Chińscy cenzorzy zabrali się za „Podziemny krąg”. Film otrzymał zupełnie nowe zakończenie

„Podziemny krąg”, czyli kultowy thriller psychologiczny w reżyserii Davida Finchera oficjalnie zadebiutował w ramach chińskiej usługi streamingowej Tencent Video. W ramach nowego kanału dystrybucyjnego, film doczekał się jednak przerobionego zakończenia, którego najwyraźniej zażyczył sobie tamtejszy rząd.

Film Finchera nie jest odosobnionym przypadkiem, w ramach którego na chińskim rynku pojawia się produkcja okrojona z kontrowersyjnych treści, czy  zmieniona na tyle, by na pierwszy plan wynieść triumf wymiaru sprawiedliwości i porażkę „złoczyńcy”.

Przypomnijmy, że nakręcony w 1999 roku „Podziemny krąg” dobiega końca wraz z postacią Edwarda Nortona pozywającą się swojej drugiej osobowości, Tylera Durdena. W ostatniej scenie główny bohater i grana przez Helenę Bonham Carter, Marla Singer obserwują eksplozję pobliskich wieżowców. Zakończenie sugeruje, że snuty przez Tylera plan obalenia konsumpcjonizmu został wprawiony w ruch. 

Z wersji filmu, którą na Tencent Video zobaczą chińscy widzowie, scena wybuchu została w całości usunięta. Zamiast tego, pod koniec dochodzi do cięcia do czarnej planszy z tekstem wyjaśniającym dalsze losy postaci Nortona. Dowiadujemy się z niego, że władzom udało się z powodzeniem powstrzymać eksplozję, a Tyler otrzymał pomoc psychiatryczną.

Dzięki wskazówce pozostawionej przez Tylera, policja szybko rozpracowała cały plan i aresztowała kryminalistów, udaremniając wybuch bomby. W następstwie procesu, Tyler trafił do zakładu dla obłąkanych. Wyszedł na wolność w 2012 roku, po odbyciu leczenia psychiatrycznego

C06F2128-B0F9-44A8-9F19-8BD618BA3F9E.jpeg

Ponieważ Tencent Video odmówiło komentarza w sprawie, nie wiemy, czy zakończenie zostało przemontowane w ramach autocenzury, czy na wyraźne życzenie chińskiego rządu. Dowiedzieliśmy się jednak, że za modyfikację odpowiada właściciel praw dystrybucyjnych, a „korekta” doczekała się aprobaty ze strony władzy. Chiński dystrybutor filmu, firma Pacific Audio & Video Co. współpracuje z państwową stacją Guangdong TV. Z kolei studio 20th Century Fox, które odpowiada za wyprodukowanie filmu należy do Disneya.

Warto dodać, że w chińskiej dystrybucji, „Podziemny krąg” doczekał się do tej pory wyłącznie pokazów festiwalowych. Produkcję można było zobaczyć na wielkim ekranie wyłącznie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowgo w Szanghaju. Pozostali widzowie musieli zadowolić się natomiast wersjami pirackimi. Amatorskie bootlegi – jak przeczytamy w sieci – w przypadku zarówno filmu Finchera, jak i szeregu innych importowanych do Chin produkcji stanowią jedyną możliwość obejrzenia oryginalnego dzieła bez naniesionych poprawek cenzorów. Podobną sytuację głośno omówiono już przy okazji „Pana życia i śmierci” z Nicolasem Cage'em. W ofercie Tencent Video zadebiutowała zmieniona wersja filmu – krótsza od pierwowzoru o około trzydzieści minut i, podobnie jak „Podziemny krąg”, zakończona tekstowym epilogiem. Według chińskiej wersji, bohater Cage'a miał przyznać się do wszystkich przestępstw, zostać praworządnie osądzony i skazany wyrokiem pozbawienia wolności na resztę życia. Screenshot z przerobionego zakończenia poniżej.

3DC28DB9-36C7-4E76-A287-A93A3B52A93B.png

źródło: Vice / zdj. Disney / Tencent Video / Lionsgate