Anthony Hopkins najstarszym laureatem Oscara. Aktor składa hołd Chadwickowi Bosemanowi

Jednym z największych zaskoczeń tegorocznych Oscarów okazało się zwycięstwo Anthony'ego Hopkinsa. Aktor pokonał w walce o statuetkę między innymi murowanego faworyta, którym był przed galą Chadwick Boseman. W specjalnym materiale wideo Hopkins skomentował swoje zwycięstwo i złożył hołd zmarłemu w zeszłym roku aktorowi, który nominowany był za rolę w filmie „Ma Rainey: Matka bluesa”.

Oscary 2021 – lista zwycięzców. Anthony Hopkins ze statuetką.

Przed 93. edycją Oscarów większość komentatorów zgodnie twierdziła, że faworytem w aktorskiej kategorii jest zmarły w 2020 roku Chadwick Boseman, który zagrał w filmie „Ma Rainey: Matka bluesa”. Ostatecznie jednak po statuetkę sięgnął Anthony Hopkins, stając się tym samym najstarszym aktorem nagrodzonym Oscarem.

Hopkins mający obecnie 83 lata pobił dotychczasowy rekord należący do zmarłego niedawno Christophera Plummera, który odbierając w 2011 roku wyróżnienie za rolę w filmie „Debiutanci” miał 82 lata.

Anthony Hopkins nie odebrał swojej nagrody osobiście, ponieważ przebywa obecnie w Walii. Aktor skomentował jednak swoje zwycięstwo za pośrednictwem Instagrama i podziękował Akademii za wyróżnienie oraz złożył przy okazji hołd Chadwickowi Bosemanowi.

Dzień dobry, przebywał obecnie w mojej ojczyźnie Walii. Mamy 83 lata i nie spodziewałem się tej nagrody. Naprawdę. Jestem wdzięczny Akademii. Chcę oddać hołd Chadwickowi Bosemanowi, który straciliśmy zbyt wcześnie. Jeszcze raz bardzo wam wszystkim dziękuję. Naprawdę nie spodziewałem się tego. Czuje się uprzywilejowany i zaszczycony. Dziękuję

Anthony Hopkins z Oscarem. To drugie wyróżnienie dla legendarnego aktora

Tegoroczny Oscar za rolę cierpiącego na demencję mężczyzny w filmie „Ojciec” to dla Hopkinsa druga statuetka w karierze. Aktor pierwszy raz został nagrodzony Oscarem w 1992 roku za rolę Hannibala Lectera w „Milczeniu owiec”. W kolejnych latach aktor był jeszcze nominowany za główne role w Okruchach dnia i Nixonie, a także za role drugoplanowe w Dwóch papieżach i filmie Amistad.

Hopkins nie był jedynym twórcą pracującym przy filmie Ojciec wyróżnionym w tym roki przez Akademię. Oscara odebrali także Christopher Hampton i Florian Zeller za scenariusz do filmu.

Głównym bohaterem filmu Ojciec jest podstarzały mężczyzna o imieniu Anthony, który mimo problemów ze zdrowiem nie chce przyjąć pomocy swojej córki Anne (Olivia Colman) oraz opiekunów z jej polecenia. Zapewnienie pomocy ojcu staje się jednak niezbędne, kiedy Anne decyduje się na przeprowadzkę i nie może składać już codziennych wizyt ojcu, tym bardziej że Anthony zaczyna tracić kontrolę nad rzeczywistością i kwestionować, co jest prawdziwe, a co tylko urojeniem.

W pozostałych rolach wystąpili: Olivia Williams, Rufus Sewell, Evie Wray, Mark Gatiss, Imogen Poots oraz Ayesha Dharker. Za reżyserię odpowiada Florian Zeller będący także autorem sztuki, na podstawie której powstał film.

zdj. Sony Pictures