Co nowego na 4K UHD? - Bohemian Rhapsody, Creed II i Bumblebee w steelbooku i inne

Rynek wydawniczy zaczyna budzić się powoli ze świątecznego letargu, co poskutkowało w pierwszym tygodniu 2019 roku pierwszymi oficjalnymi zapowiedziami nowych wydań 4K UHD z takimi filmami jak Bohemian Rhapsody czy Wdowy. Pojawiły się też kolejne pre-ordery na steelbooki i standardowe wydania z nowościami oraz starszymi filmami. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Bohemian Rhapsody”, „Wdowy” i „Grinch” w lutym na 4K UHD

Po kilkutygodniowej przerwie, związanej z grudniowym okresem świątecznym, wraz z początkiem stycznia doczekaliśmy się w końcu nowych oficjalnych zapowiedzi wydań 4K UHD od amerykańskich dystrybutorów. Swoje pierwsze plany wydawnicze na luty ujawniły wytwórnie 20th Century Fox i Universal Pictures. Pierwsza z nich zapowiedziała na 5 lutego premierę wydań 4K UHD z filmem Wdowy, potwierdzając tym samym wcześniejsze informacje o dacie premiery tego filmu. Dowiedzieliśmy się także, że dokładnie tydzień poźniej w sklepach w USA zadebiutują fizyczne nośniki z filmem Bohemian Rhapsody. Obydwa filmy od Foxa będą wyposażone w oryginalną ścieżkę dźwiękową w systemie Dolby Atmos oraz nowy system obrazu HDR10+. Wraz ze specyfikacją płyt ujawniono też listy materiałów dodatkowych, dlatego warto wspomnieć, że na płycie z filmem o zespole Queen znajdziemy pełną, 22-minutową wersję koncertowego występu Live Aid, który mogliśmy zobaczyć pod koniec filmu. W dodatkach znajdzie się pełna sekwencja koncertu wzbogacona o wykonanie utworów Crazy Little Thing Called Love i We Will Rock You. Jeśli jesteśmy już przy filmie Bohemian Rhapsody, to warto odnotować także, że sklep Target ujawnił w końcu finalny wygląd swojego limitowanego wydania z filmem. Edycja w formie digi-packu z dwoma płytami (4K UHD i Blu-ray) wzbogacona będzie o 24-stronicową książkę zawierającą informacje o procesie tworzenia filmu oraz zakulisowe zdjęcia.

qcx2fsvn.jpg

Universal Pictures zapowiedział z kolei oficjalną datę premiery wydań 4K UHD ze swoją najnowszą animacją pod tytułem Grinch. Film trafi na sklepowe półki 5 lutego, a na płycie znajdziemy oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision.

„Bumblebee” i „Lista Schindlera” we włoskich steelbookach

Żadnych nowych pre-orderów nie przyniosły nam natomiast w kończącym się tygodniu sklepy Amazon.com i BestBuy.com. Podobnie zresztą jak angielski Amazon, który wpisał się w panujący w ostatnich dniach zastój na brytyjskim rynku.

Nieco więcej działo się w tym czasie na pozostałych rynkach europejskich. I tak Hiszpanie doczekali się w końcu swoich pre-orderów na filmy: Pierwszy człowiek (premiera 6 luty 2019 roku), Halloween i Gęsia skórka 2 (premiera 20 lutego 2019 roku), a na 13 lutego tego roku zapowiedziano wydania 4K UHD z filmami z serii Igrzyska śmierci. Pre-order wystartował już na części: Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia, Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1 i Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2. Francuski Amazon umożliwił w tym czasie możliwość składania zamówień na standardową wersję wydania 4K UHD z filmem Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (brak daty premiery), a we Włoszech wystartowały zamówienia na wydania 4K UHD z filmami: Bohemian Rhapsody (brak daty premiery) i Pierwszy człowiek (premiera 20 lutego 2019 roku). Najciekawszymi zapowiedziami okazały się jednak steelbooki z filmami Bumblebee (brak daty premiery) i Lista Schindlera (premiera 6 marca 2019 roku).

813Hn9+w0CL._SL1500_.jpg 816qPG1mhjL._SL1500_.jpg

„Creed II” z premierą w maju? Niemcy dostaną steelbooka

Najwięcej zapowiedzi pojawiło się jednak na rynku niemieckim, gdzie ruszyły między innymi pre-ordery na standardowe wydania 4K UHD z horrorami Oni żyją, Książe ciemności, Martwe zło 2Mgła i trylogią Rambo, które zapowiadaliśmy już tydzień temu w naszym przeglądzie. Oprócz umożliwienia składania zamówień na wspomniane tytuły, niemiecki Amazon pokazał też ich oficjalne okładki i potwierdził, że wszystkie filmy trafią do sprzedaży już 14 lutego. Ponadto Amazon.de uruchomił w końcu pre-ordery na niemieckie wydania z filmami Narodziny gwiazdy (premiera 21 lutego) i Creed II (premiera 29 maja). Należy też odnotować, że nowa odsłona serii o przygodach Adonisa Creeda doczeka się w Niemczech nie tylko standardowego wydania w plastikowym opakowaniu, ale także steelbooka, który najprawdopodobniej otrzymał już oficjalną wizualizację okładki.

Steelbooki „Predatora” i „Mrocznych umysłów” potwierdzone

Na polskim rynku wydawniczym w ostatnich dniach nie pojawiły się, co prawda, żadne nowe zapowiedzi kolejnych edycji z filmami 4K UHD, ale sklepy Empik.com i Merlin.pl umożliwiły składanie zamówień na edycje UHD ze styczniowymi premierami dystrybutora Imperial Cine Pix. Pre-ordery wystartowały na filmy Bez litości 2, Mroczne umysły i Predator. Zgodnie w naszymi wcześniejszymi zapowiedziami filmy Mroczne umysły i Predator oprócz standardowych wydań doczekają się także steelbooków 4K UHD, w których znajdzie się także płyta Blu-ray z filmem i dodatkami.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. MGM / Paramount Pictures