Anne Rice nie żyje. Autorka „Wywiadu z wampirem” miała 80 lat

Popularna pisarka Anne Rice zmarła wczorajszego wieczoru w wyniku komplikacji po przebytym udarze. Autorka „Wywiadu z wampirem” i wieloksiągu fantasy zatytułowanego „Kroniki wampirów” miała osiemdziesiąt lat.

Śmierć pisarki potwierdził na Facebooku jej syn, Christopher. Anne Rice miała odejść w sobotę wieczorem w otoczeniu najbliższej rodziny.

Z tej strony syn Anne, Christopher. Jest mi niezmiernie przykro, że muszę przekazać wam tę smutną informację. Wcześniej tego wieczoru, Anne odeszła w związku z komplikacjami po udarze. Opuściła nas niemal równo dziewiętnaście lat po tym jak zmarł mój ojciec i jej mąż, Stan. (...) W jej ostatnich godzinach, siedziałem przy jej szpitalnym łóżku, będąc pod wrażeniem jej osiągnięć i jej odwagi. (...) Młodsza siostra Anne, Karen, pocałowała ją na pożegnanie i powiedziała „Ale nam zafundowałaś przejażdżkę, dzieciaku”. Myślę, że wszyscy możemy się z nią zgodzić. 

Rice przyszła na świat w 1941 roku w Nowym Orleanie. Do napisania pierwszej powieści, „Wywiadu z wampirem” skłoniło ją traumatyzujące doświadczenie z własnego życia: śmierć kilkuletniej córki, która posłużyła jako inspiracja dla postaci Claudii. W publikowanym na przestrzeni kolejnych czterdziestu lat cyklu „Kroniki wampirów” znalazło się łącznie piętnaście publikacji. W szerokim dorobku pisarki znalazła się też seria „Dzieje czarownic z rodu Mayfair”, trylogia „Chrystus Pan” oraz między innymi historyczne powieści „Krzyk w niebiosa” i „Uczta Wszystkich Świętych”. 

Obok kultowej ekranizacji „Wywiadu z wampirem”, w której pojawili się Tom Cruise i Brad Pitt, w przygotowaniach od zeszłego roku znajdują się serialowe produkcje zainspirowane powieściami Anne Rice. Serie oparte na „Kronikach wampirów” i „Dziejach czarownic” szykuje AMC w ramach rozległego kontraktu podpisanego z pisarką. W jednym z ubiegłorocznych wywiadów Rice przyznała, że doprowadzenie do powstania licznych ekranizacji jej dorobku było od lat jej wielkim marzeniem.

Zawsze marzyłam, by zobaczyć światy moich dwóch największych serii zjednoczone pod jednym dachem – tak by filmowcy mogli eksplorować rozległe i powiązane z sobą uniwersum moich wampirów i wiedźm. Teraz to marzenie stało się rzeczywistością, na skutek jednego z najistotniejszych kontraktów w mojej długiej karierze. 

Dodajmy, że na 1 lutego 2022 roku zaplanowano premierę ostatniej powieści Rice, „The Reign of Osiris”, czyli ostatniej część trylogii „Ramses the Damned”.

Źródło: Independent / Bloomberg / zdj. Twitter / IMDb