Co nowego na 4K UHD? – „Rain Man”, „Lekka Stopa”, „Czarny Adam”, „Kick Ass” i inne

Jakie nowości na rynku wydań 4K UHD przyniósł nam kończący się tydzień? Pojawiła się porcja nowych zapowiedzi od dystrybutorów, wśród których znalazł się film Rain Man oraz dawka preorderów, wśród których znalazła się też największa kinowa nowość weekendu, czyli „Czarny Adam”. Wszystkie zapowiedzi ze świata Ultra HD Blu-ray zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Rain Man” trafi na 4K UHD, ale w SDR

Amerykański dystrybutor MVD Marquee Collection oficjalnie potwierdził, że przygotowuje wydanie 4K UHD z filmem „Rain Man” z 1988 roku, w którym zagrali Dustin Hoffman i Tom Cruise. Premierę zaplanowano na 21 lutego 2023 roku. Na płycie znajdziemy odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K bez systemu HDR oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie DTS-HD Master Audio 5.1. Preorder pojawił się w sklepach Amazon i Hdmoviesource.

Swoje zapowiedzi na styczeń 2023 roku ogłosił Criterion. Wśród zapowiedzianych tytułów znalazł się jeden, który doczeka się edycji Ultra HD Blu-ray. Będzie to produkcja „Przygody barona Munchausena” z 1988 roku, w której zagrali John Neville, Eric Idle oraz Sarah Polley. Na płycie znajdzie się nowy remaster w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision. Debiut wydania wyznaczono na 3 stycznia 2023 roku. Zamówienia na wydanie rozpoczęto zbierać w sklepach Amazon, Hdmoviesource.

71aXoEgAnQL._SL1500_-min.jpg 816hmMh1xgL._SL1500_-min.jpg

Lekka Stopa” kolejnym klasykiem na 4K UHD

Tymczasem australijski dystrybutor Via Vision Entertainment zapowiedział, że przygotowuje wydanie 4K UHD z filmem „Wojna światów” z 1953 roku. Płyta zaoferuje nam obraz w rozdzielczości 4K na bazie oryginalnego negatywu wspomagany systemem Dolby Vision. Premierę wydania w steelbooku zaplanowano na 15 grudnia.

Nie mogło obejść się też bez kolejnej zapowiedzi od Kino Lorber. Dystrybutor ujawnił, że na początku 2023 roku do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem Piorun i „Lekka Stopa”, w którym zagrali Clint Eastwood i Jeff Bridges. Produkcja doczeka się odrestaurowanego obrazu w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision.

326063_front.jpg

Czarny Adam”, „Królowa wojownik” i „Ród smoka” na 4K UHD

Od CassicFlix dowiedzieliśmy się natomiast, że na 8 listopada przypadnie premiera wydania 4K UHD z filmem „I, the Jury” z 1953 roku. Na płycie znajdzie się odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K z systemem obrazu HDR10. Swoją nowość wydawniczą zapowiedział też dystrybutor AGFA. Wydawca przygotowuje pierwszą edycję 4K UHD i będzie nią film „Effects” z 1980 roku. Premiery należy spodziewać się na początku 2023 roku.

Z okazji kinowej premiery filmu „Czarny Adam” zapowiedziano już premierę wydania 4K UHD z najnowszą produkcją DC Comics. Na pozostałe preordery z amerykańskiego podwórka złożyły się: „Mój chłopak się żeni”, „Królowa wojownik” (BestBuy, Hdmoviesource), „Halloween. Finał”, „Ród smoka” w wydaniu standardowym i limitowanym.

14586-2-min.jpg 14587-2-min.jpg

Kick Ass” w steelbooku 4K UHD

Na brytyjskim podwórku, dystrybutor StudioCanal zapowiedział oficjalnie na 28 listopada premierę wydania 4K UHD z filmem „Złoty kask” z 1952 roku z główną rolą Simone Signoret. Wśród preorderów pojawiły się na tym rynku wydania 4K UHD z produkcjami: „Zabić drozda”, „Gabinet doktora Caligari”, „Uśmiechnij się” „Samoloty, pociągi i samochody”, również w steelbooku, „48 godzin”, „Następne 48 godzin” i pakiet z serią. Pojawiła się też zapowiedź brytyjskiej edycji Ultra HD Blu-ray z „Czarnym Adamem” (Amazon, Zavvi). Zavvi dorzuciło do tego preorder na limitowanego steelbooka z filmem „Kick Ass”. Premierę zapowiedziano na 26 grudnia.

7jyqcrxq-min.jpg

Katalogowe i kinowe nowości w Europie

Na pozostałych rynkach europejskich Francuzi doczekali się zapowiedzi steelbooka 4K UHD z superbohaterskim widowiskiem „Czarny Adam” i dorzucili do tego zapowiedź edycji Ultra HD Blu-ray z filmem „Afrykańska królowa”. Włosi natomiast rozpoczęli zbieranie zamówień na wydania 4K UHD z filmami „Braterstwo wilków”, „Zbrodnie przyszłości” oraz „Prawdziwy geniusz”. W Niemczech pojawiła się zapowiedź tamtejszych wydań 4K UHD z filmami „48 godzin”, „Samoloty, pociągi i samochody”, „Pulp Fiction” w steelbooku, „Deszczowa piosenka”, „Zabić drozda”.

81TPBG8DOLL._SL1500_-min.jpg 71LYDIyY1jL._SL1500_-min.jpg

W tym tygodniu ponownie zabrakło doniesień na temat polskich wydań na nośniku 4K UHD.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem „Co nowego na 4K UHD?”.

zdj. MGM / HBO / United Artists / Universal Pictures