Agnieszka Holland wyreżyseruje filmową biografię Franza Kafki!

Polska reżyserka Agnieszka Holland znalazła swój kolejny filmowy projekt. Autorka „Szarlatana” zajmie się wyreżyserowaniem kolejnej filmowej biografii. Tym razem bohaterem jej filmu będzie słynny pisarz Franz Kafka.

Film pod tytułem „Kafka” skupi się na przedstawieniu kompletnej historii życia pisarza począwszy od jego narodzin w XIX-wiecznej Pradze należącej wówczas do Austro-Węgier, aż do czasu jego śmierci w 1924 roku. Produkcja nie będzie jednak klasyczną filmową biografią i opowie nie tylko o życiu udręczonego artysty, ale i o tym, co stało się z jego dziedzictwem i jak oddziałuje na współczesność. Twórcy zapowiadają, że film ma być czymś w rodzaju olśniewającej kalejdoskopowej mozaiki wykraczającej poza życie Kafki ku teraźniejszości.

Kafka postrzegany jest przez wielu badaczy literatury za prekursora egzystencjalizmu. Za jego najwybitniejsze dzieło uznawany jest „Proces” wydany po śmierci pisarza i wbrew jego woli. Powieść opowiadająca o tytułowym procesie Jozefa K. od swojego debiutu pozostaje obiektem wielu dyskusji dotyczących jej interpretacji. Proces przedstawiany jest między innymi jako powieść o totalitaryzmie, samotności, pojęciu sprawiedliwości, a także odpowiedzialności za własne życie. Pośmiertnie wydano jeszcze dwie powieści Kafki zatytułowane „Zamek” i „Ameryka”.

Tak Agnieszka Holland skomentowała swoje zaangażowanie w produkcję:

Kafka był człowiekiem o wielkiej wrażliwości, który nie pasował do swoich czasów. Dzisiaj mamy znacznie większe szanse na to, aby go zrozumieć, niż jego rówieśnicy. Był duszą trzeciego tysiąclecia. Człowiekiem żyjącym mentalnie w dużej mierze poza swoim ciałem. (...) Aby zrozumieć Kafkę, chcemy starannie poskładać fragmenty z jego przeszłości i twórczości, aby stworzyć mozaikę wykraczającą nie tylko poza jego życie ku teraźniejszości, ale także stworzyć całościowy obraz dramatycznego świata wyobraźni Kafki.

Przypomnijmy, że dla Holland nie będzie do pierwsze spotkanie z twórczością legendarnego pisarza. W 1980 roku polska reżyserka była współtwórczynią spektaklu telewizyjnego bazującego na „Procesie”. W głównej roli w spektaklu wystąpił Roman Wilhelmi.

Producentami filmu będą Šárka Cimbalová i Mike Downey, z którymi Agnieszka Holland współpracowała niedawno przy okazji wspomnianego „Szarlatana” opowiadającego historię Jana Mikolášeka, czeskiego uzdrowiciela, z którego usług korzystał między innymi angielski król Jerzy VI. Kolejnym twórcą zaangażowanym w film o Kafce, z którym Holland pracowała przy „Szarlatanie” będzie scenarzysta Marek Epstein, który zajmie się przygotowaniem scenariusza na podstawie tekstu, przy którym pracował też Mike Downey. Prace na planie ruszą wiosną 2023 roku. Możemy spodziewać się, że produkcja będzie gotowa na przyszłoroczny sezon nagród.

źródło: variety.com / zdj. Kino Świat