Co nowego na 4K UHD? – „Na skraju jutra”, „Wściekły Byk”, „Okja” i inne

Ostatni tydzień wypełniony był informacjami na temat zbliżających się premier wydań 4K UHD z klasycznymi produkcjami. Pojawiło się też sporo zapowiedzi dotyczących kinowych nowości i nie zabrakło przy tym kolejnej dawki steelbooków oraz wydań kolekcjonerskich. Wszystkie zapowiedzi ze świata Ultra HD Blu-ray zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Olbrzym” i „The Contractor” w czerwcu na 4K UHD

Studio Warner Bros. potwierdziło oficjalnie, że przygotowuje wydanie 4K UHD z filmem „Olbrzym” z 1956 roku w reżyserii George’a Stevensa. Produkcja, w której główne role zagrali Elizabeth Taylor, Rock Hudson i James Dean trafi na płyty Ultra HD Blu-ray dokładnie 21 czerwca. Na płycie znajdziemy nowy, odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K. Zamówienia na wydanie zaczęły zbierać sklepy: Amazon, Hdmoviesource.

Tymczasem domowy oddział studia Paramount Pictures zapowiedział na 7 czerwca premierę wydania 4K UHD z tegorocznym filmem „The Contractor”, w którym zagrali Chris Pine, Ben Foster i Gillian Jacobs. Film w reżyserii Tarika Saleha doczeka się na płytach obrazu w rozdzielczości 4K wspomaganego systemem Dolby Vision.

61mIKleTdjL._SL1000_-min.jpgThe Contractor wydanie 4K UHD

Seria „Bourne” i kolejne klasyki od Criteriona

Swoje kolejne zapowiedzi w ostatnim tygodniu ujawnił też domowy oddział studia Universal Pictures. Zgodnie z preorderami z poprzedniego tygodnia, dowiedzieliśmy się, że na czerwiec wyznaczona została premiera jubileuszowego wydania 4K UHD z serią „Bourne”. Debiut kolekcji mającej uczcić 20. rocznicę pierwszego filmu franczyzy, przypadnie na 7 czerwca. Płyty z filmami zaoferują tę samą specyfikację, co poprzednie edycje, co oznacza, że będzie to obraz z systemem HDR10 i oryginalną ścieżką dźwiękową w formacie DTS:X.

Nie można pominąć także ujawnionych przez Criterion zapowiedzi na lipiec. Popularny dystrybutor zapewniający nam od lat wydania Blu-ray, a od niedawna także 4K UHD, z klasykami kina, ujawnił, że w siódmym miesiącu tego roku wśród jego nowości znajdą się cztery wydania Ultra HD Blu-ray. Najgłośniejszą premierą będzie bez wątpienia debiut wydania 4K UHD z kultową produkcją „Wściekły Byk” w reżyserii Martina Scorsese. Produkcja, w której zagrał Robert De Niro, trafi na płyty 12 lipca i doczeka się odrestaurowanego obrazu z systemem HDR10 zatwierdzonego osobiście przez reżysera. Swoje preordery na ten tytuł uruchomiły już sklepy: Amazon, Hdmoviesource. Drugą premierą z edycją 4K UHD będzie film „Przekleństwa niewinności” wyreżyserowany przez Sofię Coppolę z Kristen Dunst w roli głównej, który zadebiutuje już 5 lipca. W jego przypadku również obraz (z systemem HDR10) został odrestaurowany i zatwierdzony przez reżyserkę. Preorder pojawił się na AmazonieHdmoviesource. Nie inaczej w kwestii aprobaty nowego transferu było także w przypadku trzeciego filmu, który doczeka się wydania 4K UHD, a mianowicie produkcji „W bagnie Los Angeles” z 1995 roku. Film w reżyserii Carla Franklina z Denzelem Washingtonem w roli głównej trafi do sklepów 19 lipca i dostępny będzie z systemem obrazu Dolby Vision. Preorder pojawił się w sklepach: Amazon, Hdmoviesource.

Wściekły byk wydanie 4K UHD Okja wydanie 4K UHD

Czwarta z premier 4K UHD przygotowanych przez Criteriona na pewno ucieszy miłośników twórczości koreańskiego reżysera Joon-ho Bonga. Dystrybutor przygotował bowiem na 5 lipca premierę wydania 4K UHD z jego filmem „Okja”. W jego przypadku nowy master w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision oraz oryginalną ścieżką dźwiękową Dolby Atmos także został osobiście zatwierdzony przez reżysera. Wydanie pojawiło się w ofercie sklepów: Amazon, Hdmoviesource.

Na skraju jutra” i „Dopaść Cartera” zmierzają na 4K UHD

Na pozostałe preordery z amerykańskiego podwórka złożyły się wydania 4K UHD z takimi produkcjami jak: „Green Lantern: Beware My Power”, „Wiking”, „Na skraju jutra”, „Downton Abbey: Nowa epoka”, „Wszystko wszędzie naraz”, „Morbius”, „God Told Me To” oraz „Pan Wilk i spółka. Bad Guys”.

Na brytyjskim podwórku swoją nowość wydawniczą ogłosiło z kolei BFI Video. Dystrybutor zapowiedział na 25 lipca premierę wydania 4K UHD z kultową produkcją Dopaść Cartera, w której zagrał Michael Caine. Film doczeka się kolekcjonerskiej edycji oferującej płyty z odrestaurowanym obrazem w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision.

Dopaść Cartera wydanie 4K UHD

Nieznośny ciężar wielkiego talentu” ze steelbookiem 4K UHD

Z okazji kinowej premiery filmu „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”, w którym Nicolas Cage wciela się w Nicolasa Cage'a, podupadającego gwiazdora Hollywood, uruchomiono już preorder na wydania 4K UHD z tą produkcją. Film doczeka się zarówno standardowego wydania, jak i limitowanego steelbooka. Brytyjczycy nie mogli pominąć także okazji do wypuszczenia swojego steelbooka z filmem „Tożsamość Bourne’a”. Film otrzyma specjalną edycję wzbogaconą o sporo dodatków takich jak pocztówki, akta sprawy tytułowego bohatera itd. Pojawiły się też preordery na zapowiedziane w zeszłym tygodnia wydanie 4K UHD z produkcją „Benedetta”.

Tożsamość Bourne’a steelbook 4K UHD

Na pozostałych rynkach europejskich Włosi dorzucili do tego zapowiedź kolejnego już steelbooka z „Fantastycznymi zwierzętami 3”. Film doczekał się też zapowiedzi standardowej edycji oraz kolekcjonerskiego wydania imitującego walizkę. Pojawiła się też zapowiedź nowej kolekcji zbierającej wszystkie osiem filmów z serii „Harry Potter”. W Niemczech pojawiła się zapowiedź steelbooków z filmami „Tożsamość Bourne’a” oraz „Wiking”, a także standardowej edycji z produkcją „Zaginione miasto”.

Fantastyczne zwierzęta wydanie 4K UHD

Ten tydzień ponownie nie przyniósł żadnych nowych informacji na temat polskich wydań na nośniku 4K UHD.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem „Co nowego na 4K UHD?”.

zdj. Warner Bros. / Netflix / United Artists