Co nowego na 4K UHD? – „Władca Pierścieni”, „Hobbit”, „Nowi mutanci” i inni

Ostatni tydzień na rynku 4K UHD zdominowały zapowiedzi wydań z trylogiami „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”, które doczekają się też edycji z polską wersją językową, ale nie zabrakło przy tym także kilku równie interesujących zapowiedzi i preorderów. Sprawdźcie wszystkie preordery, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Antebellum” i „Nowi mutanci” na 4K UHD w listopadzie

Studio Lionsgate oficjalnie potwierdziło, że 3 listopada w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem „Antebellum” od producentów filmów „Uciekaj!” i „To my”. Na płycie znajdzie się obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision, a w przypadku ścieżki dźwiękowej możemy liczyć natomiast na format Dolby Atmos. Preorder na standardowe wydanie wystartował już na Amazon.com.

Domowy oddział studia Disneya ujawnił natomiast, że 17 listopada odbędzie się premiera fizycznych wydań z filmem „Nowi mutanci”, ostatnim widowiskiem uniwersum X-Menów zapoczątkowanego przez studio 20th Century Fox. Na płycie znajdzie się obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżką dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Preorder na edycję 4K UHD możecie składać już w sklepach Amazon, Best Buy i Hdmoviesource. Oprócz standardowej edycji w sprzedaży pojawi się także steelbook dostępny w ofercie Best Buy i Hdmoviesource.

 

„Tenet” na 4K UHD jeszcze w tym roku i „Nowy początek” w steelbooku

Pojawiły się też pierwsze informacje na temat amerykańskiej premiery wydań 4K UHD z filmem „Tenet”. Najnowszy film Christophera Nolana ma trafić na fizyczne nośniki 15 grudnia 2020 roku, ale dokładna specyfikacja płyt nie została jeszcze ujawniona. Niemniej możemy w ramach spekulacji założyć, że na krążku 4K UHD znajdzie się obraz z systemem HDR10 oraz oryginalna ścieżka dźwiękowa w formacie DTS-HD Master Audio. Preorder na wydanie pojawił się już w sklepie Hdmoviesource.

Na pozostałe preordery od amerykańskich sklepów złożyły się zapowiedzi z filmami: „Półwysep”, „Akira” i „Nowy początek” (steelbook).

smjaf0lg.jpg

„Władca Pierścieni” i „Hobbit” z Dolby Vision i Dolby Atmos na 4K UHD

Najwięcej uwagi miłośników wydań 4K UHD przyciągnęły w ostatnich dniach jednak inne tytuły Warnera, trylogie „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Otrzymaliśmy w końcu potwierdzenie, że zapowiedziane na 1 grudnia wydania 4K UHD z kultowymi seriami ze Śródziemia otrzymają zupełnie nowe, w pełni zremasterowane wersje, nad którymi pracowała firma Weta Digital z Nowej Zelandii. Proces tworzenia nowych remasterów nadzorował natomiast sam reżyser Peter Jackson. Dla trylogii „Władcy Pierścieni” nowy remaster oznacza nowe skany 4K z oryginalnego negatywu i oryginalnych materiałów VFX. W przypadku „Hobbita” twórcy korzystali z materiału źródłowego nagranego cyfrowo w 5K. Dodajmy także, że filmy składające się na trylogię „Hobbita” nie doczekają się na 4K UHD wersji w 48 klatach na sekundę, która wyświetlana była w kinach.

Na płycie obecny będzie system Dolby Vision oraz HDR10 dla osób nieposiadających sprzętu obsługującego systemu DV. W przypadku ścieżki dźwiękowej możemy liczyć na oryginalne ścieżki w formacie Dolby Atmos.

Tegoroczne edycje będą zawierały kinowe i rozszerzone wersje, ale domowy oddział Warnera ujawnił od razu, że planuje także wydanie bardziej rozbudowanych edycji w przyszłym roku. Edycja zapowiadana jako Ultimate Collector's Edition 4K UHD oprócz kinowych i rozszerzonych wersji wszystkich sześciu filmów zaoferuje widzom także dodatki z poprzednich edycji oraz zupełnie nowe materiały, a także zremasterowane wersje na Blu-ray. Jej premiery mamy oczekiwać latem 2021 roku. Kilka miesięcy później, jesienią przyszłego roku, z okazji 20. rocznicy premiery filmu „Drużyna Pierścienia” do sklepów trafi z kolei jubileuszowe wydanie z trylogią „Władcy Pierścieni”, w którym zremasterowana trylogia trafi na Blu-ray w kinowych i rozszerzonych wersjach.

W Stanach Zjednoczonych cena standardowych edycji 4K UHD wydanych w grudniu wyniesie $89,99. Pojawią się także edycje w steelbookach w cenie $199,99 i kolekcjonerskie wydania z gadżetami po $139,99. W amerykańskich wydaniach nie znajdziemy jednak polskiej wersji językowej.

„Władca Pierścieni” i „Hobbit” na 4K UHD z polską wersją językowa. Gdzie szukać?

Polskie wydanie z trylogiami „Władcy Pierścieni” i „Hobbita” nie zostały oficjalnie zapowiedziane, ale ich premiery należy oczekiwać również w tym roku. Już teraz wiemy, że polska wersja językowa w postaci napisów znajdzie się w kilku zagranicznych wydaniach. Polską wersję znajdziemy między innymi w brytyjskich wydaniach, gdzie do sprzedaży obok standardowych edycji w plastikowych opakowaniach (Władca PierścieniiHobbit) pojawią się także pakiety steelbooków: (Władca PierścieniiHobbit). Polskiej wersji możemy oczekiwać także we włoskich steelbookach: (Władca PierścieniiHobbit) oraz u naszych zachodnich sąsiadów: edycje standardowe (Władca PierścieniiHobbit).

Swoje preordery na wydania uruchomili także Francuzi: Władca PierścieniiHobbit.

Disney wznawia „X-Menów”. Kolejna edycja „Inifnity Saga” i „W kręgu zła”

Na brytyjskim rynku Studio Canal zapowiedziało natomiast premierę kolejnego klasyka na 4K UHD. Tym razem doczekamy się wydania z francuskim dramatem „W kręgu zła” z 1970 roku w reżyserii Jean-Pierre’a Melville’a, w którym główne role zagrali Alain Delon, Bourvil, Gian Maria Volontè i Yves Montand. Wydanie z nowym transferem i systemem obrazu HDR10 zapowiedziano na 23 listopada. Pojawiła się też wzmianka o szykowanym wydaniu 4K UHD z filmem „Linia życia” od Sony Pictures, ale data premiery nie została jeszcze ujawniona.

W sobotę na Zavvi.com wystartował jeszcze preorder na kolekcjonerskiego steelbooka 4K UHD z horrorem „Uciekaj!”. Przypomnijmy, że na płycie 4K UHD z filmem znajdzie się polska wersja językowa w postaci lektora i napisów. Brytyjski Amazon dorzucił do tego preordery na nowe wydania z filmami „X-Men”, „X-Men 2” i „X-Men: Ostatni bastion”, za które ma odpowiadać już Disney, oraz zbiorcze wydanie filmów Marvela: „Infinity Saga” – premiera 2 listopada.

81INoDPwVaL._AC_SL1500_.jpg

„V jak Vendetta” w steelbooku od Hiszpanów

Na pozostałych rynkach europejskich Francuzi na 25 listopada zapowiedzieli zbiorcze wydanie z filmami Marvela, a Hiszpanie uruchomili swoje preordery na wydania 4K UHD ze standardową edycją „Martwego zła”, steelbookiem produkcji „V jak Vendetta” i zbiorczym wydaniem „Gry o tron”. Niemieckie sklepy Media Markt i Saturn dorzuciły natomiast preordery na standardowe edycje z trylogiami „Władcy Pierścieni” (MM, Saturn) i „Hobbita” (MM, Saturn) oraz filmem „Jim Button and the Wild 13” (MM, Saturn).

71jBxFiTfOL._SL1162_.jpg

Tym razem kończący się tydzień nie przyniósł żadnych informacji na temat polskich wydań na nośniku 4K UHD.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. Disney / Warner Bros.