Batman: Zagłada Gotham - prezentacja pierwszego wydania

Już w najbliższą środę, tj. 22 lutego, do sprzedaży trafi czternasty tom Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics, a tym samym ukaże się drugie już w Polsce wydanie komiksu Zagłada Gotham. Z tej okazji prezentujemy Wam pierwsze wydanie tego komiksu, które zadebiutowało na polskim rynku ponad dziesięć lat temu.

P2160889.JPG

Zagłada Gotham ukazała się dokładnie w marcu 2004 roku nakładem wydawnictwa Egmont, czyli cztery lata po premierze w USA. Cena okładkowa albumu wynosiła 35 zł, a za przekład komiksu odpowiadał Jarosław Grzędowicz.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Zagłada Gotham to komiks z serii Elseworlds, czyli opowieść z zupełnie alternatywną i oderwaną od głównego kanonu historią. Zwykle są to zamknięte historie, po które może sięgnąć każdy czytelnik, nawet taki, który nie miał nigdy do czynienia z daną postacią lub serią - tak jest właśnie w tym przypadku. Akcja Zagłady Gotham rozgrywa się na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku, a Bruce Wayne będzie musiał zmierzyć się tym razem z potężnymi demonami, które od pokoleń prześladują jego rodzinę. Za scenariusz komiksu odpowiada Mike Mignola, twórca kultowej postaci Hellboya. W Zagładzie Gotham Mignola połączył demoniczny świat Hellboya z postacią Mrocznego Rycerza, co zaowocowało świetnym klimatem historii i ciekawym spojrzeniem na mitologię Batmana. Mimo, że jest to komiks oderwany od pozostałych historii z Batmanem, to mamy tutaj do czynienia z wieloma postaciami, które przewijają się w regularnych komiksach z tym bohaterem. W fabule pojawiają się między innymi: Alfred, Dick Grayson, Tim Drake, Jason Todd, Jim Gordon, Barbara Gordon, Harvey Dent, Green Arrow, a nawet Ra’s al Ghul i jego córka Talia. To właśnie ta ostatnia dwójka z pomocą odmienionej Poison Ivy stara się sprowadzić na świat pradawne zło kryjące się w czeluściach podziemnych katakumb. Batman pełni w opowieści rolę wybrańca, który jako jedyny może przeciwstawić się potężnemu złu. Nie uświadczymy tutaj pogoni za gangsterami, czy detektywistycznych zagadek; główną osią fabularną jest walka Batmana z demonami, a jej kulminacją staje się ostateczny pojedynek z najciemniejszymi wysłannikami zła.

Widać doskonale, że scenarzysta komiksu wypełnia go swoją fascynacją prozą Howarda Phillipsa Lovecrafta. Postacie stykają się z wydarzeniami i istotami, których nie są w stanie objąć swoim umysłem. Mimo tego zdają godzić się z nimi i postępować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Silnym nawiązaniem do prozy Lovecrafta jest również księga zbierająca tajemnice o pradawnych bóstwach, które niegdyś rządziły Ziemią, a teraz jedyne, czego pragną, to wrócić i znowu objąć władzę nad naszą planetą. W Zagładzie Gotham księga ta nosi nazwę Testamentu Ghula i jest ważną częścią fabuły. Scenarzysta umiejętnie połączył świat zarysowany przez amerykańskiego pisarza z postaciami stworzonymi przez twórców Batmana. W komiksie pojawia się np. Demon Etrigan, znany chociażby polskim czytelnikom z komiksu z Green Arrowem pod tytułem Kołczan. Autor wykorzystał także rozdwojoną osobowość Harveya Denta, który znalazł miejsce również w tej historii.

Komiks na pewno jest ciekawym eksperymentem i warto po niego sięgnąć. Nie każdemu jednak takie alternatywne historie przypadają do gustu. Sięgając po ten tytuł, warto mieć na uwadze, że nie uświadczymy tutaj spektakularnych scen walki. Nie możemy liczyć również na lekki ton historii, która jest całkowicie pozbawiona humoru. W pełni koncentruje się ona na poważnych kwestiach mistycznych, a jej ciężki klimat daje się odczuć od pierwszego do ostatniego kadru. Rysunki Troya Nixeya możecie ocenić na poniższych zdjęciach.

Zdjęcia komiksu (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham Batman: Zagłada Gotham

Batman: Zagłada Gotham

Prezentacja wideo

Historia została pierwotnie opublikowana w zeszytach Batman: The Doom That Came to Gotham #1-3 (listopad 2000 roku - styczeń 2001 roku)

Specyfikacja

Scenariusz

Mike Mignola, Richard Pace

Rysunki

Troy Nixey

Przekład

Jarosław Grzędowicz

Oprawa

miękka

Liczba stron

144

Druk

Kolor

Wykaz odnotowanych błędów w tłumaczeniu

  • strona 83, kadr 1: Apartament Olivera Greena. Poprawne tłumaczenie: Apartament Olivera Queena.

źródło: DC Comics / Egmont