„Chłopi” podbiją Oscary? Polski film chce walczyć o najważniejsze nagrody

W tym roku gala Oscarów może przynieść nam sporo polskich emocji. Amerykański dystrybutor „Chłopów” zgłosił film do walki we wszystkich najważniejszych kategoriach Oscarowych.

Chłopi” powalczą o Oscary 2024 we wszystkich najważniejszych kategoriach!

Po podbiciu polskiego podwórka „Chłopi” spróbują zawojować też galę Oscarów. Film, który obejrzało w Polsce już ponad 1,5 mln widzów, co czyni go najpopularniejszą polską premierą od 4 lat, wchodzi właśnie do kin na w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dzisiaj rozpoczynają się też pokazy w Nowym Jorku i Los Angeles, które potrwają do 14 grudnia. Amerykański dystrybutor filmu, czyli Sony Pictures Classics rozpoczyna tym samym kampanię oscarową polskiej produkcji, a na pokazy zaproszeni zostali zarówno członkowie Akademii Filmowej, jak i wpływowi krytycy.

Sony zdecydowało się na zgłoszenie „Chłopów” do walki o nominacje do wszystkich kategorii nagród Akademii Filmowej (pomijając kategorie krótkometrażowe i dokumentalne). Polska produkcja powalczy między innymi o nominacje w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Animowany, Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepsza Muzyka Filmowa (Łukasz L.U.C Rostkowski) i Najlepsza Piosenka Oryginalna („Koniec Lata”).

W najbliższych tygodniach będziemy poznawać tak zwane shortlisty Akademii Filmowej, na której znajdą się tytuły mające powalczyć ostatecznie o nominacje do głównego konkursu Oscarów. Listę produkcji i twórców, którzy finalnie stoczą walkę o statuetki, poznamy 23 stycznia 2024 roku. Gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca.

zdj. Next Film