Agnieszka Holland celuje w nominację do Oscara? Jej film o uchodźcach trafi na prestiżowe festiwale

Nie tylko widzowie festiwalu w Wenecji będą mogli przedpremierowo zobaczyć nowy film Agnieszki Holland. Dramat zatytułowany „Zielona granica” znalazł się bowiem w programach tak prestiżowych imprez jak Festiwal Filmowy w Nowym Jorku czy kanadyjski TIFF. Szczególnie istotne wydaje się być uczestnictwo w festiwalu w Toronto, gdyż tytuły tam pokazywane często zgarniają nominacje do Oscarów.

Nowy film twórczyni „Obywatela Jonesa” zgłębi tematykę współczesnego kryzysu uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej. Historia w „Zielonej granicy” rozegra się na przestrzeni trzech perspektywgrupy uchodźców, polskich aktywistów oraz strażników granicznych. Projekt jest zapowiadany jako opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem

Może zainteresuje Cię: We wrześniu zobaczymy MOCNY POLSKI THRILLER. Zobaczcie nowe zapowiedzi

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”).
 
Na ekranach polskich kin „Zielona granica” zadebiutuje już 22 września. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Kino Świat. Co więcej, obraz ma już zapewnioną dystrybucję w ponad 20 europejskich krajach. Festiwal filmowy w Toronto potrwa od 7 do 17 września, z kolei impreza nowojorska zaplanowana została na dni 29 września - 15 października.
 
Źródło: SFP / Zdj. Kino Świat