Chadwick Boseman nagrodzony pośmiertną statuetką Emmy. Oto główni laureaci gali

Na ponad tydzień przed rozdaniem statuetek Emmy w głównych kategoriach, w Hollywood odbyła się pierwsza z dwóch zaplanowanych gal Creative Arts Emmys, czyli części poświęconej kategoriom technicznym i różnorodnym zakulisowym osiągnięciom amerykańskich realizatorów. Pośmiertnym laureatem jednego z wyróżnień został Chadwick Boseman. Aktora doceniono za kreację głosową w animowanej antologii „A gdyby...” Marvela.

W ramach jednego z odcinków pierwszego sezonu „A gdyby...” zmarły w sierpniu 2020 roku Boseman po raz ostatni wcielił się w rolę T'Challi. O wyróżnieniu poinformowano na twitterowym profilu Marvel Studios. Innymi nominowanymi w kategorii dedykowanej najlepszej roli głosowej byli: Jeffrey Wright (za rolę narratora w tej samej serii), Maya Rudolph („Big Mouth”), Stanley Tucci („Central Park”), Julie Andrews („Bridgertonowie”), Jessica Walter („Archer”) i F. Murray Abraham (jako Konshu w serialu „Moon Knight”). 

„The Beatles: Get Back” i „Adele: One Night Only” największymi zwycięzcami pierwszej części Creative Arts Emmys

W pozostałych kategoriach pierwszej odsłony tegorocznych Emmy triumfowały przede wszystkim muzyczne dokumenty: „The Beatles: Get Back” i „Adele: One Night Only”. Obie te produkcje doczekały się wyróżnienia w postaci aż pięciu statuetek. W kategorii poświęconej najlepszemu reżyserowi produkcji telewizyjnej zwyciężył twórca „Get Back”, Peter Jackson. Mierzył się z autorami takich produkcji jak „The Andy Warhol Diaries”, „George Carlin's American Dream” czy „We Need to Talk About Cosby”. 

Rzućcie okiem na listę laureatów 74. edycji ceremonii wręczenia Creative Arts Emmys w rozstrzygniętych na ten moment, najważniejszych kategoriach:

  • Najlepszy program animowany – „Arcane” 
  • Najlepsza rola dubbingowa – Chadwick Boseman, „A gdyby...”
  • Najlepsza reżyseria w programie dokumentalnym – Peter Jackson „The Beatles: Get Back”
  • Najlepsza seria dokumentalna – „The Beatles: Get Back”
  • Najlepszy film dokumentalny – „George Carlin's American Dream”
  • Najlepszy narrator – Barack Obama, „Our Great National Parks”
  • Najlepszy montaż w programie dokumentalnym – „The Beatles: Get Back”
  • Najlepszy program animowany, krótkometrażowy – „Miłość, śmierć i roboty”
  • Najlepszy montaż dźwięku w filmie lub serii dokumentalnej – „Adele: One Night Only”

Creative-Arts-Emmys-2022-lista.jpgDruga część Creative Arts Emmys odbędzie się jeszcze dzisiejszego wieczoru (czasu amerykańskiego). Z kolei główną część rozdania prestiżowych statuetek zaplanowano na 12 września. Gala będzie transmitowana na żywo na antenie NBC i na platformie Peacock. Listę tegorocznych nominowanych znajdziecie w tym miejscu

Źródło: Deadline / zdj. Disney / Deadline