Co nowego na 4K UHD? – „Czarny Adam”, „Tár”, „Wykidajło” i inne

Nowa porcja klasycznych tytułów na 4K UHD, preordery na ostatnie kinowe premiery i dawka steelbooków oraz  wydań kolekcjonerskich – tak można spuentować ostatni tydzień w świecie wydań 4K UHD. Wszystkie zapowiedzi ze świata Ultra HD Blu-ray zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Tár” i „Dziwny świat” zmierzają na 4K UHD

Domowy oddział studia Universal Pictures zapowiedział na 20 grudnia premierę wydań 4K UHD z filmem „Tár” z Cate Blanchett w roli głównej. Produkcja doczeka się standardowej edycji w plastikowym opakowaniu. Na płycie dostępny będzie obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalna ścieżka dźwiękowa w formacie Dolby Atmos.

Disney ogłosił niedawno, że już 23 grudnia do oferty serwisu Disney+ trafi animacja „Dziwny świat”. Poznaliśmy też datę premiery tego tytułu na nośnikach fizycznych. Na debiut na płytach będziemy musieli poczekać znacznie dłużej, bo aż do 14 lutego. Podobnie, jak w przypadku poprzednich tytułów tego studia, na płycie znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10. Obecna będzie też ścieżka dźwiękowa w formacie Dolby Atmos.

71Fp41cNwTL._SL1500_-min.jpg 14665-2-min.jpg

Wiecznie żywy”  w limitowanym steelbooku 4K UHD

Tymczasem domowy oddział wytwórni Lionsgate przygotowuje premierę kolejnego limitowanego steelbooka z katalogowym tytułem. Na 7 lutego zapowiedziano debiut metalowej edycji z komedią „Wiecznie żywy” (BestBuy, Hdmoviesource) z 2013 roku, w której zagrali Nicholas Hoult oraz Teresa Palmer. Wydanie zaoferuje obraz w 4K z systemem Dolby Vision, a o wrażenia dźwiękowe zadba format Dolby Atmos.

Tymczasem Cauldron Films zapowiedziało na marzec 2023 roku premierę limitowanego wydania 4K UHD z horrorem „Miasto żywej śmierci” z 1980 roku. Odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K doczeka się w tym wypadku wsparcia ze strony systemu Dolby Vision. Z kolei MPI Media Group potwierdziło, że przygotowuje na 7 lutego debiut wydania 4K UHD z produkcją „Teksańska masakra piłą mechaniczną” z 1974 roku. W tej produkcji również obraz będzie wzbogacony o system Dolby Vision.

14661-3-min.jpg

Mildred Pierce”, „Wykidajło” i „Boyhood

Marcowe zapowiedzi ujawnił w ostatnich dniach dystrybutor Criterion. Edycji na Ultra HD Blu-ray doczeka się jeden z zapowiedzianych tytułów. Będzie nim film noir „Mildred Pierce” z 1945 roku (Amazon, Hdmoviesource). Na krążku znajdzie się odrestaurowany obraz w rozdzielczość 4K z systemem HDR10.

Pojawiły się też preordery na wydania 4K UHD z animacjami „Książę Egiptu” oraz „Batman: The Doom That Came to Gotham”. Preorder dostało też wydanie Ultra HD Blu-ray z filmem „Wykidajło”.

Na brytyjskim podwórku tamtejszy dystrybutor Arrow Video ujawnił już swoje plany wydawnicze na marzec 2023 roku. Wśród ogłoszonych tytułów znalazł się „Boyhood” z 2014 roku, który jako jedyny z marcowych premier doczeka się edycji Ultra HD Blu-ray. Obraz na płycie będzie wspomagany systemem Dolby Vision, a ścieżka dźwiękowa dostępna będzie w formacie DTS-HD Master Audio 5.1. Na pozostałych rynkach europejskich najwięcej we Francji, gdzie pojawiły się preordery na steelbooki z filmami „Maska Zorro” oraz „Projekt: Monster” oraz zapowiedź standardowej edycji z produkcją „Aligator II: Mutacja”. Włosi dorzucili do tej swoją zapowiedź na wydanie 4K UHD z produkcjami „Men” oraz „Konformista”. Niemczy doczekali się natomiast zapowiedzi mediabooka z horrorem „Dziewczyna z sąsiedztwa”.

71DlacCzBJL._SL1500_-min.jpg 14654-2-min.jpg

„Czarny Adam” w Polsce na 4K UHD

Doczekaliśmy się też informacji o premierach 4K UHD na polskim rynku. Dystrybutor Galapagos zapowiedział na styczeń premierę płyt z produkcją Czarny Adam.

Film o superbohaterze DC Comics otrzyma w polskiej dystrybucji pięć edycji na każdym z nośników. Na nośniku Ultra HD Blu-ray doczeka się dwóch wydań. Obok standardowej edycji do sprzedaży trafi też steelbook. Na płycie UHD obecny będzie obraz w rozdzielczości 4K wzbogacony systemem obrazu Dolby Vision. O dźwiękowe doznania zadba oryginalna ścieżka w formacie Dolby Atmos. W przypadku polskiej wersji językowej możemy oczekiwać ścieżki dźwiękowej i napisów. Premierę wydań DVD,Blu-ray i 4K UHD zapowiedziano w Polsce na 18 stycznia.

black-adam-2bd-4k-min.jpg black-adam-2bd-4k-steelbook-min.jpg

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem „Co nowego na 4K UHD?”.

zdj. Lionsgate / A24 / United Artists / Universal Pictures