Co nowego na 4K UHD? – „Spider-Man”,  „Parasite”, filmy z polską wersją i inne

Zbliżający się do końca tydzień przyniósł nam w świecie 4K UHD kilka oficjalnych komunikatów od dystrybutorów oraz mnóstwo kolejnych pre-orderów na filmowe nowości i klasyki. W tym tygodniu poznaliśmy też kolejne produkcje z zagranicznych rynków, które dostępne będą z polską wersją. Nie zabrakło oczywiście także steelbooków. Sprawdźcie wszystkie zapowiedzi, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Spider-Man: Daleko od domu” z Dolby Vision i Atmosem w październiku

Po zeszłym tygodniu, pozbawionym oficjalnych zapowiedzi od amerykańskich dystrybutorów, ostatnie siedem dni przyniosły nam ponownie kilka komunikatów potwierdzających premiery wydań 4K UHD z kolejnymi popularnymi produkcjami. Tydzień rozpoczęło Sony Pictures, informując, że 1 października w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem „Spider-Man: Daleko od domu”, w którym główne role zagrali Tom HollandZendaya, Jake GyllenhaalMarisa Tomei i Samuel L. Jackson. Ujawniono, że film otrzyma obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos

Kilka dni później studio Warner Bros. wreszcie oficjalnie potwierdziło, że 1 października w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem „Labirynt fauna” w reżyserii Guillerma del Toro. Na płycie znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie DTS-HD Master Audio.

Październikowa premiera „Krainy lodu” potwierdzona

W tym czasie Disney potwierdził, że 1 października na 4K UHD zawita animacja „Kraina lodu”. Tak jak ma to miejsce we wszystkich niemal edycjach 4K UHD od Disneya, płyta zostanie wyposażona w system obrazu HDR i oryginalną ścieżkę dźwiękową Dolby Atmos. Jeśli jesteśmy już przy Disneyu, to warto jeszcze odnotować, że wykupione przed amerykańskiego giganta studio 20th Century Fox potwierdziło w ostatnich dniach datę premiery fizycznych wydań z filmem „Stuber”, w którym główne role zagrali Kumail Nanjiani i Dave Bautista. Potwierdzono, że na krążku obecny będzie obraz z systemem HDR10+, co oznacza, że jak na razie studio Fox nie zamierza wycofywać się ze wspierania konkurencyjnego dla Dolby Vision formatu, powołanego do życia przez Samsunga.

11050_tn.jpg

Amazon dorzucił do tych zapowiedzi swój pre-order na wchodzący do kin horror „To: Rozdział 2”, który pojawił się także już na BestBuy.com, gdzie obok standardowej edycji dostępny będzie również limitowany steelbook. Horror na bazie kultowej powieści Kinga pojawił się także na Hdmoviesource.com (steelbook i standardowe wydanie).

„To: Rozdział 2” w steelbooku również w Anglii i „Człowiek z blizną” z polską wersją

Pozostając w temacie horroru w reżyserii Andy'ego Muschiettiego, możemy płynnie przejść do brytyjskiego rynku, gdzie „To 2” doczekało się swojego steelbooka od sklepu Zavvi.com oraz pre-orderów na zwykłe wydanie na Amazon.co.uk i Zavvi.com. Angielski oddział sklepu Amazon uruchomił też w ostatnich dniach pre-order na zbiorcze wydanie z serią „John Wick (premiera 14 października) i kolekcjonerskie wydanie z filmem „Człowiek z blizną oraz jego zwykłą edycję. Jak podaje sklep HMV, na płycie 4K UHD z filmem znajdziemy polską wersję językową w postaci polskiego lektora i napisów. Brytyjski oddział Disneya kontynuuje też wypuszczanie kolejnych klasycznych animacji i po ostatnich zapowiedziach animacji „Toy Story” doczekaliśmy się pre-orderów na wydanie 4K UHD z produkcją „Kraina lodu”. Obok zwykłej edycji w plastikowym opakowaniu hit Disneya doczekał się też limitowanego steelbooka od Zavvi. Premierę zwykłego wydania zapowiedziano na 19 października, ale na steelbooka przyjdzie nam poczekać do 18 listopada.

Polska wersja językowa w filmach „Yesterday” i „Godzilla II: Król potworów”

Zavvi przygotowuje się również do uruchomienia pre-ordera na steelbooka z filmem „Czarnoksiężnik z Oz”, który ma zadebiutować w Wielkiej Brytanii 28 października. Wracając jeszcze do polskiej wersji w angielskich wydaniach, wspomnijmy, że sklep HMV potwierdził również obecność lektora i napisów w wydaniu 4K UHD z filmem „Yesterday”, a także polskich napisów i dźwięku w widowisku „Godzilla II: Król potworów”.

01-586560.jpg

„Czarnoksiężnik z Oz” w kolekcjonerce również we Francji

Francuzi natomiast doczekali się w ostatnim tygodniu swoich pre-orderów na wydanie 4K UHD z filmem „Czarnoksiężnik z Oz”, który dostępny będzie na tamtejszym rynku zarówno w wersji podstawowej, jak i w kolekcjonerce (premiera 6 listopada) – podobnej zapewne do tej, którą pokazywaliśmy w poprzednich tygodniach przy okazji zapowiedzi z brytyjskiego podwórka. Trzeba również odnotować dosyć zaskakującą informację z francuskiego podwórka dotyczącą steelbooka 4K UHD z filmem „Parasite”, najlepszego tytułu z tegorocznego konkursu w Cannes. Film, który wyreżyserował koreański reżyser Joon-ho Bong, zadebiutuje na 4K UHD 4 grudnia. Francuzi dostaną również steelbooka z filmem „Czerwona gorączka” (premiera 23 października). Wspomnijmy jeszcze, że Amazon.fr ujawnił w ostatnich dniach specyfikację francuskiego wydania z filmem „Yesterday”, która potwierdziła, że i na tym rynku film dostępny będzie z polską wersją. Po tym, jak pod koniec sierpnia poznaliśmy okładki wydań z filmami „John Wick” i „John Wick 2” oraz kolekcjonerskiego wydania trylogii „John Wick”, teraz przyszła pora na najnowszą odsłonę, która również ma być dostępna 23 września.

57lekk87.jpg

Kolejne filmy Marvela na 4K UHD we Włoszech i niemieckie premiery

W Hiszpanii z kolei pojawiły się tylko pre-ordery na łączone pakiety: dwóch ostatnich filmów o przygodach Spider-Mana (premiera 25 października) i serii „Faceci w czerni” (premiera 9 października). Jeżeli zajrzymy jeszcze na włoski Amazon, to okaże się, że wystartowały na nim pre-ordery na włoskie edycje z filmami „Ant-Man” (premiera 23 października), „Doktor Strange” i „Strażnicy Galaktyki” (premiera 11 grudnia).

71EpGk9yezL._SL1500_.jpg

Na koniec zagranicznego przeglądu zajrzyjmy jeszcze do Niemiec, gdzie wystartował między innymi pre-order na edycje 4K UHD z filmem „To wspaniałe życie” (premiera 7 listopada), horrorem „To 2(premiera 23 stycznia 2020 roku), „Zombieland” (premiera 30 października) i „Stań przy mnie” (premiera 30 października). Niemieckie sklepy Media Markt i Saturn dodały w tym czasie swoje pre-ordery na „Apollo 11” (Saturn, premiera 21 listopada), „To wspaniałe życie” (Saturn, premiera 7 listopada) i „Stań przy mnie” (Saturn, premiera 31 października).

Październikowe premiery na 4K UHD w Polsce

Jeśli natomiast chodzi o polski rynek, to w kończącym się tygodniu zyskaliśmy oficjalne potwierdzenie październikowych premier od Galapagos, na które złożą się  „Detektyw Pikachu” i „Godzilla II: Król potworów” w edycjach 4K UHD. Swoje październikowe premiery zdradziła też Filmostrada, która wypuści w tym miesiącu na 4K UHD steelbooka z animacją „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Sony Pictures / CJ Entertainment