Co nowego na 4K UHD? – „Powrót do przyszłości”, „Chłopcy z ferajny” i inne

Jakie zapowiedzi i nowości w świecie wydań 4K UHD przyniósł ostatni tydzień? Sprawdźcie wszystkie preordery, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Trylogia „Powrotu do przyszłości” w trzech wydaniach

Studio Universal Pictures oficjalnie potwierdziło, że 20 października w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z trylogią „Powrotu do przyszłości”. Na płytach UHD znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision i HDR10+ oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. W ofercie dostępne będą trzy edycje: standardową (Amazon, Best Buy, Hdmoviesource), z imitacją latającej deskorolki – preorder wystartował już na Amazonie – oraz zbiorcze wydanie steelbooków 4K UHD (Best Buy i Hdmoviesource). 

„Ghost in the Shell” w steelbooku oraz „Tenki no ko” w kolekcjonerce

W sklepach Hdmoviesource i Best Buy ruszyły preordery na limitowanego steelbooka z filmem  „Ghost in the Shell”. Dodatkowo Hdmoviesource pokazało okładkę standardowej edycji z animacją, a Best Buy uruchomił preorder na wydanie w plastikowym opakowaniu. Obydwa sklepy uruchomiły także zbieranie zamówień na zapowiedziane na 6 października wydanie z filmem „Wyspa tajemnic” (Best Buy i Hdmoviesource). Pojawiły się też zapowiedzi kolekcjonerskiego wydania z animacją „Tenki no ko”, które ma trafić na amerykański rynek 17 listopada (Amazon, Target i Hdmoviesource). W wydaniu oprócz płyty 4K UHD z filmem znajdzie się soundtrack na płycie CD, licząca 104 strony książeczka, naklejka i mini-plakat.

 12021_tn-min.jpg

„Full Metal Jacket” z limitowanym steelbookiem

Amazon uruchomił jeszcze preorder na „Daughters of Darkness” z 1971 roku, a sklep Hdmoviesource dorzucił do tego swoje preordery na standardowe wydanie z filmem Full Metal Jacket i limitowanego steelbooka oraz kolekcję trzech filmów Stanleya Kubricka (premiera 22 września) – możemy zakładać, że oprócz Full Metal Jacket w wydaniu znajdzie się jeszcze „Lśnienie” i „2001: Odyseja kosmiczna”.

bof3cm3q.jpg

„Chłopcy z ferajny” w kolekcjonerce i filmy Columbia Pictures w solowych wydaniach

Zapowiedzi nie zabrakło także na brytyjskim rynku, gdzie pojawiły się między innymi pierwsze informacje o kolekcjonerskiej edycji z filmem „Chłopcy z ferajny” (premiera 21 września) oraz solowych edycjach filmów z wydanej niedawno kolekcji Columbia Pictures, czyli: „Jerry Maguire”, „Lawrence z Arabii”, „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”, „Ich własna liga” oraz „Gandhi” i „Pan Smith jedzie do Waszyngtonu”. Dodajmy, że we wszystkich produkcjach, z wyjątkiem dwóch ostatnich, dostępna będzie polska wersja językowa.

Pojedynczych edycji doczekają się także filmy z pakietu Hitchcocka: „Vertigo”, „Psychoza”, „Okno na podwórze” i „Ptaki”. Zavvi w tym czasie uruchomiło preorder na kolekcjonerskiego steelbooka 4K UHD z filmem „Whiplash” i zapowiedziało, że w najbliższym tygodniu (najpewniej w czwartek) wystartuje preorder na steelbooka z filmem „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”.

913Y0C6HQQL._AC_SL1500_.jpg

Trylogia „Powrotu do przyszłości” w steelbookach również w Europie

Na pozostałych rynkach europejskich Hiszpanie i Włosi doczekali się swoich preorderów na pakiet steelbooków z trylogią „Powrotu do przyszłości”. W obydwu krajach wydania pojawią się w sprzedaży 21 października. Swojej zapowiedzi zbiorczego wydania steelbooków 4K UHD ze wszystkimi ośmioma sezonami serialu „Gra o tron” doczekali się w końcu Francuzi (premiera 4 listopada) i Włosi (premiera 12 listopada).

W Niemczech w tym czasie zapowiedziano już premierę wydania 4K UHD z filmem „Nieobliczalny”, który od piątku możemy oglądać w kinach. Na nośnikach produkcja z Russellem Crowe'em ma pojawić się u naszych zachodnich sąsiadów 18 grudnia (Saturn i MM). Niemcy doczekali się też swojej zapowiedzi steelbooka 4K UHD z filmem „300” i kolekcjonerskiego wydania z horrorem „Maniac”, ale preordery nie pojawiły się jeszcze w żadnym ze sklepów. Doczekały się ich natomiast filmy: „Pinokio” (Saturn i MM), „Sok z żuka” (Saturn i MM), „Szczęki” (Saturn i MM) i „Grinch” (Saturn i MM).

gnwg9sx7.jpg

„Full Metal Jacket” i seria „Sherlock Holmes” w Polsce na 4K UHD

Na polskim rynku poznaliśmy wrześniowe zapowiedzi Galapagos. Polski dystrybutor wypuści w przyszłym miesiącu premierowe wydania z filmem Full Metal Jacket” wyreżyserowanym przez Stanleya Kubricka oraz dwie odsłony filmowej serii Sherlock Holmes”, w której główne role zagrali Robert Downey Jr. i Jude Law. W wojennej produkcji Kubricka znajdziemy obraz z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżką dźwiękową DTS-HD Master Audio 5.1 i polskiego lektora Dolby Digital 5.1. W przypadku serii Sherlock Holmes” na płycie UHD znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR. W przypadku polskiej wersji językowej możemy liczyć na lektora w formacie Dolby Digital 5.1 oraz polskie napisy. W przypadku oryginalnej ścieżki dźwiękowej produkcja zapewni widzom format DTS-HD Master Audio 5.1.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. Warner Bros. / Paramount Pictures / Universal Pictures