Co Joker zrobiłby po śmierci Batmana? Znamy odpowiedź

Seth MacFarlane opowiedział kiedyś, co Kojot zrobiłby bez Strusia Pędziwiatra, a teraz dowiedzieliśmy się, jak Joker zareagowałby na śmierć Mrocznego Ryerza. Na pytanie jak komiksowe yin radzi sobie bez swojego rogatego yang, odpowiedzieli ostatnio autorzy jubileuszowego komiksu poświęconego Jokerowi. Rzućcie okiem poniżej.

Rywalizacja Jokera i Batmana wykracza daleko poza konwencjonalne konflikty superbohaterów z nierzadko „kartonowymi” złoczyńcami. Jak wytłumaczyły nam najlepsze komiksy o Mrocznym Rycerzu (zwłaszcza te Alana Moore'a i Franka Millera) najciekawsze starcie obu bohaterów DC Comics odbywa się nie na płaszczyźnie wymiany pięściami, a dwóch porządków filozoficznych – jokerowskiego absurdyzmu i niezłomnej, acz przyciasnej moralnej dychotomii Batmana. W  „The Joker 80th Anniversary 100-Page Super Spectacular #1” autorzy podjęli się odpowiedzenia na pytanie, jak Joker poradziłby sobie w Gotham City bez jego niestrudzonego obrońcy. 

Jeden z rozdziałów komiksu rozpoczyna się od ujawnienia, że Batman w nieopisanych okolicznościach utracił życie w konfrontacji ze swoim odwiecznym nemezis. Kilka dni później Alfred Pennywortha ujawnia światu prawdziwą tożsamość Batmana. W konsekwencji, na wielkim pogrzebie Bruce'a Wayne'a pojawiają się tłumy zwolenników Mrocznego Rycerza, gotowe do oddania bohaterowi ostatniego hołdu. Pośród żałobników odnajduje się też odziany w samobójczą kamizelkę Joker, który zamierza wykorzystać okazję do ostatniego żartu i wysadzić się podczas ceremonii.

W trakcie pogrzebu Joker przypatruje się zgromadzonym i zauważa, że śmierć Batmana nie popchnęła ludzi do rozpaczy, a zainspirowała do pozytywnych przemian i autorefleksji. Na treściwie skomponowanych planszach widać, że jedyną osobą, która nie uśmiecha się podczas ceremonii, jest sam Joker. W konsekwencji, Książę Zbrodni decyduje, że i on powinien odnaleźć nowy cel w życiu. Na kolejnych planszach widzimy, że złoczyńca rezygnuje z samobójstwa i zmienia profesję. Ostatni kadr przedstawia Jokera legalnie „torturującego” ludzi w roli pracownika Wydziału Pojazdów Mechanicznych w Gotham City. 

Rzućcie okiem na znakomite okładki przygotowane przez artystów DC Comics na rzecz The Joker 80th Anniversary 100-Page Super Spectacular #1.  

A5F0A1DF-3CB2-44DA-9B8D-06E07FB2E51A.jpeg

Źródło: Comicbookmovie / zdj. DC Comics