Co nowego na 4K UHD? - Kapitan Marvel, Otchłań, Grinch i inne

Kończący się tydzień przyniósł nam w świecie 4K UHD kolejne pre-ordery na steelbooki oraz standardowe wydania, a prym wśród zapowiedzi wiodła z oczywistych względów Kapitan Marvel. Nie zabrakło też kolejnych wzmianek o polskich wersjach językowych oraz kilku polskich zapowiedzi wydawniczych. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Jeśli spojrzymy na oficjalne zapowiedzi dystrybutorów, to kończący się tydzień był wyjątkowo mizernym okresem na amerykańskim rynku. Doczekaliśmy się jedynie komunikatu od studia 20th Century Fox, które potwierdziło, że 16 kwietnia do sklepów trafi wydanie 4K UHD z filmem Dzieciak, który został królem. Ujawniono również, że na płycie UHD znajdziemy oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie HDR10.

Niewiele działo się też na amerykańskim Amazonie, gdzie oprócz uruchomienia zbierania zamówień na zapowiedziane kilka tygodni temu wydanie 4K UHD z filmem Godzilla nie doczekaliśmy się żadnej nowej zapowiedzi wydawniczej. Z pomocą przyszły za to sklepy BestBuy.com i Target.com. Pierwszy z nich zapowiedział między innymi steelbooka 4K UHD z filmem Pole marzeń, zdradzając przy okazji, że film trafi na amerykański rynek 14 maja, oraz nowe wydanie trylogii X-Men z filmami: X-Men: Pierwsza klasa, X-Men: Przeszłość, która nadejdzie i X-Men: Apocalypse. Premierę wydania zapowiedziano według sklepu na 30 kwietnia. Nie mogło również zabraknąć pre-orderów na największy kinowy hit najbliższych tygodni, czyli Kapitan Marvel. Best Buy oprócz standardowego wydania na 4K UHD zapowiedział także swojego limitowanego steelbooka, ujawniając przy okazji jego poglądową grafikę. Nie wiemy jednak, czy będzie to ostateczny wygląd wydania, czy ulegnie on jeszcze zmianie. Swoje wydania z najnowszym widowiskiem Marvela zapowiedział również sklep Target.com, dla którego była to jedyna nowość w ofercie w tym tygodniu. Sklep również doczeka się swojej limitowanej edycji, bo oprócz standardowego wydania na rynek wypuści jeszcze edycję z 40-stronicową książeczką zawierającą kadry z filmu. Oczywiście, ze względu na niedawną premierę, jak na razie nie znamy jeszcze żadnych szczegółów na temat specyfikacji płyt oraz daty premiery.

6333758_sa.jpg

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji dowiedzieliśmy się, że Universal zaplanował premierę fizycznych wydań 4K UHD z animacją Jak wytresować smoka 3 na 21 maja. Pojawiły się też pierwsze informacje, że w tym roku mamy doczekać się w końcu oficjalnych wydań Blu-ray i 4K UHD z filmem Otchłań w reżyserii Jamesa Camerona, który w tym roku będzie obchodził 30. rocznicę kinowej premiery. Jak na razie nie są to jednak żadne oficjalne informacje od studia, a jedynie zakulisowe plotki o rozpoczęciu prac nad nowymi wydaniami, którymi na Instagramie podzielił się Skip Kimball pracujący z Cameronem przy takich filmach jak Avatar i Alita.

Inicjatywę przejął w tym tygodniu zdecydowanie rynek angielski, gdzie doczekaliśmy się zapowiedzi kilku interesujących wydań, w tym takich z polską wersją językową. Jeśli już jesteśmy w temacie najnowszej produkcji MCU, wspomnijmy, że Anglicy również doczekali się swoich pre-orderów na standardowe wydania z Kapitan Marvel i steelbooka, a nie zabrakło też limitowanych kolekcjonerek. Wraz z kinową premierą filmu, która przypadła na 8 marca, na Amazon.co.uk i Zavvi.com ruszyły zamówienia na standardowe, plastikowe edycje, a Zavvi dorzuciło do puli wydań swojego steelbooka 4K UHD oraz kolekcjonerskie wydanie, które zostanie umieszczone w kartonowym boxie, w którym znajdziemy: steelbooka z tytułem na grzbiecie, 4 karty z bohaterami produkcji i 4 przypinki z grafikami i postaciami z filmu. Nakład wydania jest ograniczony do 1000 sztuk.

Kończąc temat Marvela, warto jeszcze wspomnieć, że na kilka dni przed pre-orderami na film Kapitan Marvel Zavvi uruchomiło zbieranie zamówień na limitowanego steelbooka 4K UHD z ostatnią częścią trylogii Kapitana Ameryki. Premierę steelbooka z Wojną bohaterów zapowiedziano na 20 maja. Zapowiedzi angielskich steelbooków dopełnił Creed II, który trafi w metalowym opakowaniu do sklepów już 25 marca.

Pozostając jeszcze na angielskim podwórku, nie sposób nie wspomnieć o pre-orderze na wydanie z filmem Hellboy: Złota armia, który wystartował za sprawą Zavvi we wtorek, ale co najistotniejsze specyfikacja wydania ujawniona przez sklep potwierdziła, że na płytach znajdziemy polską wersję językową w postaci lektora i napisów. W przypadku oryginalnej ścieżki dźwiękowej na płycie znajdziemy angielski dźwięk w formacie DTS:X. Kilka dni później swój pre-order na wydanie uruchomił także angielski Amazon, a premierę wydania wyznaczono na 6 maja 2019 roku.

Na pozostałych rynkach europejskich, Francuzi również doczekali się pre-orderów na swoje wydania 4K UHD z filmem Kapitan Marvel, a dodatkowo ruszyły też zamówienia na tamtejsze wydania z filmami Godzilla (premiera 29 maja) i Aquaman (premiera 19 kwietnia), a Hiszpanie mogą już wreszcze zamawiać swojego steelbooka 4K UHD z filmem King Kong, który ma trafić do sklepów 17 kwietnia, i steelbooka z Zabójczymi maszynami (premiera 10 kwietnia). Włosi natomiast ujawnili specyfikację swojego steelbooka 4K UHD z filmem Bumblebee, która potwierdza, że na płycie obecna będzie polska wersja językowa w postaci dźwięku i napisów - nowa odsłona przygód popularnego Transformersa trafi do sprzedaży 17 kwietnia.

Na koniec przeglądu zagranicznych rynków jak zwykle zajrzymy jeszcze do Niemiec, gdzie Amazon.de ujawnił okładkę wydania 4K UHD z filmem Maria, królowa Szkotów oraz poinformował, że premiera została wyznaczona na 23 maja. Wystartował również pre-order na niemieckie wydanie z animacją Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru, której premierę ustalono na 30 sierpnia bieżącego roku.

Niemiecki MediaMarkt wzbogacił zapowiedzi z tego kraju o limitowanego steelbooka 4K UHD z filmem Kapitan Marvel, sugerując przy okazji, że nowy film Marvela może zawitać na fizyczne nośniki 18 lipca, oraz pre-order na takie filmy jak: Ognisty podmuch (premiera 23 maja), Hellboy: Złota armia (premiera 23 maja), Pole marzeń (premiera 23 maja), Cold Pursuit (premiera 11 lipca) i wspomniana już Maria, królowa Szkotów.

6rnk5zqc.jpg p6vvi33f.jpg

Na polskim rynku w kończącym się tygodniu poznaliśmy tytuły dwóch kwietniowych premier od Filmostrady, którymi będą: animacja Grinch i film Zabójcze maszyny. Obydwie produkcje doczekają się wydań 4K UHD, ale jak na razie dystrybutor oficjalnie potwierdził, że animacja Grinch dostępna będzie w standardowej plastikowej edycji, a film Zabójcze maszyny otrzymał zapowiedź steelbooka 4K. Najprawdopodobniej doczekamy się jednak także standardowego wydania na 4K UHD.

Jako pierwszy do sprzedaży trafi Grinch, którego premiera została wyznaczona na 4 kwietnia. Płyty 4K UHD zostaną zaopatrzone w oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos oraz polski dubbing w formacie Dolby Digital 5.1. Nie zabraknie także napisów. Dodatkowo na płycie UHD znajdziemy obraz w systemie Dolby Vision.

Zabójcze maszyny trafią do sklepów tydzień później, czyli 11 kwietnia, a na płycie znajdziemy oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision. W przypadku polskiej wersji językowej możemy liczyć na napisy i polską ścieżkę w formacie Dolby Digital 5.1.

 

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Marvel / 20th Century Fox