13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – Cinematic Piano: Daniel Bloom

13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach od 26 maja do 1 czerwca 2020 roku. Poniżej szczegóły koncertu „Cinematic Piano: Daniel Bloom".

Goście specjalni: Daniel Bloom, Jacek Borcuch

Daniel Bloom – syntezator
Zdzisław Kalinowski – klawisze
Olek Świerkot – gitara elektryczna
Krzysztof Pacan – gitara basowa
Marcin Ułanowski – perkusja

Program:

Daniel Bloom – tematy z filmów Nieulotne, Słodki koniec dnia, Tulipany, Wszystko, co kocham

Nastrojowa, kameralna i elektroniczna odsłona cyklu Cinematic Piano – muzyka Daniela Blooma zagości w ICE Kraków.

Kompozytor, multiinstrumentalista, producent i wokalista Daniel Bloom (pseudonim artystyczny Daniela Borcucha) przedstawi oparte na elektronice i fortepianie subtelne ścieżki dźwiękowe, które tworzył przez ostatnich kilkanaście lat do filmów swojego brata – Jacka Borcucha. Dzięki eksperymentalnemu podejściu do łączenia obrazu z muzyką rodzinny tandem wprowadził do polskiego kina powiew świeżości. Nie jest tajemnicą, że w powstawaniu części ścieżek dźwiękowych Daniela Blooma brał udział również Leszek Możdżer, który pojawia się w nich zarówno w roli współkompozytora, jak i instrumentalisty. Bloom znany jest także obserwatorom polskiej sceny rozrywkowej – jako producent współpracował m.in. z Anitą Lipnicką, Tomaszem Makowieckim, Gabą Kulką czy Melą Koteluk.

Specjalnie dla publiczności festiwalu Bloom opracuje swoje najbardziej znane kompozycje: wielokrotnie nagradzaną, nostalgiczną w brzmieniu ścieżkę do Tulipanów, pełne ambientowego spokoju, ale też oparte na mocnych gitarowych riffach utwory do Wszystko, co kocham oraz wynoszącą na pierwszy plan elegancki fortepian muzykę z filmu Nieulotne. Bloom przywoła ponadto dźwięki Słodkiego końca dnia – soundtracku wielobarwnego, dojmująco subtelnego, momentami jazzującego, znienacka oferującego zaś alternatywne i elektroniczne brzmienie, wybijające widza z zadumy.

Na FMF Bloom zaprezentuje się w naturalnym dla siebie środowisku – sam kompozytor skupi się na partiach instrumentów elektronicznych, a na scenie ICE Kraków będą mu towarzyszyć dobrani przez niego soliści. Przy fortepianie pojawi się gość specjalny, który wystąpi na koncercie na osobiste zaproszenie bohatera wieczoru.

Koncert „Cinematic Piano: Daniel Bloom" odbędzie się w czwartek, 28 maja o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Bilety na 13. FMF do kupienia na eventim.pl.

źródło: zdj. i materiały prasowe fmf.fm