Batman: Wojna Żartów z Zagadkami – recenzja komiksu

Tom King zakończył pierwszą część swojej historii o Batmanie, przedstawiającej jego walkę z Bane'em. Po niej następuje Wojna Żartów z Zagadkami, która jest – jak na razie – najlepszym tomem serii. Zapraszamy do lektury recenzji. 

Jeśli Twoi wrogowie połączą siły, to niewątpliwie masz przechlapane. Batman wolałby właśnie taką sytuację, bo to, co zrobili Joker i Riddler, jest dużo gorsze. Rozpętali przeciwko sobie wojnę, a jej polem stało się Gotham. Cały czas giną niewinni mieszkańcy, czemu Nietoperz nie potrafi zaradzić, a do wojny między dwoma szaleńcami dołączają kolejni złoczyńcy.

Tom King umiejętnie prowadzi czytelnika przez następne wydarzenia składające się na krwawą walkę. Batmanowi przydziela rolę narratora, który przygląda się rozwojowi akcji, ale niewiele może zdziałać, szuka jednak sposobu na rozwiązanie konfliktu. Krótko zapoznajemy się z tożsamością ofiar, których liczba stale rośnie, a działania obu stron trzymają w napięciu. Prowadzenie fabuły w Wojnie Żartów z Zagadkami jest doprawdy mistrzowskie.

batman-wzzz-plansza-01-min.png

Bardzo dobrze sprawdzają się interludia o Kite Manie, którego tragiczny los przejmuje. To jeden z poszkodowanych wojny, jednak zarazem też jeden z uczestników toczącej się gry, starający się wpłynąć na jej rezultat. Za to mniej Batmana to więcej dobrego Batmana, ponieważ widzimy go w kiepskim położeniu, niepotrafiącego odmienić sytuacji. Siła mięśni tu nie pomoże, musi podejść do sprawy niekonwencjonalnie. Tak Tom King wychodzi poza ramy zwykłego superhero i nawet udaje mu się zmieścić w tej pełnej rozmachu historii dużą liczbę postaci, a najważniejszym nadać charakterystyczne rysy. Szczególną uwagę przykuwa rywalizacja Jokera z Riddlerem, która toczy się również w dialogach. Joker opowiada żarty, Riddler opowiada zagadki. Żarty i zagadki w końcu się mieszają, a osobowości dwójki antagonistów iskrzą przy każdym spotkaniu.

Akcja rozwija się w interesującym kierunku, a finalnie nie zawodzi żadnym oklepanym rozwiązaniem. Tom King postarał się o to, by umysły postaci do końca pozostawały nieodgadnione, dzięki czemu ostatnie sceny tomu zaskakują i także są odmianą w stosunku do innych pozycji z DC Odrodzenie.

Wątek z Bane'em nie powraca, ale Tom King nawiązuje do poprzednich odsłon w relacji między Batmanem a Catwoman. Z jednej strony album jest więc tak przystępny, jak tylko może, z drugiej – lepiej zapoznać się ze wcześniejszymi tomami, inaczej będzie Wam umykało znaczenie związku Nietoperza z Seliną. To właśnie jej Batman opowiada całą historię, która jest tak intrygująca, że nie przeszkadza to, iż już się wydarzyła. Zresztą taka narracja ma fabularny sens, stanowi rozliczenie Bruce'a z przeszłością.

Całość nie wypadłaby tak dobrze, gdyby nie świetnie uzupełniające scenariusz ilustracje. Dwustronicowe plansze budują rozmach i nieraz dzielą się na część poświęconą Jokerowi i część poświęconą Riddlerowi. Ten podział jest bardzo istotny, w końcu Gotham i cała plejada złoczyńców dzielą się na dwa rywalizujące ze sobą obozy. Takie konfrontacje podsycają napiętą atmosferę i na rysunkach prezentują się bardzo korzystnie. Czasem na kilku stronach mamy podsumowanie działań dwójki antagonistów, co pod względem wizualnym jest atrakcyjnie podaną informacją.

batman-wzzz-plansza-02-min.png

Podsumowanie

Tom King znów mnie zaskakuje. Nie spodziewałem się, że jego Batman będzie tylko rósł w moich oczach. Już poprzednie dwa tomy były udane, ale Wojna Żartów z Zagadkami to już klasa. Wszystko tu gra jak w szwajcarskim zegarku. Cieszy, że to właśnie ten moment, w którym na scenie pojawił się Joker, ikoniczna postać DC, tu jednak w niczym nieustępujący Riddlerowi. Wyobraźcie sobie, że w tym miejscu stoi znaczek rekomendacji.

5
Scenariusz
5
Rysunki
5
Tłumaczenie
6
Wydanie
6
Przystępność*
+5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

kpSYnKxmqaWYlaqfWGao,cover_rebirth_batman_tom_04_72dpi.jpg

Historia została pierwotnie opublikowana w zeszytach Batman Vol. 3 #25-32 (sierpień - grudzień 2017 roku).

Specyfikacja

Scenariusz

Tom King

Rysunki

Mikel Janin, Clay Mann i inni

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Druk

Kolor

Liczba stron

180

Tłumaczenie

Tomasz Sidorkiewicz

Data premiery

21 listopada 2018 roku

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

źrodło: Egmont / DC Comics