Będzie nowa platforma streamingowa – HBO Max połączy się z Discovery+. Kiedy premiera w Polsce?

Platforma HBO Max nie będzie należała do tych, które mogą pochwalić się wieloletnim stażem na rynku. Mamy już pewność, że serwis zostanie przekształcony w nową platformę, która powstanie z połączenia HBO Max z Discovery+. Poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat tego, jak będzie wyglądała oferta serwisu oraz kiedy możemy spodziewać się jej debiutu w Polsce.

Już po ogłoszeniu fuzji pomiędzy firmami WarnerMedia i Discovery mówiono otwarcie, że w przyszłości dojdzie do połączenia serwisów streamingowych obydwu spółek. Perspektywa zjednoczenia platform HBO Max i Discovery+ stała się właśnie faktem za sprawą ogłoszeń opublikowanych przez nowy zarząd przy okazji ujawnienia raportu finansowego za drugi kwartał. Mimo że na razie nie dowiedzieliśmy się, jak będzie nazywała się nowa usługa streamingowa od spółki Warner Bros. Discovery, to otrzymaliśmy informacje na temat terminu startu nowego serwisu oraz tego, jak ma wyglądać jego oferta.

HBO Max połączy się z Discovery+. Kiedy premiera nowej platformy?

Przedstawiciele firmy Warner Bros. Discovery przekazali swoim inwestorom oraz całemu światu, że ich nowa platforma będąca połączeniem serwisów HBO Max i Discovery+ zadebiutuje latem 2023 roku. Termin ten będzie odnosił jednak wyłącznie do amerykańskiego podwórka. Spółka przedstawiła plany dotyczące debiutu serwisu na innych rynkach i po debiucie w USA platforma pojawi się jesienią 2023 roku na rynku Ameryki Łacińskiej, który dzięki sporej popularności HBO Max stał się drugim najważniejszym obszarem działania dla firmy. Następna w kolejce będzie Europa, gdzie serwis ma pojawić się na początku 2024 roku. Dokładny spis krajów, które w pierwszej kolejności obejmie debiut na Starym Kontynencie nie został co prawda ujawniony, ale powinniśmy zakładać, że wśród 20 zaplanowanych krajów znajdzie się także Polska. Na koniec serwis zawita na rynki Azji i Pacyfiku – stanie się to w połowie 2024 roku oraz do pozostałych krajówjesienią 2024 roku.

Oczywiście na ogłoszenie ceny miesięcznego abonamentu usługi jest jeszcze za wcześnie, ale dyrektor generalny David Zaslav zasugerował ciekawy kierunek, w jakim ma podążać pod tym względem serwis stworzony z HBO Max i Discovery+. Oprócz pełnego pakietu, który będzie płatną usługą, firma planuje stworzenie także w pełni bezpłatnej usługi, która będzie utrzymywana z reklam wyświetlanych klientom. W planie z reklamami nie znajdzie się także pełna oferta serwisu, a jedynie część jej katalogu.

Firmie przyświeca myśl stworzenia komplementarnej usługi mającej przypominać coś w rodzaju mini pakietu telewizyjnego, który będzie oferował nie tylko rozrywkę filmową, serialową i programową, ale także treści sportowe. Oferta ma być w jakimś stopniu zróżnicowana za pomocą pakietów, ale dokładne szczegóły pozostają jeszcze niejasne. Sama spółka bada cały czas różne kierunki rozwoju, które doprowadzą ostatecznie do stworzenia oferty nowej platformy. Przedstawiciele Warner Bros. Discovery przekonują jednak, że start usługi zostanie poprzedzony głośną i zakrojoną na szeroką skalę kampanią promocyjną, która przedstawi klientom wszystkie szczegóły na temat działania serwisu oraz uświadomi ogrom jego biblioteki.

Treści HBO Max i technologia oferowana przez Discovery+,

Usługa będzie zawierała unikalne i uzupełniające się nawzajem treści z katalogów serwisów HBO Max i Discovery+, ale ma być oparta o technologię stosowaną aktualnie w aplikacji serwisu Discovery+, która według włodarzy spółki jest lepiej oceniana przez użytkowników niż interfejs oraz technologia zastosowana przy platformie HBO Max.

JB Perrette kierujący działem streamingowym firmy zapewnił jednak, że treści HBO pozostaną jedną z najważniejszych części katalogu nowego serwisu. Spółka zakłada, że nowa usługa streamingowa osiągnie rentowność w USA w 2024 roku. Rok później według prognoz będzie mogła pochwalić się bazą klientów na poziomie 130 mln abonentów. W swoim raporcie za drugi kwartał firma nie ujawniła, jak wygląda aktualny podział klientów jego platform. Dowiedzieliśmy się tylko, że w ostatnim okresie liczba użytkowników HBO Max, HBO i Discovery+ wzrosła do 92,1 mln. Według firmy to 1,7 mln więcej niż w poprzednim kwartale. Względem poprzedniego roku jest to wzrost o 22% (75,8 mln). Segment streamingu nadal przynosi jednak firmie straty w drugim kwartale wyniósł on 1,5 mld dolarów.

zdj. Warner Bros. Discovery