Co nowego na 4K UHD? - Wodny świat, Dumbo, Hellboy, To my i inne

Podobnie jak w kinach, tak i na rynku wydań 4K UHD wiele do powiedzenia miał w tym tygodniu Dumbo. Nie zabrakło jednak kilku zapowiedzi innych kinowych nowości oraz starszych produkcji, które zdążyły już zyskać sobie miano kultowych. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Jak wytresować smoka 3” w maju na 4K UHD

Mimo że w tym tygodniu doczekaliśmy się tylko jednego oficjalnego komunikatu od dystrybutorów, to kilka ciekawych zapowiedzi na amerykańskim rynku zapewniły nam sklepowi giganci, czyli Amazon, Best Buy i Target. Żeby jednak tradycji stało się zadość, zacznijmy od przeglądu oficjalnych premier, o których poinformowały studia.

W kończącym się już tygodniu na potwierdzenie swojej premiery wydań 4K UHD zdecydowało się wyłącznie studio Universal Pictures, które ogłosiło, że 21 maja w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafią wydania z animacją „Jak wytresować smoka 3”, w której głosu głównym bohaterom użyczyli Kit Harington i Cate Blanchett. Na płycie UHD znajdziemy oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie HDR10. Warto z tej okazji przypomnieć, że już od dłuższego czasu wiemy, że oprócz standardowej edycji na 4K UHD do sprzedaży trafi też limitowany steelbook dostępny na wyłączność sklepu BestBuy.com.

„Dumbo” i horror „To my” w limitowanych steelbookach

A jeśli jesteśmy już przy sklepie Best Buy, to w ciągu ostatniego tygodnia sklep uruchomił pre-ordery na swoje limitowane steelbooki z goszczącymi od niedawna w kinach: animacją „Dumbo” i horrorem „To my” w reżyserii Jordana Peele'a. Jak na razie nie znamy jeszcze oficjalnych dat premier obydwu tytułów, ale na stronach sklepu pojawiły się już pierwsze wizualizacje metalowych edycji specjalnych. W przypadku horroru od twórcy „Uciekaj!" nieoficjalnie mówi się, że jego premiera przypadnie w okolicach 18 czerwca. Ponadto, Best Buy uruchomił również pre-ordery na standardowe edycjeDumbo” i „To my” oraz umożliwił składanie zamówień na wydania 4K UHD z animacją „Batman vs. Teenage Mutant Ninja” (premiera 4 czerwca), a także pokazał, jak bedą prezentowały się steelbooki z filmami „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” i „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” i ich standarowe wersje: „Wojna bohaterów” i „Zimowy żołnierz”. Przypomnijmy, że premierę filmów Marvela zapowiedziano na 23 kwietnia.

6343662_sa.jpg

Swój udział w zapowiedziach miał także sklep Target.com, który zapowiedział swoje limitowane wydanie 4K UHD w formie digi-booka z filmem „Dumbo”. Nie zabrakło również standardowego wydania z nową wersją „Dumbo” w reżyserii Tima Burtona, a także zapowiedzi edycji 4K UHD z nową wersją horroru „Smętarz dla zwierzaków" – jak na razie nie znamy jednak jego daty premiery.

Do wymienionych wyżej zapowiedzi sporo dorzucił jeszcze amerykański Amazon, na którym wystartowały pre-ordery na filmy: „Cold Pursuit” (premiera 14 maja), „13 godzin: Tajna misja w Benghazi” (premiera 11 czerwca), „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” (premiera 23 kwietnia) i „To my” (brak oficjalnej daty premiery).

GUEST_9e3237e4-ac1e-4b51-8258-fbb156db4b19.jpg

„Matrix: Reaktywacja” i „Dumbo” w steelbookach również w Wielkiej Brytanii

Nieco mniej w tym czasie działo się na brytyjskim rynku, gdzie wystartowały tylko pre-ordery na wspomnianego już kilkurotnie w tym wpisie „Dumbo” oraz film „Dzieciak, który został królem”. Nowa wersja kultowej animacji doczekała się zarówno standardowej edycji, na którą zamówienia uruchomiły sklepy Amazon.co.uk i Zavvi.com, oraz limitowanego steelbooka, który dostępny będzie za pośrednictwem sklepu Zavvi. Ze względu na niedawną premierę kinową nie znamy jeszcze daty premiery wydania filmu oraz jego specyfikacji, ale biorąc pod uwagę, że jest to produkcja Disneya możemy założyć, że płyta 4K UHD zostanie wyposażona w dźwięk Dolby Atmos i obraz w systemie HDR10.

Warto też odnotować, że sklep Zavvi.com kontynuuje uruchamianie pre-orderów na limitowane steelbooki z filmami tworzącymi trylogię „Matriksa”. Po zeszłotygodniowym pre-orderze na pierwszą część, w sobotę ruszyły zamówienia na steelbooka z drugą częścią pod tytułem „Matrix: Reaktywacja”. Premiera wydania została zapowiedziana na 1 lipca.

„Kapitan Marvel” kolejnym filmem MCU z kolekcjonerką od Francuzów

Włosi z kolei doczekali się w końcu swoich pre-orderów na wydania 4K UHD z filmami „Helikopter w ogniu” (premiera 22 maja), „Godzilla” (premiera 22 maja), „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”, „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” i „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz”. Na Amazon.it wystartował jeszcze pre-order na steelbooka 4K UHD z filmem „To my” – co ciekawe, podano również jego datę premiery, która została rzekomo wyznaczona na 21 sierpnia.

Francuzi z kolei otrzymali swoje pre-ordery na kilka ciekawych wydań kolekcjonerskich. Znalazł się wśród nich steelbook 4K UHD z filmem „Cold Pursuit” (premiera 27 czerwca) oraz zapowiedź metalowego wydania z filmem „Kapitan Marvel” (premiera 4 lipca) i charakterystyczna dla francuskiego rynku kolekcjonerska edycja nowego hitu Marvela, czyli wydanie z figurką przedstawiającą główną bohaterkę filmu. Pojawiły się też pre-ordery na standardowe wydania 4K UHD z filmami „Dumbo” (brak daty premiery) i „Wilcze echa”, który ma zadebiutować 26 lipca.

41+cBiHA1gL.jpg

Nowy „Hellboy” na 4K UHD w sierpniu, a „Wodny świat” już w lipcu?

Swoich zapowiedzi wydań 4K UHD z aktorską wersją animacji Disneya i horrorem „To my” doczekali także Niemcy. Jak podaje Amazon.de, film „Dumbo” ma zadebiutować na niemieckim rynku 8 sierpnia, a data premiery horroru Jordana Peele'a nie została jeszcze ustalona. Warto też odnotować, że poznaliśmy jeszcze okładkę mediabooka z filmem „The Man Who Killed Hitler and Then The Bigfoot”, który ma trafić do sprzedaży już 17 maja.

Niemiecki Media Markt zdradził z kolei, że na czerwiec tego roku przygotowywane jest nowe wydanie dwóch pierwszych części „Pogromców duchów, które trafi ponownie na rynek w limitowanym steelbooku. Ponadto, na sklepie pojawiły się jeszcze zapowiedzi wydań 4K UHD z horrorem „To my” oraz nową wersją „Hellboya”, która w przyszły piątek zawita do kin. Jak podaje MediaMarkt.de, na fizycznych nośnikach popularny czerwony bohater komiksów Mike'a Mignoli zawita 30 sierpnia bieżącego roku – tę samą datę podaje również Amazon.de, ale w jego przypadku jak na razie nie można składać jeszcze zamówień na wydanie. 

61qsM8RO9KL._SL1200_.jpg 91pHGLYmvgL._SL1500_.jpg

Pojawiły się też pierwsze wzmianki o wydaniu 4K UHD z filmem „Wodny świat”, które miałoby ukazać się w Niemczech 11 lipca, ale jak na razie jego premiera nie została jeszcze potwierdzona.

Polskie premiery „Obcego” i „Operacji Overlord” potwierdzone

Żadnych nowych zapowiedzi wydań 4K UHD nie doczekaliśmy się natomiast na polskim rynku, ale warto odnotować, że Imperial Cine Pix potwierdził listę swoich kwietniowych premier, wśród których znajdą się edycje 4K UHD z filmami „Operacja Overlord” (premiera 3 kwietnia) i „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” (premiera 10 kwietnia).

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Universal Pictures