Co nowego na 4K UHD? - Karate Kid, Czarnoksiężnik z Oz, Alita i inne

Kończący się tydzień przyniósł w świecie wydań 4K UHD kilka wyczekiwanych od dawna zapowiedzi. Dowiedzieliśmy się, że edycji 4K doczekają się między innymi Karate Kid z 1984 roku oraz Hannibal, ale nie zabrakło także zapowiedzi wielu nowości, w tym takich w steelbookach i z polską wersją językową. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Kwiecień premier – „Karate Kid” z polską wersją, „Hannibal” i inne

Amerykańscy dystrybutorzy w bieżącym tygodniu oficjalnie zapowiedzieli wydania 4K UHD zarówno z nowymi kinowymi premierami, jak i kilkoma klasycznymi produkcjami, które na ekranach kin gościły już dobrych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Wśród zapowiedzi znalazły się jeszcze dwie animacje i to właśnie od nich zaczniemy.

Studio Lionsgate oficjalnie poinformowało, że 2 kwietnia w amerykańskich sklepach zagości zbiorcze wydanie 4K UHD z animacjami Hellboy: Krew i żelazo oraz Hellboy: Miecz burz, które zapowiadaliśmy już na łamach naszego przeglądu kilka tygodni temu. Na płycie UHD znajdziemy oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision.

Drugą animacją, której premiera została w tym tygodniu oficjalnie potwierdzona przez dystrybutora, jest kolejna produkcja z animowanego uniwersum DC Comics, czyli Justice League vs The Fatal Five. Film zawita na 4K UHD 16 kwietnia, a na płycie umieszczona zostanie oryginalna ścieżka w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision. Pre-order na wydanie dostępny jest już na Amazon.com.

Studio Warner Bros. w tym tygodniu zapowiedziało także premierę fizycznych nośników ze swoim największym komiksowym hitem wszech czasów, czyli Aquamanem. Film, który cały czas zarabia jeszcze w kinach, trafi w USA na 4K UHD już 26 marca. Na płycie UHD znajdziemy oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision. Pre-order możecie składać już na amerykańskim Amazonie.

10346_tn-min.jpg 

Na początku tego tygodnia dotarł do nas z kolei komunikat od studia Sony Pictures, które poinformowało, że 16 kwietnia na rynku zadebiutuje wydanie 4K UHD z filmem The Karate Kid z 1984 roku, w którym główne role zagrali Ralph Macchio i Pat Morita. Chwilę poźniej, za sprawą amerykańskiego sklepu Amazon, który uruchomił pre-order na wspomniane wydanie oraz zdradził jego specyfikację, dowiedzieliśmy się, że na płycie 4K UHD znajdziemy polską wersję językową w postaci napisów.

Wydawnicze zapowiedzi z amerykańskiego rynku w tym tygodniu zakończyła informacja o premierze wydania 4K UHD z filmem Hannibal z 2001 roku, wyreżyserowanym przez Ridleya Scotta, w którym główne role zagrali Anthony Hopkins i Julianne Moore. Wydanie, za które odpowiada Kino Lorber, zadebiutuje w USA 30 kwietnia, ale dokładniejsze informacje na temat specyfikacji nie zostały jeszcze ujawnione. Pojawił się jednak pre-order na amerykańskim Amazonie.

Na amerykańskim Amazonie wystartowały w tym czasie pre-ordery na animację Lego Przygoda 2, którą od piątku można oglądać w kinach, a także na zapowiedziane już kilka tygodni temu wydanie 4K UHD z filmem Pan życia i śmierci (premiera 19 marca) oraz specjalne wydanie z filmem Narodziny gwiazdy, w którym oprócz wydania z filmem znajdziemy także soundtrack (premiera 19 lutego).

„Godzilla” i „Czarnoksiężnik z Oz” trafią niedługo na 4K UHD?

Sklep Best Buy pokazał natomiast finalną wersję okładki amerykańskiego wydania 4K UHD z animacją Spider-Man Uniwersum, a Target.com zaprezentował okładkę swojego limitowanego wydania 4K UHD z filmem Aquaman, którym będzie digibook liczący 64 strony. Wracając jeszcze do tematu animacji Spider-Mana, sklep Best Buy poinformował na swojej stronie, że jej data premiery na fizycznych nośnikach została wyznaczona na 19 marca. Tym samym potwierdziła się plotka, która sugerowała tę datę już pod koniec stycznia.

Dowiedzieliśmy się również, że Sony przygotowuje wydanie 4K z filmem Godzilla z 1998 roku, ale jego data premiery nie została jeszcze ujawniona. Możliwe, że wydanie trafi do sprzedaży w okolicach maja, kiedy na ekranach będzie gościła druga część nowej Godzilli. Pojawiły się też pierwsze przecieki sugerujące, że Warner Bros. przygotowuje na ten rok wydanie 4K UHD z filmem Czarnoksiężnik z Oz, który w tym roku będzie obchodził 80. rocznicę premiery.

„Alita” i „Obcy” w steelbookach

W brytyjskich sklepach w ostatnich dniach również nie zabrakło kilku interesujących pre-orderów. W poniedziałek za sprawą Zavvi.com wystartowały zamówienia na steelbooka z filmem Obcy, a we wtorek pojawiła się możliwość składania pre-orderów na metalową edycję z filmem Alita: Battle Angel, który zagościł już w kinach. Nie zabrakło także pre-orderów na standardowe wydanie z nowym filmem Rodrigueza i Camerona, które wystartowały zarówno na Zavvi.com, jak i na Amazon.co.uk.

Angielski oddział sklepu Amazon uruchomił również swój pre-order na standardowe wydanie 4K UHD z animacją Jak wytresować smoka 3, które na Zavvi pojawiło się już zeszłym tygodniu, a na koniec tygodnia zarówno na Amazonie, jak i na Zavvi ruszyły jeszcze zamówienia na angielskie edycje standardowego wydania z animacją Lego Przygoda 2. Oczywiście w przypadku takich kinowych nowości jak Alita, Jak wytresować smoka 3 i Lego Przygoda 2 nie znamy jeszcze żadnych szczegółów na temat specyfikacji wydań oraz ich dat premier.

„Zabójcze maszyny” z polską wersją językową

Niewiele działo się natomiast w ciągu ostatniego tygodnia na pozostałych rynkach europejskich. Francuzi doczekali się jedynie swoich pre-orderów na standardowe oraz metalowe wydania 4K UHD z filmem Obcy, który zawita na tamtejszy rynek 3 kwietnia. Na Amazon.fr nie zabrakło także pre-orderów na standardowe wydania z animacją Jak wytresować smoka 3. Jak na razie nie ujawniono jeszcze, kiedy film będzie miał swoją premierę.

Jeśli jednak jesteśmy przy francuskich wydaniach, warto wspomnieć, że w ostatnich dniach ujawniono specyfikację francuskiej edycji 4K UHD z filmem Zabójcze maszyny, która potwierdziła, że na płycie obecne będą polskie napisy i ścieżka dźwiękowa w formacie Dolby Digital 5.1. Premierę wydania zapowiedziano na 17 kwietnia 2019 roku. Pre-order możecie składać już na Amazon.fr.  

W Polsce „Pierwszy człowiek” przesunięty na marzec

Jeśli chodzi o polskie podwórko, to w tym tygodniu nie doczekaliśmy się żadnych nowych zapowiedzi wydań 4K UHD od dystrybutorów. Wypada jednak wspomnieć, że polska edycja 4K UHD z filmem Pierwszy człowiek, zapowiadana wcześniej na 21 lutego, została przez Filmostradę przesunięta o równy miesiąc i film trafi na sklepowe półki dopiero 21 marca. Pierwszy człowiek dostępny będzie na naszym rynku w standardowym plastikowym opakowaniu. Film doczeka się angielskiej ścieżki dźwiękowej w formacie Dolby Atmos i polskiego lektora w systemie dźwięku Dolby Digital 5.1 oraz polskich napisów. Na płycie 4K UHD z filmem Damiena Chazelle'a znajdziemy obraz w systemie Dolby Vision.

Pierwszy człowiek 4K UHD+Blu-ray - opakowanie plastikowe

Pierwszy-czlowiek-4K-pack-min.png

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Warner Bros. / Sony Pictures