Co nowego na 4K UHD? – „Gorączka sobotniej nocy”, „Rollerball”, „Zbrodnie przyszłości”, „Ekspres polarny” i inne

Jak wyglądał kończący się tydzień na rynku wydań 4K UHD? Pojawiło się sporo nowych zapowiedzi od dystrybutorów i kolejna porcja preorderów, a wśród nich kilka ciekawych steelbooków. Wszystkie zapowiedzi ze świata Ultra HD Blu-ray zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Prezent pod choinkę”, „Gorączka sobotniej nocy” i inne klasyki

Domowy oddział studia Warner Bros. zapowiedział na jesień premierę dwóch kolejnych wydań 4K UHD ze swoimi katalogowymi produkcjami w świątecznym klimacie. Starsza z nich to „Prezent pod choinkę” (Amazon, BestBuy) z 1993 roku w reżyserii Boba Clarka. Druga to „Ekspres polarny” z 2004 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa, w którym zagrali Tom Hanks i Josh Hutcherson. Obydwa tytuły doczekają się obrazu w rozdzielczości 4K wzbogaconego o system HDR10.

Z kolei domowy oddział wytwórni Paramount Pictures potwierdził w ostatnich dniach, że przygotowuje wydanie 4K UHD z  tanecznym filmem „Gorączka sobotniej nocy” (Amazon, Hdmoviesource), w którym zagrali John Travolta i Karen Lynn Gorney. Film doczeka się transferu w rozdzielczości 4K wspomaganego systemem Dolby Vision. Premierę jubileuszowego wydania z okazji 45. rocznicy kinowej premiery zapowiedziano na 8 listopada.

Jeśli jesteśmy już przy muzycznych klasykach, to warto odnotować, że australijski wydawca Via Vision Entertainment poinformowała, że z okazji 35. rocznicy premiery filmu „Dirty Dancing” zamierza wypuścić nowe wydanie 4K UHD ze steelbookiem. Premiera odbędzie się 16 listopada. Podobnie, jak w wydanym w sierpniu wydaniu amerykańskim, znajdzie się w nim odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision i dźwięk Dolby Atmos. Drugą zapowiedzią od tego dystrybutora jest kolekcjonerskie wydanie 4K UHD z serią „Piła” imitujące charakterystyczną pułapkę z jednej z odsłon hoorrowej franczyzy. Premierę zapowiedziano na 9 listopada.

14480-2-min.jpg 15054_tn-min.jpg

Rollerball”, „Pirania” i inne horrory na 4K UHD

Swoje listopadowe zapowiedzi ujawnił też dystrybutor Shout Factory. Wśród nich znalazło się kilka tytułów mających doczekać się edycji Ultra HD Blu-ray. Będą to filmy: „Rollerball” (Amazon, Hdmoviesource), „Używane samochody” (Amazon, Hdmoviesource), „Pirania” (Amazon, Hdmoviesource) oraz „Towarzystwo wilków” (Amazon, BestBuy, Hdmoviesource). Wszystkie tytuły dostępne będą w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision. Większość z nich otrzyma obraz odrestaurowany na bazie oryginalnego negatywu.

Wydanie 4K UHD ze slasherem „Egzamin końcowy” z 1981 roku przygotowuje natomiast dystrybutor Dark Force Entertainment. Film ma trafić na płyty Ultra HD Blu-ray pod koniec roku. Na płycie znajdzie się odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR.

14508-2-min.jpg 14506-2-min.jpg

Zbrodnie przyszłości” od Cronenberga trafią na 4K UHD

Tymczasem Decal Releasing zapowiedział na styczeń 2023 roku premierę wydania 4K UHD z najnowszym filmem Davida Cronenberga pod tytułem „Zbrodnie przyszłości”, w którym zagrali Viggo Mortensen, Léa Seydoux i Kristen Stewart. Jeszcze na końcówkę tego roku swoją kolejną premierę przygotowuje natomiast Kino Lorber. Wydawca ujawnił, że możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach edycji Ultra HD Blu-ray z thrillerem „Kto ją zabił?”, w którym zagrali Joseph Gordon-Levitt i Nora Zehetner.

Dodajmy, że we wrześniowych zapowiedziach od Vinegar Syndrome znalazł się jeden tytuł, który doczeka się edycji 4K UHD. Będzie to „Amityville Horror” (Amazon) z 1979 roku. Odrestaurowany na bazie oryginalnego negatywu obraz znajdujący się na płycie wzbogacony będzie o system HDR10.

Dodajmy, że na 22 listopada zapowiedziano premierę wydań 4K UHD z filmami „Ip Man” i Ip Man 2”. Amazon dorzucił do tego swoje zapowiedzi wydań 4K UHD z filmami: „Drakula”, „Frankenstein”, „Niewidzialny człowiek” oraz „Wilkołak”. Do tego wydanie zbiorcze z Potworami Universala. Z okazji kinowej premiery wystartował też preorder na wydanie 4K UHD z filmem „Trzy tysiące lat tęsknoty.

14509-2-min.jpg l27lb8nu-min.jpg

Ekspres polarny” i „E.T.”  w steelbookach 4K UHD

Na brytyjskim rynku wystartowały preordery na wydania 4K UHD z filmami: „Prezent pod choinkę” (Amazon, Zavvi), „Elf” (Amazon, Zavvi), „W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” (Amazon, Zavvi), „Ekspres polarny” (Amazon, Zavvi). Ostatni z nich doczeka się też steelbooka.

Na pozostałych rynkach europejskich Włosi pokazali, jak będą prezentowały się ich wydania z filmami „E.T.” (steelbook i kolekcjonerka) oraz „Thor: Miłość i grom” (steelbook i wydanie standardowe). Pojawiła się też zapowiedź nowego kompletu ze steelbookami z serią „Harry Potter.  Francuzi dorzucili do tego swoją zapowiedź steelbooka 4K UHD z filmem „Wszystko wszędzie naraz” i limitowanego wydania z horrorem „Dom przy cmentarzu”. Niemiecki Amazon rozpoczął w tym czasie zbieranie zamówień na edycje 4K UHD z filmem „Nie!”.

81P5-unyVlL._SL1500_-min.jpg 9rg6cfkt-min.jpg

W tym tygodniu ponownie zabrakło doniesień na temat polskich wydań na nośniku 4K UHD.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem „Co nowego na 4K UHD?”.

zdj. United Artists / A24 / Paramount Pictures/ Vertigo Films