE, umożliwiającego powrót do ostatnio uruchomionej usługi online, klawisza ulubionej aplikacji (z symbolem serca), pod który możemy ustawić np. serwis YouTube czy uruchomienie włożonej płyty, oraz dedykowanego przycisku dla aplikacji Netflix. Na pilocie znajdziemy też przyciski do szybkiej zmiany ścieżek dźwiękowych (AUDIO) i napisów (SUBTITLES), które działają również w aplikacji Netflix – co sprawia, że zmienianie sćieżek jest szybkie i wygodne. Niezwykle przydatne są też klawisze sterowania telewizorem (wł./wył. TV, wybór wejścia TV, wyciszanie, regulacja głośności, DISPLAY), współpracujące z odbiornikami większości producentów (po uprzedniej, krótkiej konfiguracji pilota). Jedyne, czego mi w sumie zabrakło, to na pewno brak podświetlanych przycisków (choć tego próżno szukać też u większości konkurencji) oraz brak przycisków numerycznych, które przydają się chociażby przy wpisywaniu wszelkiego rodzaju haseł z cyframi (można się jednak bez nich obejść).

P1010391-min.jpg

Odtwarzacz od Sony wyposażony jest dodatkowo w system HDMI-CEC, pozwalający obsługiwać urządzenie za pomocą pilota od telewizora, oczywiście w przypadku, gdy telewizor również obsługuje ten system. Po krótkiej konfiguracji tejże funkcji w moim telewizorze mogłem z powodzeniem sterować odtwarzaczem Sony, z tym że mój pilot do TV nie posiada klawiszy dedykowanych do obsługi odtwarzania wideo i nie obędę się bez oryginalnego pilota (brakujące przyciski są, co prawda, dostępne jako dodatkowe, wyświetlane na ekranie telewizora, ale korzystanie z nich w ten sposób jest mało wygodne).

Warto wiedzieć też, że dedykowany pilot do odtwarzacza można zastąpić oficjalną aplikacją Video & TV SideView od Sony, dostępną na Androida i iOS. Wystarczy, żeby odtwarzacz i smartfon lub tablet były podłączone do jednej sieci WiFi.

sony_x800_android_app.png

Obraz i dźwięk

Naturalnym i głównym przeznaczeniem UBP-X800 jest oczywiście odtwarzanie płyt 4K Ultra HD Blu-ray i pod tym względem sprzęt od Sony oferuje nam pełne wsparcie dla rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli, systemu HDR w formacie HDR10 i – o czym już wspominałem – wysokiej jakości dźwięku w formacie Dolby Atmos, DTS HD-MA czy DTS:X. Warto zaznaczyć, że odtwarzacz może jednocześnie przesyłać dźwięk do telewizora za pomocą przewodu HDMI i do głośnika bezprzewodowego przez Bluetooth. Dodatkowo, dzięki technologii LDAC odtwarzacz przesyła trzy razy więcej danych niż zwykłe łącze Bluetooth, zapewniając wysoką jakość dźwięku. Dźwiękowe możliwości X800 dopełnia możliwość odtwarzania płyt Super Audio CD.

Aby odtwarzacz w pełni współpracował z systemami Dolby, należy w ustawieniach dźwięku wyłączyć funkcję „BD Audio MIX” (ustawienie to wpływa tylko na materiały odtwarzane z płyt). W przeciwnym wypadku ścieżka dźwiękowa będzie „leciała” w formacie PCM. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że nawet po wyłączeniu wspomnianej funkcji i rzeczywistym odtwarzaniu ścieżki Dolby Atmos, odtwarzacz niestety nie wyświetla jej w oknie z informacjami technicznymi.

sony_x800_dolby_atmos2.jpg sony_x800_dolby_atmos.jpg
Pomimo odtwarzania ścieżki dźwiękowej Dolby Atmos odtwarzacz pokazuje Dolby TrueHD 7.1.

W ostatniej dostępnej wersji oprogramowania (M36.R.0178) zabrakło wsparcia dla bardziej zaawansowanego formatu obrazu, czyli Dolby Vision, i telewizyjnego systemu HDR – HLG. W przypadku tego ostatniego mamy jednak do czynienia z niecodzienną sytuacją, ponieważ sprzęt potrafi odtworzyć materiał z HLG z aplikacji YouTube'a (a telewizor poprawnie go wyświetlić), ale już w przypadku uruchomienia odpowiednika w postaci sample'a z pamięci USB HDR w wersji HLG nie jest wspierany, choć wideo zostaje odtworzone. Należy jednak odnotować, że podczas odtwarzania plików wideo z HLG z pendrive'a odtwarzacz dostarcza obraz z szeroką paletą barw (BT.2020), co nie jest takie oczywiste, bo sprzęt jednej z konkurencyjnych firm w takim przypadku oprócz braku HLG ignoruje też WCG.

sony_x800_ekran_glowny-min.jpgGłówne menu odtwarzacza Sony UBP-X800.

Po odtworzeniu filmu z płyty, ale także z USB czy przez DLNA, mamy możliwość między innymi szybkiego dostępu do ustawień obrazu, przejścia do menu głównego czy menu podręcznego, które nie wiąże się z wyłączeniem filmu, a pozwala na szybkie ustawienie ścieżki dźwiękowej czy napisów – przejście do obydwu wersji menu dostępne jest także z poziomu pilota. Sony X800 daje nam również dostęp do podstawowych informacji technicznych o odczytywanym materiale. Po naciśnięciu przycisku DISPLAY uzyskamy informacje o rodzielczości odtwarzanego wideo, ilości klatek, systemie obrazu (HDR/SDR), ścieżce dźwiękowej, aktualnym rozdziale, nośniku, bitrate'cie obrazu i dźwięku (gdy zapauzujemy film, bitrate nie jest pokazywany), kodeku i oczywiście o czasie trwania.

sony_x800_widok_plyty-min.jpg sony_x800_ustawienia_plyty-min.jpg
Ekran podstawowych informacji o materiale odtwarzanym z płyty oraz podręczne menu ustawień.

Przejdźmy zatem do podręcznych ustawień obrazu, dostępnych pod przyciskiem OPTIONS. Choć nie zaleca się stosowania rzeczonych ulepszeń – w myśl zasady, że film powinien wyglądać tak, jak chcieli jego twórcy – to wiem, że znajdą się zwolennicy takich praktyk, dlatego krótko nadmienię tylko, że w tym aspekcie X800 oferuje głównie możliwość stworzenia własnych dwóch profili obrazu, w których możemy dostosować:

  • FNR (osłabianie losowych szumów pojawiających się w obrazie)
  • BNR (osłabianie mozaikowatych zakłóceń blokowych w obrazie)
  • MNR (osłabianie niewielkich zakłóceń pojawiających się na krawędziach obrazów)
  • kontrast
  • jasność
  • kolor
  • odcień

W przypadku FNR, BNR i MNR mamy możliwość 3-stopniowej regulacji, a dla kontrastu, jasności, koloru i odcienia – 12-stopniowej regulacji. Oprócz dwóch profili manualnych, odtwarzacz oferuje dwa fabryczne profile: „Jaśniejszy pokój” (jasny) i „Sala kinowa” (ciemny). Zastosowanie wbudowanych profili obrazu możliwe jest jednak wyłącznie w przypadku odtwarzania materiałów bez aktywnego HDR. Z włączonym HDR wciąż do wybrania dostępne są profile własne.

sony_x800_ustawienia_obrazu_menu_plyty_profile.jpg sony_x800_ustawienia_obrazu_menu_plyty-min.jpg
„Tryb jakości obrazu” (odtwarzanie filmu Ultra HD Blu-ray z aktywnym HDR10 – brak możliwości wybrania wbudowanych profili: „Jaśniejszy pokój” i „Sala kinowa”) i konfiguracja własnego profilu.

sony_x800_ustawienia_obrazu_kontrast-min.jpg sony_x800_ustawienia_obrazu_FNR.jpg
12-stopniowa regulacja kontrastu, jasności, koloru i odcienia oraz 3-stopniowa regulacja FNR, BNR i MNR.

W Sony nie zabrakło też funkcji „Konwersji HDR”, która przekształca HDR w sygnał SDR i jest automatycznie włączana w przypadku wyświetlacza nieobsługującego tego systemu obrazu, ale też z poziomu wyświetlacza, który HDR obsługuje. W tym drugim przypadku opcję „Konwersji HDR” uzyskamy przełączając w „Nastawieniach HDR” „Wyjście HDR” na „Wyłącz”. Efekt, jaki możemy uzyskać za pomocą konwersji HDR, uzależniony jest od indywidualnych parametrów jasności wyświetlacza. Sony zapewnia nam w tym aspekcie 5-stopniową skalę regulacji. Ustawienie suwaka na „Szeroki (5)” dedykowane jest telewizorom z większą jasnością, natomiast ustawienie suwaka na „Wąski (1)” sprawdza się lepiej w telewizorach z mniejszą jasnością. W przypadku tej funkcji niezbędne jest indywidualne dostosowywanie ustawień do wyświetlanych materiałów. Niestety, obraz po konwersji do SDR pozbawiony jest WCG.

sony_x800_ustawienia_obrazu-min.jpg sony_x800_ustawienia_dzwieku-min.jpg
Ekrany ustawień obrazu i dźwięku.

Odtwarzacz multimedialny – serwisy streamingowe i pliki z USB/DLNA

Jak przystało na nowoczesny odtwarzacz, X800 ma w swoim zanadrzu nie tylko dostęp do najpopularniejszej platformy streamingowej, jaką jest Netflix (posiadający swój przycisk na pilocie), ale również TVP.pl, Player oraz serwisów Spotify i YouTube. Jest jeszcze kilka innych aplikacji, ale mało kogo zainteresują. Odtwarzacz nie posiada sklepu z aplikacjami, w związku z czym nie ma możliwości doinstalowania nowych.

Myślę, że większość z Was najbardziej interesuje właśnie Netflix i YouTube, dlatego skupię się tylko na tych dwóch serwisach. W obydwu aplikacjach odtwarzacz bez problemu obsługuje rozdzielczość 4K. Do osiągnięcia najwyższej rozdzielczości koniecznymi warunkami są, rzecz jasna, odpowiedni wyświetlacz i prędkość łącza internetowego. W aplikacji Netfliksa możemy oglądać filmy i seriale z systemem HDR10 i pod tym względem odtwarzacz radzi sobie świetnie. Warto wspomnieć też o możliwości szybkiego dostępu do zmiany ścieżki dźwiękowej i napisów, dzięki dedykowanym przyciskom na pilocie. Nie gorzej Sony spisuje się w aplikacji YouTube, gdzie radzi sobie z obrazem w formacie HDR10 i HLG do 60 klatek. Mamy zatem wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać, za wyjątkiem wspomnianego już wsparcia dla Dolby Vision i szerokiej palety barw, której aktualne oprogramowanie odtwarzacza nie wspiera w aplikacji YouTube. Wszystkie aplikacje streamingowe działają płynnie i bezproblemowo.

Dla niektórych ważniejsze od obsługi Dolby Vision będzie zapewne to, że flagowiec Sony gwarantuje nam szeroki wachlarz wspieranych plików z USB i z serwera DLNA. Obsługiwane rozszerzenia plików to:

  • wideo: .m2ts, .mts, .mkv, .mp4, .m4v, .mpg, .mov, .avi, .wmv, .asf, .3gp, .3g2, .3gpp, .3gpp2, .flv, .vob, .vro,
  • dźwiękowe: .aac, .mka, .wma, .dff, .dsf, .flac, .fla, .aiff, .aif, .m4a,
  • graficzne: .jpg, .jpeg, .gif, .png, .mpo, .bmp.

UBP-X800 bez najmniejszych problemów radzi sobie z dużymi plikami w rozdzielczości 4K, zapewnia płynne odtwarzanie oraz obsługę systemu HDR10, a także napisów. W przypadku, gdy napisy wczytywane są z zewnętrznego pliku (sprawdzone formaty: .srt, .ass) czcionka jest inna, nieco poszarpana w porównaniu do tej, gdy wyświetlimy napisy wbudowane w plik wideo (.mkv, .m2ts) czy z płyt. Muszę również zauważyć, że zabrakło możliwości dostosowania napisów do własnych preferencji. Niestety, nie jesteśmy w stanie zmienić rozmiaru i położenia napisów czy ich czcionki.

sony_x800_youtube_4k.jpg sony_x800_netflix_4K.jpg
Odtwarzacz radzi sobie z obsługą wideo w rozdzielczości 4K do 60 klatek z obrazem HDR10 i HLG w serwisie YouTube (lecz bez WCG), a także z obsługą rozdzielczości 4K z obrazem HDR10  i WCG w serwisie Netflix.

Bardzo interesującą i przydatną funkcją w portfolio odtwarzacza od Sony jest również „Odbicie lustrzane ekranu”, które pozwala na bezprzewodowe wyświetlanie obrazu urządzenia przenośnego (smartfona, tabletu, a także komputera) na telewizorze z wykorzystaniem technologii Miracast. Funkcja działa w oparciu o Wi-Fi. Podczas testów nie odnotowałem żadnych wyraźnych opóźnień w działaniu czy problemów z płynnością obrazu, zarówno przy standardowym korzystaniu z przeglądarki, jak i przy odtwarzaniu plików wideo.

Ergonomia użytkowania

Odtwarzacz Sony X800 jest gotowy do odczytu płyty zazwyczaj po około 20 sekundach, z czego połowę czasu zajmuje mu włączenie systemu, a drugą połowę właśnie odczytanie płyty. Jest to jeden z lepszych wyników wśród odtwarzaczy Ultra HD dostępnych na rynku, a na tle chociażby takiego Xboxa One S jest to czas wręcz imponujący.

Podczas testów nie odnotowałem żadnych problemów z odtwarzaniem płyt 4K UHD Blu-ray, Blu-ray czy DVD, zarówno polskich, jak i zagranicznych dystrybutorów, bez względu na wiek nośników. Laser napędu bez oporów radzi sobie z problematycznymi płytami Blu-ray (zgłaszanymi przez forumowiczów), które na niektórych kilkuletnich odtwarzaczach potrafią dłużej się wczytywać lub nawet wcale nie działać, a także z płytami 4K Ultra HD Blu-ray, które na konsoli Xbox One S od pewnego momentu filmu zacinają się i wyświetlają przez jakiś czas „artefakty” na ekranie (Legion samobójców).

W tym miejscu pochwalę urządzenie za poziom emitowanego hałasu, a w zasadzie jego brak. Odtwarzacz bez uruchomionej płyty jest bezgłośny, bez względu na to, czy jesteśmy w menu głównym, czy grzebiemy w ustawieniach, czy oglądamy coś w dowolnej aplikacji VOD, czy odtwarzamy materiał z pendrive'a – zupełnie jakby odtwarzacz był wyłączony. Sytuacja zmienia się, gdy w napędzie kręci się płyta, co nie zmienia faktu, że nadal jest bardzo cicho. W zależności od rodzaju nośnika napęd generuje różny szum – dla płyt Blu-ray i DVD pomiary wykazały natężenie hałasu na poziomie ok. 23 dB (i nie wzrastało ono nawet przy zmianie rozdziałów czy intensywnym przewijaniu), dla płyt Ultra HD Blu-ray – 35 dB i ani decybela więcej, a co lepsze, natężenie potrafiło spaść do poziomu dla zwykłych płyt Blu-ray i bardzo długo się utrzymywać. Z całą pewnością podczas cichych (a nawet niemych) scen praca odtwarzacza nikogo nie będzie irytować, a na pewno nie z odległości, z których oglądamy filmy.

Podsumowanie

Podsumowując, Sony UBP-X800 jest świetnym odtwarzaczem dla miłośników wysokiej jakości dźwięku (Dolby Atmos, DTS HD-MA, DTS:X) i obrazu, zapewniającym komfortowe korzystanie z dysków Ultra HD z systemem HDR10, a także starszych nośników Blu-ray, Blu-ray 3D i DVD. Sony oferuje nam również dobrą zgodność z treściami 4K z aplikacji streamingowych typu Netflix i YouTube (chociaż w przypadku YouTube'a minus za brak wsparcia dla WCG) oraz szeroki wachlarz kompatybilności z różnymi formatami plików wideo i audio, odtwarzanych z pendrive'a czy z domowego serwera NAS i niemal wzorcowe ich odtwarzanie – jedyne, czego w tym aspekcie zabrakło, to wspomniana już konfiguracja napisów według własnych potrzeb, aczkolwiek ich domyślny rozmiar jest odpowiednio dobrany, tym niemniej dobrze byłoby móc ustawić go samodzielnie. Sony X800 trzeba pochwalić też za usługę typu Miracast oraz prosty i intuicyjny w obsłudze system. Pod względem budowy, wyglądu i ergonomii pracy odtwarzacz od Sony stoi na najwyższym poziomie, choć niektórym może doskwierać brak wyświetlacza na froncie urządzenia.

Sony X800 jest zatem świetnym przedstawicielem odtwarzaczy Ultra HD w swoim przedziale cenowym i bez wątpienia może spełnić oczekiwania najbardziej wymagających miłośników domowego kina, a zwłaszcza audiofili. Pozostaje nam wypatrywać komunikatów od firmy Sony, bo jeśli odtwarzacz doczeka się aktualizacji oprogramowania, która poprawi opisane niedogodności, a być może zapewni też wsparcie dla Dolby Vision (Sony zapowiedziało już wsparcie dla tego formatu w młodszym bracie X800 – modelu X700) i HDR10+, to odtwarzacz od Sony stanie się wręcz idealnym wyborem.

Zdjęcia odtwarzacza Sony UBP-X800 (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

P1010386-minn.jpg P1010481-minn.jpg P1010411.jpg P1010500.jpg

P1010513.jpg P1010510.jpg

P1010440.jpg P1010506.jpg

Dane techniczne odtwarzacza Sony UBP-X800

Model

UBP-X800

Dokładne oznaczenie modelu

UBPX800B

Wymiary (szer. × wys. × gł.)

430 × 50 × 265 mm

Waga

3,8 kg

Pobór mocy (w trybie czuwania)

0,4 W

Włączenie trybu czuwania

Po 20 minutach

Wejścia i wyjścia

Koncentryczne wyjścia audio: 1 (z tyłu), Porty Ethernet: 1 (z tyłu), Wejścia USB: 1 (przód), Wyjścia HDMI: 2 (z tyłu)

Wbudowana technologia Wi-Fi®

Tak (2,4 GHz, 5 GHz)

Wi-Fi® MIMO

Tak

Bluetooth®

Bluetooth® TX, LDAC

Cechy związane z siecią

Bezprzewodowe odtwarzanie w wielu pomieszczeniach (serwer), Cyfrowy odtwarzacz multimediów (DMP), Kopiowanie zawartości ekranu (Wi-Fi® Miracast), Renderowanie lub odtwarzanie zawartości odbieranej z urządzenia (DMR)

Funkcje związane z obrazem

24p True Cinema, , przetwornik HDR → SDR, Deep Colour (12 bitów), Interpolacja do formatu 4K (60 kl./s)

Dolby®

Dekoder Dolby Atmos® / Dolby® True HD (7.1-kanałowy)

DTS

DTS:X (wyjście strumienia bitowego)/dekodowanie DTS (7.1 kan.)

DSEE-HX

Tak

Certyfikowany dźwięk o wysokiej rozdzielczości

Tak

Płyty

BD-ROM™, Blu-ray™ Ultra HD, CD (CD-DA), CD-R/-RW, DVD+R, DVD+R (dwuwarstwowe), DVD+RW, DVD-Audio, DVD-R, DVD-R (dwuwarstwowe), DVD-RW, DVD-Video, Odtwarzanie SA-CD (SA-CD/CD), Stereoskopowy obraz 3D (profil 5)

Formaty wideo

Format płyty AVCHD, Motion JPEG (.mov, .avi), MPEG-1 Video / PS (.mpg .MPEG, .mkv).VOB, .VRO, MPEG-2 Video / PS, TS (.mpg.MPEG, .m2ts, .mts, .mkv).VOB, .VRO, MPEG-4 / AVC (.mov, 3gp, .3g2, .3gpp, .3gpp2, .flv), MPEG-4 AVC (.mkv, .mp4, .m4v, .m2ts, .mts), VC1 (.m2ts, .mts, .mkv), WMV9 (.wmv, .asf, .mkv), Xvid (.avi, .mkv)

Formaty audio

AAC (.AAC, .mka), AIFF (.aiff, .aif), ALAC (.m4a), Dolby® Digital (.ac3, .mka), DSD – DSDIFF / DSD (.dff, .dsf), FLAC (.flac, .fla), HEAAC ½ / poziom 2, LP cm (.mka), Standard WMA9 (.wma), Vorbis, WMA10 Pro

Formaty fotografii

BMP (.bmp), GIF (.gif), JPEG (.jpg, .jpeg), MPO MPF 3D (.mpo), PNG (.png)

Pilot

RMT-VB310E, baterie: 2 x R03 (AAA)

Pełne dane techniczne odtwarzacza Sony UBP-X800 znajdziecie na stronie producenta.

Gdzie kupić odtwarzacz 4K Ultra HD Blu-ray Sony UBP-X800?

Odtwarzacz do testu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Sony.