Co nowego na 4K UHD? – „Gattaca”, „Dobry, zły i brzydki”, „Greenland” i inne

Jakie nowe zapowiedzi oraz preordery przyniósł w świecie wydań 4K UHD ostatni tydzień 2020 roku? Zapowiedziano kolejne produkcje, które trafią do sklepów w pierwszych miesiącach 2021 roku i nie zabrakło wśród nich pozycji z polską wersją językową. Sprawdźcie wszystkie preordery, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Gattaca – szok przyszłości” z polską wersją językową na 4K UHD

Zacznijmy od tego, że studio Sony Pictures oficjalnie potwierdziło, że 23 marca 2021 roku w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem „Gattaca – szok przyszłości” wyreżyserowanym przez Andrew Niccola, w którym główne role zagrali Ethan Hawke, Jude Law i Uma Thurman. Na płycie znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K pochodzący z nowego skanu negatywu, najprawdopodobniej z systemem HDR10, a w przypadku ścieżki dźwiękowej możemy liczyć na format Dolby Atmos. Preordery wystartowały już w sklepach Amazon, Hdmoviesource oraz Target. Warto również zauważyć, że ujawniona specyfikacja płyty przynosi nam dobrą wiadomość o obecności polskich napisów w filmie.

Druga zapowiedź od Sony dotyczyła premiery wydania 4K UHD z animacją „Kingsglaive: Final Fantasy XV” („Final Fantasy XV: Gwardia Królewska”). Premierę wydania zapowiedziano na 30 marca, a na płycie pojawi się najpewniej obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10.

13401-1.jpg

„Dobry, zły i brzydki” na 4K UHD, ale tylko w SDR

Amerykański dystrybutor Kino Lorber oficjalnie potwierdził natomiast, że 27 kwietnia 2021 roku w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem Dobry, zły i brzydki” z 1966 roku wyreżyserowanym przez Sergia Leone, w którym zagrali Clint Eastwood, Eli Wallach oraz Lee Van Cleef. Na płycie Ultra HD Blu-ray znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K, niestety zabraknie jakiegokolwiek systemu HDR. W przypadku ścieżki dźwiękowej możemy liczyć na format DTS-HD Master Audio 5.1. W wydaniu obecne będą dwie płyty: 4K UHD, na której umieszczona zostanie wersja rozszerzona (179 minut), oraz Blu-ray z kinową wersją (162 minuty). Zamówienia można składać już w sklepie Hdmoviesource.

„Rób, co należy” w steelbooku 4K UHD w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii

Na brytyjskim podwórku Zavvi przygotowuje się do zbierania zamówień na steelbooka 4K UHD z filmem Rób, co należy” z 1989 roku wyreżyserowanym przez Spike'a Lee. Preorder ruszy już dzisiaj około godziny 19:00.

Na pozostałych rynkach europejskich najwięcej działo się w Hiszpanii, gdzie na 27 stycznia 2021 roku zapowiedziano premiery nowych wydań 4K UHD z filmami „Łowca androidów”, „Król Artur: Legenda miecza”, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Chłopcy z ferajny”, „Jestem legendą”, „Kong: Wyspa czaszki”, „Matrix Reloaded”, „Prestiż”, „Player One”, „Bez przebaczenia” oraz „Dunkierka”. Na 19 lutego Hiszpanie zapowiedzieli natomiast premierę swojego steelbooka ze wspomnianą wcześniej produkcją Rób, co należy.

right_2.jpg

„Greenland” w Niemczech na 4K UHD w marcu

W Niemczech w tym czasie wystartowały preordery na wydanie 4K UHD z filmem „Greenland” (premiera 5 marca) oraz kolekcjonerskie wydanie z produkcją „Czas apokalipsy” (premiera 18 lutego). Swoje preordery na film „Greenland dorzuciły także niemieckie sklepy Media Markt i Saturn.

81Kz3BE3WIL._SL1500_.jpg

Kończący się tydzień ponownie nie przyniósł żadnych informacji na temat polskich wydań na nośniku 4K UHD.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. MGM / Lionsgate / Sony Pictures