#Barbenheimer w ogniu krytyki. Hashtag wywołuje kontrowersje w Japonii

Podczas gdy hashtag Barbenheimer bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych i Europie, w japońskim internecie wybił się jego viralowy ekwiwalent. Wśród internautów kraju kwitnącej wiśni trenduje przeciwna kinowemu fenomenowi fraza #NoBarbenheimer. Wszystko to z powodu kontrowersji, jakie wśród japońskiej społeczności wywołały graficzne przeróbki i memy zestawiające ze sobą dwa filmowe hity – „Barbie” i „Oppenheimera”.

Barbenheimer a sprawa japońska. Internauci krytykują popularny hashtag

Wzbudzający sprzeczne emocje u Japończyków trend Barbenheimera zaostrzył się, gdy popularny hashtag dotarł do oficjalnego twitterowego konta Barbie w USA. Profil poświęcony filmowi o najsłynniejszej lalce świata podał dalej kilka postów celebrujących fenomen, m.in. ten z jednym z viralowych fikcyjnych plakatów, na którym połączono postaci Barbie i ekranowego Oppenheimera. W odpowiedzi na ten gest profil Warner Bros. Japan wydał oświadczenie, w którym skrytykował działania marketingowe.

W tekście azjatyckich przedstawicieli Warnera umieszczonym na oficjalnym twitterowym koncie Barbie w Japonii czytamy: „Uważamy za niezwykle niefortunne, że oficjalne amerykańskie konto Barbie zareagowało na posty fanów Barbenheimer w mediach społecznościowych. (...) Traktujemy tę sytuację bardzo poważnie. Prosimy amerykańską centralę o podjęcie odpowiednich działań. Przepraszamy tych, którzy poczuli się urażeni tą serią nieprzemyślanych reakcji”. (tłumaczenie własne z języka angielskiego; oryginał po japońsku).

Rzuć okiem na: Zamiast 4. sezonu „The Mandalorian” dostaniemy kinowy film? Zaskakująca plotka o serialu Disney+

Warner Bros. przeprasza, ale internet pozostaje bezlitosny. Kulturowa wojna o memy

Część japońskiego społeczeństwa potępia #Barbenheimer z powodu trywializacji zarówno skutków amerykańskiego ataku atomowego na Hiroszimę i Nagasaki, jak i zagrożenia, jakie niesie ze sobą dostęp do broni nuklearnej. W ciągu kilku ostatnich dni internauci z tamtej części świata zaczęli masowo tweetować pod hashtagiem NoBarbenheimer i żądać usunięcia postów z popularną na całym świecie frazą. 

Po wystosowaniu oświadczenia przez japońską siedzibę Warnera amerykański przedstawiciel wytwórni na Twitterze usunął posty z hashtagiem Barbenheimer ze swojego konta oraz przekazał oficjalne przeprosiny, w których czytamy: „Warner Brothers żałuje niedawnego niestosownego zaangażowania w mediach społecznościowych. Studio oferuje szczere przeprosiny”.

Sprawdź też: Kiedy i gdzie „Barbie” i „Oppenheimer” trafią do streamingu?

Nieco mniej ochoczo względem #NoBarbenheimer do kwestii podeszła pewna część amerykańskich internautów, która na azjatycką odpowiedź zareagowała nieprzychylnie. To z kolei wywołało odzew Japończyków usiłujących zaprezentować efekt trendu w nieco innym świetle...

Źródło: Deadline / Zdj. Warner Bros. / Universal Pictures