15. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 23 – 29 maja 2022 roku. Poniżej szczegóły tegorocznej edycji.
Jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie wraca, by nadrobić pandemiczne zaległości! Przed nami film z muzyką na żywo („Jak wytresować smoka"), zamówienia kompozytorskie, wybitni twórcy (Jerzy Skolimowski, John Powell, Zygmunt Konieczny), soliści (Joanna Słowińska, Tomasz Organek, Aleksander Dębicz) oraz znakomite chóry, orkiestry i dyrygenci. Liczymy, że nasze zaproszenie przyjmie również festiwalowa publiczność. W tym szczególnym czasie chcemy też nieść pomoc i silny przekaz solidarności z Ukrainą, do którego dołączają się najwybitniejsi kompozytorzy związani z FMF.
„W ostatnich latach pandemia utrudniała nam spotkania na żywo, dlatego tym bardziej cieszę się, że w tym roku mogę Państwa zaprosić na sześć koncertów 15. edycji FMF, który wraca w tradycyjnym majowym terminie. Głównym gościem festiwalu będzie wyczekiwany przez nas od 2020 roku John Powell znany oczywiście z serii filmów animowanych Jak wytresować smoka, ale również z takich tytułów, jak Tożsamość Bourne’a czy Han Solo: Gwiezdne wojny – historie" – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.
15. edycję festiwalu otworzy koncert Kilar | Glass, który odbędzie się we wtorek 24 maja o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Będzie on celebracją wyrazistego stylu Wojciecha Kilara, który w tym roku obchodziłby 90. urodziny, a także muzyki minimalistycznej Philipa Glassa. Światową sławę Kilar zyskał dzięki muzyce do „Draculi" Francisa Forda Coppoli z 1992 r. Postać krwiożerczego hrabiego to zresztą jedna z rzeczy, która łączy obu kompozytorów. W 1999 r. Glass został upoważniony do skomponowania nowej ścieżki dźwiękowej do „Draculi" w reżyserii Toda Browninga z 1931 r. Glass zawdzięcza swoją popularność otwartości na wszystkie dziedziny muzyki. Dzięki temu docierał wieloma drogami do coraz szerszego grona publiczności. Stworzył dziesiątki partytur filmowych (otrzymał za nie trzy nominacje do Oscara), 14 symfonii, 13 koncertów, 25 oper, 9 kwartetów smyczkowych oraz partytury baletów i utworów fortepianowych. Muzyka mistrzów zabrzmi dzięki pianiście Aleksandrowi Dębiczowi, sopranistce Joannie Radziszewskiej i orkiestrze Sinfonietta Cracovia pod kierownictwem Michaela Riesmana, dyrektora muzycznego Philip Glass Ensemble.
W poprzednich latach koncerty z cyklu Scoring4Polish Directors honorowały twórczość najsłynniejszych polskich reżyserów – Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Krzysztofa Zanussiego. W tym roku (25 maja o godz. 19.30) bohaterem, a zarazem gościem tego wydarzenia będzie Jerzy Skolimowski – reżyser „Essential Killing", „Wrzasku", „Czterech nocy z Anną", „11 minut" czy „Fuchy". Na scenie będą królować jazz i mroczne współczesne brzmienia w aranżacjach Jana Stokłosy. Usłyszymy również zaprzyjaźnionego z reżyserem Tomasza Organka. Podczas koncertu w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie wręczona nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku – za najlepszy soundtrack 2021 roku powstały do polskiej produkcji. Dlatego w pierwszej części koncertu usłyszymy muzykę z polskich premier ostatnich lat (m.in. „Ciemno, prawie noc" oraz „Hiacynt"). Koncert przeznaczony jest wyłącznie dla widzów powyżej 16. roku życia.
Tegoroczna edycja FMF będzie również demonstracją solidarności z Ukrainą w postaci koncertu Composers4Ukraine, który odbędzie się 26 maja o godz. 19.30 w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Muzyka ma być wyrażeniem szacunku dla heroizmu naszych wschodnich sąsiadów i postawy ludzi z całego świata niosących im bezinteresowną pomoc. W Polsce przebywa ponad dwa miliony uchodźców, wśród nich wielu muzyków z Kijowa, Lwowa czy Charkowa szukających miejsca do pracy. Dlatego w składzie chóru i orkiestry, które wystąpią podczas koncertu 26 maja,znajdą się między innymi instrumentaliści z Ukrainy.
„FMF to wydarzenie, bez którego nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy żyć. Szczególnie w tak ciężkim okresie, w jakim się teraz znajdujemy, potrzebne jest nam doświadczenie budujące poczucie jedności i piękna. Nasz festiwal od lat przyciąga najlepszych twórców muzyki filmowej na świecie, a także jest okazją do spotkań dla całej branży. Tak będzie i w tym roku. Wśród zaproszonych gości znalazły się takie nazwiska, jak John Powell czy Jerzy Skolimowski. Ważnym punktem naszego programu jest koncert „Composers4Ukraine”, który zaplanowaliśmy, aby podkreślić naszą solidarność z narodem ukraińskim, a także dać szansę artystom, którzy z powodu wojny musieli uciekać ze swojego kraju. Wykonają oni utwory, które specjalnie na tę okazję komponują lub dedykują związani z FMF kompozytorzy m.in. John Williams, Howard Shore, Lolita Ritmanis, Laura Karpman, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Trevor Morris, Don Davis, Craig Armstrong, Stephen Warbeck, Dirk Brossé, Benjamin Wallfisch czy Michael Giacchino" – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.
Muzyka Zygmunta Koniecznego, twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej i wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej, zabrzmi 27 maja o godzinie 19.30 w Sali Teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków na koncercie Słowińska I AUKSO I Konieczny. Konieczny komponował do filmów („Jańcio Wodnik"), spektakli teatralnych („Noc listopadowa"), tekstów wybitnych literatów i poetów – Stanisława Wyspiańskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima czy Mirona Białoszewskiego. Całość usłyszymy w wykonaniu wokalistów Joanny Słowińskiej i Karola Śmiałka przy akompaniamencie kwintetu Stanisława Słowińskiego i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.
28 maja o godz. 19.30 w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków czeka nas niezwykłe wydarzenie – koncert The Music of John Powell. Takie filmy jak „Rio", „Jak wytresować smoka" czy „Uciekające kurczaki" kojarzą chyba wszyscy miłośnicy animacji. Natomiast trochę starsi wielbiciele kina zapamiętali „Tożsamość Bourne’a" czy „Han Solo: Gwiezdne wojny – historie". Ale czy znają anegdoty związane z powstawaniem muzyki do tych kinowych obrazów? Teraz będą mieli okazję je poznać, ponieważ historie o wykonywanych utworach opowie sam John Powell, który wcieli się w rolę gospodarza wieczoru. Orkiestrę poprowadzi zaprzyjaźniony z brytyjskim kompozytorem dyrygent Gavin Greenaway, znany publiczności FMF z poprzednich edycji festiwalu.
Zwieńczeniem festiwalu 29 maja o godz. 18.00 w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie projekcja z muzyką na żywo pierwszej części kultowego filmu animowanego „Jak wytresować smoka". Film był nominowany do dwóch Oscarów (w tym za najlepszą muzykę dla Johna Powella, który będzie również gościem wydarzenia) oraz nagród Złotego Globu i BAFTA. Pokaz kierowany jest do najmłodszych, ale każdy dorosły, który nie zapomniał o swoim wewnętrznym dziecku, również będzie oczarowany. Skomponowaną do filmu o magicznej krainie smoków i wikingów muzykę usłyszymy w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej prowadzonych przez dyrygenta Ernsta van Tiela. Do składu orkiestry dołączą laureaci konkursu OF FMF, o którym możecie przeczytać więcej na stronie www.fmf.fm.
„FMF to również edukacja: warsztaty, sesje nagraniowe i zajęcia typu master classes, a także otwarte spotkania z kompozytorami, które odbywają się w ramach Forum Audiowizualnego FMF. W tym roku zainicjowaliśmy projekt OF FMF – nowy program dla absolwentów akademii muzycznych na instrumentach smyczkowych" – dodaje Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.
„Bardzo się cieszymy, że FMF powraca do klasycznej formy i po raz piętnasty będziemy mogli wspólnie przeżywać chwile z muzyką filmową na żywo. Unikatowa atmosfera prób, przygotowania i przybycie gości to coś, na co wszyscy czekamy. Podczas oczekiwań na to wydarzenie będzie wam towarzyszyć stacja RMF Classic, która jest współorganizatorem całej imprezy. Przygotowaliśmy specjalne cykle, audycje oraz playlisty i wspomnienia, dzięki którym będzie można poczuć festiwalowe emocje już wcześniej. W maju Kraków zamienia się w filmową stolicę. Do usłyszenia na antenie RMF Classic" – mówi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektor muzyczna RMF Classic.
Sprzedaż biletów ruszy 7 kwietnia od godz. 10.00.
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF oraz RMF Classic. Partnerem strategicznym FMF jest Kraków Airport, a mecenasem FMF – firma Suempol.
źródło: zdj. główne i materiały prasowe www.fmf.fm