Co wiemy o 5. sezonie „Yellowstone”? Bohaterowie, fabuła, data premiery, liczba odcinków i inne szczegóły

W nocy z niedzieli na poniedziałek z piątym sezonem powróci serial „Yellowstone”. Co wiemy o nowej serii produkcji z Kevinem Costnerem w roli głównej? Wszystkie najważniejsze informacje na temat nowych odcinków serialu Taylora Sheridana, nowych i powracających bohaterów oraz wątków piątego sezonu znajdziecie w naszym przewodniku.

Czy będzie szósty sezon serialu „Yellowstone”? Kiedy premiera?

yellowstone-min.jpg

Wkraczamy już w piąty sezon serialu „Yellowstone” i wydaje się, że produkcja tworzona od 2018 roku powoli zmierzać ku końcowi, ale nic nie wskazuje na razie na to, aby czekał nas szybki finał historii rodziny Duttonów. Przedstawiciele Paramount Network nie poinformowali na razie oficjalnie o zamówieniu szóstej serii „Yellowstone”, ale z wypowiedzi gwiazd produkcji, możemy wywnioskować, że są oni dosyć pewni powrotu z kolejną odsłoną.

W rozmowie z magazynem People Kelly Reilly wcielająca się w Beth Dutton jasno stwierdziła, że wbrew obawom widzów, serial nie skończy się na piątym sezonie: „Ludzie wciąż pytają: Czy to koniec? To musi być koniec, ale to wcale nie jest koniec”. Widzów uspokajał też sam Kevin Costner: „Myślę, że można spokojnie powiedzieć, że dodajemy gazu. Nie zwalniamy tempa” – stwierdził w wywiadzie dla Hollywood Reporter. Na szybkie zakończenie serialu nie wskazują też wyniki oglądalności „Yellowstone”. Produkcja od lat cieszy się ogromną popularnością i jest jedną z najpopularniejszych pozycji w amerykańskiej telewizji. Przypomnijmy, że ostatni odcinek czwartego sezonu Yellowstone oglądało na antenie stacji Paramount Network9,3 mln widzów. W bezpośrednim porównaniu do finałowego odcinka trzeciej serii oglądalność serialu wzrosła o gigantyczne 81% – w sierpniu 2020 roku było to 5,2 mln widzów. Finał wyraźnie przebił też dotychczasowy rekord serialu należący do premierowego epizodu czwartej serii – dwugodzinny powrót Yellowstone oglądało na początku listopada ponad 8 milionów widzów, co stanowiło wzrost o ponad 100% względem premiery trzeciego sezonu.

Piąty sezon został oficjalnie ogłoszony przez stację Paramount Network dopiero w lutym 2022 roku. Zdjęcia do serialu wystartowały natomiast w czerwcu. Możemy zakładać, że podobny schemat włodarze stacji zastosują też przy szóstej odsłonie. Oficjalnego ogłoszenia odnowienia serialu powinniśmy spodziewać się więc na początku 2023 roku, a jeśli zdjęcia uda się rozpocząć latem, to premiera szóstego sezonu „Yellowstone” w listopadzie 2023 roku wydaje się jak najbardziej prawdopodobna.

„Yellowstone” 5. sezon – ile odcinków? Kiedy premiera? Co z kolejnymi prequelami?

yellowstone Luke Grimes i Kelsey Asbille-min.jpg

Piąty sezon serialu „Yellowstone” zadebiutuje na antenie amerykańskiej stacji Paramount Network już w niedzielny wieczór 13 listopada. W Polsce godzina emisji przypadnie na 02:00 w nocy 14 listopada. Produkcja kontynuuje tym samym praktykę zapoczątkowaną przez czwarty sezon i z letniego sezonu, który towarzyszył widzom przy premierach pierwszych trzech serii, przeniosła się do jesiennej ramówki. Piąta seria zadebiutuje niemal równy rok po debiucie czwartego sezonu, który pojawił się 7 listopada 2021 roku.

Mamy dla fanów produkcji wyjątkowo dobrą wiadomość, bowiem piąta seria „Yellowstone” będzie najdłuższą z dotychczasowych i złoży się aż z 14 odcinków. Nie wszystkie zostaną jednak wyemitowane w tygodniowym odstępie. Ze względu na wyjątkowo długi metraż sezonu, zostanie on podzielony na dwie części. Ma to również uzasadnienie w marketingowym podejściu stacji Paramount, która chce dwukrotnie w ciągu kilku miesięcy wykorzystać swój największy hit do promowania nowych seriali tworzonych przez Taylora Sheridana. Pierwsza połowa piątego sezonu „Yellowstone” będzie emitowana od 13 listopada do 18 grudnia. Po pokazaniu siedmiu odcinków (dwóch w dniu premiery sezonu) serial uda się na kilkutygodniowy urlop, ale fanów produkcji osadzonych w świecie rodziny Duttonów przy ekranie ma utrzymać drugi spin-off i jednocześnie prequel „Yellowstone”, czyli serial „1923”, który pojawi się na platformie Paramount+ właśnie 18 grudnia.

„Yellowstone” 5. sezon daty premier odcinków:

  • Odcinek 1: „One Hundred Years is Nothing” – premiera 13 listopada
  • Odcinek 2: „The Sting of Wisdom” – premiera 13 listopada
  • Odcinek 3: brak tytułu – premiera 20 listopada
  • Odcinek 4: „Horses in Heaven” – premiera 27 listopada
  • Odcinek 5: „Watch'em Ride Away” – premiera 4 grudnia
  • Odcinek 6: „Cigarettes, Whiskey, a Meadow and Fog” – premiera 11 grudnia
  • Odcinek 7: brak tytułu – premiera 18 grudnia

Świat „Yellowstone” ciągle się powiększa

1923 skupi się na początkach rodziny Duttonów, której uwspółcześnione losy przedstawiono w hitowym „Yellowstone”. Serial zabierze widzów do okresu tuż po zakończeniu I wojny światowej i pokaże, jak Duttonowie poradzili sobie w warunkach prohibicji i Wielkiego Kryzysu. Na pierwszy sezon złoży się osiem odcinków. Produkcja szykowana jest już także na przedłużenie na drugi sezon, o czym wspominaliśmy kilka tygodni temu na Filmożercach. W tym miejscu warto też przypomnieć, że Taylor Sheridan cały czas planuje dalsze rozwijanie uniwersum „Yellowstone” i myśli już nad stworzeniem dwóch kolejnych prequeli, które będą kontynuowały ujawnianie historii rodziny Duttonów. Seriale mają zabrać nas odpowiednio do lat 40. i 60. ubiegłego wieku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie powinno być dla nas niespodzianką, że ostatecznie dobrniemy z prequelami do czasów, w których rozpoczęła się historia opowiadana w „Yellowstone”.

Premiera pierwszej części piątego sezonu „Yellowstone” zostanie natomiast wykorzystana do promowania zupełnie nowego serialu Taylora Sheridana, który nie ma bezpośredniego połączenia ze światem „Yellowstone”. Od 13 listopada na platformie Paramount+ oglądać będzie można bowiem serial „Tulsa King”, w którym w roli głównej pojawia się Sylvester Stallone.

Co z emisją serialu „Yellowstone” w Polsce?

Niestety nie mamy dobrych wieści dla polskich fanów serialu  z Polski. Mimo że pierwsze dwa sezony „Yellowstone” zostały wyemitowane nad Wisłą na antenie stacji Paramount Channel, produkcja cały czas nie doczekała się jeszcze premiery trzeciej i czwartej serii. Nic w tej sprawie nie zmieni się zapewne do lutego 2023 roku, kiedy to w Polsce zadebiutuje platforma SkyShowtime. Wówczas w jej ofercie powinny znaleźć się już wszystkie sezony „Yellowstone”.

Do tej pory w krajach europejskich, w których serwis SkyShowtime już się pojawił, tak jak Holandia czy Portugalia, w ofercie na start znalazły się wszystkie cztery sezony serialu „Yellowstone”. Zapowiedziano też, że niedługo do widzów trafi piąta seria. Nie mamy żadnych powodów, aby zakładać, że inaczej będzie w przypadku Polski.

Więcej o starcie serwisu w naszym kraju przeczytacie w artykule: Platforma SkyShowtime z datą premiery w Polsce. Co nowy serwis streamingowy zaoferuje widzom?

Jak zakończył się 4. sezon „Yellowstone”? Przypominamy najważniejsze wydarzenia

serial yellowstone rip i beth-min.jpg

Czwarty sezon „Yellowstone” ponownie przyniósł sporo zmian w życiu rodziny Duttonów, ale główna oś fabuły polegająca na próbie utrzymania rodzinnego rancza pozostała bez zmian. Największym zagrożeniem dla Johna i jego dzieci w czwartym sezonie pozostawała firma Market Equities planująca stworzenie już nie tylko lotniska i ośrodka narciarskiego, ale także pełnoprawnego miasta w Dolinie. Widmo utraty ziemi utrzymywanej w rodzinie od ponad 100 lat zmusiły Johna Duttona do podjęcia decyzji o startowaniu w wyborach na stanowisko gubernatora Montany. Początkowo w walkę o urząd chciał włączyć się także Jamie Dutton zachęcany zarówno przez swojego biologicznego ojca, jak i matkę swojego syna. Od początku jego zwycięstwo nad Johnem było jedynie pobożnym życzeniem jego doradców, a bezpardonowe działania Beth zmusiły Jamiego do całkowitego porzucenia marzeń o urzędzie i uczyniły go wręcz niewolnikiem przybranej siostry. Gdy Bethany zyskała pewność co do tego, że za zamachem na jej rodzinę stał Garrett Randall wmanewrowała Jamiego w zamordowanie ojca, a następnie udokumentowała jego wizytę na „stacji kolejowej”. W międzyczasie Beth – oczywiście w swoim unikalnym stylu – poślubiła Rippa i wyprostowała swoje relacje z Carterem (Finn Little). W nowy etap życia wszedł także Jimmy (Jefferson White), który wracając z rancza 6666, zapracował w końcu na szacunek Johna i został zwolniony ze służby w Yellowstone, aby mógł przenieść się na stałe do Teksasu wraz ze swoją narzeczoną.

Kayce ponownie opuścił rodzinne ranczo, aby jego żona i syn mogli wyleczyć psychiczne rany odniesione podczas ataku na dom Duttonów. Jego niecodzienna relacja w wilkiem przykuła w końcu uwagę członków plemienia, którzy stwierdzili, że tylko odbywając rytuał przejścia, Kayce zdoła dowiedzieć się, co duch wilka ma mu do przekazania. Trwająca cztery dni i cztery noce Hanbleceya zakończyła się ukazaniem dwóch możliwych ścieżek, którymi Kayece i jego rodzina może podążyć. Obie mroziły jednak krew w żyłach i zapowiadały tragiczny koniec.

Streszczenie wideo zawierające najważniejsze wydarzenia z każdego sezonu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale Yellowstone w serwisie YouTube.

Kto powróci w obsadzie 5. sezonu „Yellowstone”?

yellowstone kevin costner-min.jpg

W piątym sezonie główne role ponownie odegrają: Kevin Costner jako John Dutton, Kelly Reilly jako Beth, Luke Grimes jako Kayce, Wes Bentley jako Jamie oraz Cole Hauser jako Rip. W swoich rolach powrócą także: Kelsey Asbille jako Monica, Brecken Merrill jako Tate, Finn Little jako Carter oraz Gil Birmingham jako Thomas Rainwater.

Kilku trzecioplanowych bohaterów przy okazji nowego sezonu przeskoczyło też do stałej obsady i będą pojawiali się na ekranie znacznie częściej niż dotychczas. Będzie to między innymi Jacki Weaver powracająca jako Caroline Warner stojąca na czele Market Equities. Więcej uwagi w piątym sezonie dostanie też najbliższy współpracownik Thomasa Rainwatera, czyli Mo Brings Plenty. Ze względu na zwiększenie wagi politycznych wątków nie zabraknie też Wendy Moniz w roli byłej już gubernator Lynelle Perry. Tłocznie zrobi się też w baraku, bowiem do swoich ról wracają wszyscy aktorzy grający pracowników rancza: Forrie J. Smith, Denim Richards, Ian Bohen, a także Jen Landon jako Teeter, która awansowała do regularnej obsady. Na ekranie nie zabraknie też piosenkarza Ryana Binghama wcielającego się w Walkera. Po nieobecności w czwartym sezonie do świata „Yellowstone” powróci też Q’orianka Kilcher wcielająca się w Angelę Blue Thunder. Bohaterkę widzieliśmy ostatnio pod koniec trzeciego sezonu, kiedy próbowała nakłonić wodza rezerwatu do wykorzystania chwili słabości Johna Duttona i odebrania mu siłą ziemi, która kiedyś należała do rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Nowi sojuszniczy i nowi wrogowie rodziny Duttonów

Q’orianka Kilcher i Dawn Olivieri w serialu Yellowstone.jpg

W piątym sezonie serialu nie zabraknie też kilku nowych twarzy. Na ekranie pojawią się zarówno nowi przeciwnicy, jak i sprzymierzeńcy, lub pracownicy Duttonów. Zacznijmy od tych, którzy – przynajmniej na pierwszy rzut oka – nie powinni należeć do obozu walczącego przeciwko Johnowi. Na ranczu pojawi się młody kowboi Rowdyy, którego zagrał Kai Caster, na ekranie obecna będzie też piosenkarka Lainey Wilson, której utwory kilkukrotnie mogliśmy usłyszeć w poprzednich sezonach. Z ujawnionych dotychczas informacji wynika, że w serialu również wcieli się w piosenkarkę (o imieniu Abby) i pojawi się już w pierwszym odcinku. Nową bohaterkę zagra też Lilli Kay, która będzie nową asystentką jednego z Duttonów. Możemy zakładać, że jej obecność będzie związana z objęciem przez Johna urzędu gubernatora.

W opozycji do rodziny Duttonów w piątym sezonie stanie natomiast Sarah Atwood (w tej roli Dawn Olivieri), specjalistka od rujnowania karier pracująca dla Market Equities. Jej działania będą wymierzone nie tylko w Johna, a nawet przede wszystkim w Beth Dutton, która w poprzedniej serii mocno zaszła za skórę Caroline Warner – szefowa korporacji otwarcie przyznała, że działania Bethany sprawiły, że kwestię zrujnowania Duttonów będzie traktowała od teraz jako sprawę osobistą. Warto wspomnieć, że dla Dawn Olivieri nie jest to bynajmniej pierwszy występ w świecie „Yellowstone”. Aktorka pojawiła się w dwóch pierwszych odcinkach serialu „1883”. W prequelu o pierwszym pokoleniu Duttonów, które dotarło do Montany, zagrała Claire Dutton, siostrę Jamesa Duttona (Tim McGraw).

Dodajmy do tego, że w piątym sezonie czekają nas także ponownie sceny retrospekcji i wygląda na to, że zobaczymy ich nieco więcej niż do tej pory. Większe role mają odegrać zarówno Josh Lucas wracający jako młody John Dutton (ostatni raz widzieliśmy go w trzecim sezonie), jak i Kylie Rogers wcielająca się w młodą Beth. Oczywiście na ekranie pojawi się też Kyle Red Silverstein grający młodego Ripa.

Czy Jimmy powróci w piątym sezonie? Znamy odpowiedź

yellowstone sezon 4 kevin costner i Jefferson White-min.jpg

Mamy też dobrą wiadomość dla widzów wyczekujących powrotu Jimmy'ego (Jefferson White). Mimo że bohater opuścił pod koniec czwartego sezonu ranczo Yellowstone i wybrał życie w Teksasie, to nie zabraknie go w piątej serii. Nie wiadomo jeszcze, czy twórcy ponownie zabiorą nas na ranczo 6666, czy Jimmy powróci do Montany, ale jego udział w nowych odcinkach został potwierdzony. Widzowie będą mieli okazję do poznania dalszych losów Jimmy'ego oraz jego związku z Emily (Kathryn Kelly). Tak sam aktor zapowiadał rozwijanie historii swojego bohatera:

Wybrał Emily i wybrał nowe życie w Teksasie. Trzymam kciuki, żeby mu się udało, bo to coś cudownego. To pierwszy raz w jego życiu, kiedy ma trochę władzy... Na pewno jest więcej Jimmy'ego w zanadrzu. Czy to będzie Montana, czy Teksas? Musicie poczekać i przekonać się na własnej skórze.

W innym z wywiadów Jefferson White, kontynuował:

Niekoniecznie wiedziałem, jaka jest przyszłość Jimmy'ego. Nadal nie wiem dokładnie, co go czeka. Naprawdę zrezygnowałem z prób zgadywania. To, co wymyśla twórca serialu Taylor Sheridan – myślę, że to jeden z najlepszych scenarzystów w historii telewizji – zawsze okazuje się o wiele lepsze od tego, co ja mógłbym wymyślić. Więc jestem naprawdę podekscytowany tym, że podróż Jimmy'ego trwa, a ja nie mam pojęcia, gdzie go doprowadzi...

Co wydarzy się w 5. sezonie serialu „Yellowstone”?

yellowstone sezon 5.jpg

Jako że „Yellowstone” nigdy nie należało do produkcji, która odsłania w zapowiedziach wideo zbyt dużo fabuły nowych sezonów, to wszystkie informacje na temat czekających nas wydarzeń musimy tak naprawdę czerpać wyłącznie z jednego zwiastuna i kilku mniejszych zapowiedzi. Pozostają też dosyć enigmatyczne wypowiedzi głównej obsady, która nie tyle, co nie chce, ile nie może zdradzać zbyt wielu szczegółów na temat samej historii, jak i losu swoich bohaterów. Samo to wystarczy jednak do tego, aby nakreślić kilka głównych wątków piątej serii, a zwiastun, choć krótki, to wystarczająco mocno nastraja nas na kolejną wyjątkowo emocjonalną wizytę w świecie Duttonów. Co w takim razie wiemy o piątym sezonie i czego możemy się spodziewać? Opierając się na ujawnionych faktach, trochę sobie pospekulujemy

Jak to bywało już w poprzednich sezonach, serial zaserwuje nam przeskok w czasie i wydarzenia w nowej serii będą rozgrywały się na kilka miesięcy po finałowym epizodzie czwartego sezonu. W piąty sezon wkroczymy więc ze świadomością, że John Dutton wygra wybory na gubernatora Montany (wieczór wyborczy zostanie najpewniej przedstawiony już w pierwszym odcinku). Patriarcha rodu Duttonów pozbawiony politycznych aspiracji zdecydował się na kandydowanie na urząd tylko z jednego powodu – aby wykorzystać nadaną mu władzę do utrzymania swojej ziemi. Idealnym rozwiązaniem dla Johna byłoby oczywiście obsadzenie na stanowisku Jamiego, ale wydarzenia z ostatnich sezonów utwierdziły go w przekonaniu, że nie może ufać swojemu adoptowanemu synowi. Niemniej jednak finał czwartej serii sprawił, że Jamie nie mając zbyt wielkiego wyboru, ponownie dołączył do obozu Duttonów i w zapowiedzi widzimy go w sztabie Johna tuż obok Beth. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie relacja tej dwójki będzie jednym z głównych wątków piątego sezonu.

Nikt chyba nie zapomniał o tym, że Beth obiecała swojemu adoptowanemu bratu, że jeśli tylko pojawi się ktoś, kogo z wzajemnością pokocha, to zrobi wszystko, żeby zniszczyć to uczucie, nawet jeśli będzie oznaczało to dokonanie morderstwa. W czwartym sezonie John zdołał co prawda złagodzić nieco bezwzględne metody Beth do walki z przeciwnikami rancza, a sama bohaterka zapewniała, że po zrealizowaniu ostatniego planu, wkroczy w nowy etap swojego życia, ale trudno sobie wyobrazić, aby Jamie i Beth mieli na dobre zakopać wojenny topór. W piątej serii zobaczymy, czy zmieniające się od czterech sezonów podejście Beth do kwestii utrzymania rodzinnego rancza, przetrwa najważniejszą próbę i okaże się silniejsze od nienawiści do brata. Możliwości na pojednanie pomiędzy rodzeństwem nie widzi jednak Wes Bentley grający Jemiego. Aktor zasugerował, że jego bohater stracił już resztki nadziei na pogodzenie się z Beth, a po tym, jak siostra zmusiła go do zamordowania ojca, on również pragnie zemsty.

Myślę, że Jamie zawsze – może bardziej niż Beth – odczuwał szansę na jakieś pojednanie i miłość, do której mogliby wrócić. Tęsknił za tym, kim byli jako dzieci i myślał, że czas wyleczy rany. Ale morderstwo ojca, stało się punktem krytycznym, a miłość, jaką do niej czuł, zniknęła. Wszelka nadzieja, jaką miał na pojednanie, wyparowała. Myślę, że jest zły i chce, żeby zapłaciła za to, co mu zrobiła.

Gubernator John Dutton zagrożeniem dla rezerwatu?

yellowstone Gil Birmingham.jpg

Nowa pozycja Johna sprawi, że jeszcze bardziej skomplikują się jego relacje z przywódcą plemienia. Tak o interakcji obydwu bohaterów na przestrzeni sezonów w jednym z wywiadów mówił Gil Birmingham wcielający się w Thomasa:

Zdarzały się sojusze na przestrzeni sezonów. Rozumieliśmy się i darzyliśmy wzajemnym szacunkiem, pojęliśmy też, że osobno jesteśmy zbyt mali, by stawić czoło wielkiemu złu – ogromnym korporacjom. Gdy John faktycznie zostanie gubernatorem, zyska nowe możliwości do walki i będzie mógł wpływać na ustawodawstwo i sprawy, które przyniosą mu korzyści – i może się okazać, że tylko jemu. Dlatego Rainwater naprawdę będzie miał dużo do zrobienia i będzie musiał stać się kreatywny.

Próbując odnaleźć się w świecie wielkiej polityki John decyduje się na uczynienie z Beth szefa swojego gabinetu, co skomplikuje zapewne nieco małżeńskie życie jego córki. Mimo że związek Beth i Ripa wydaje się mieć wyjątkowo solidne podstawy, to zapowiedzi jasno sugerują, że Beth nie będzie zbyt często gościła w rodzinnym domu ze względu na nowe obowiązki. Nowe role Johna i Beth doprowadzą jednocześnie do tego, że pozycja Ripa na ranczu znacznie wzrośnie i przyniesie mu przy tym nowe obowiązki. Dodatkowo to na niego spadnie wychowywanie wkraczającego właśnie w dorosłość Cartera, który ze stajennego zmieni się już w młodzieńca aspirującego do roli prawdziwego kowboja.

Największą tajemnicą piątego sezonu „Yellowstone” wydaje się przed jego premierą, to jaką rolę w kolejnym rozdziale walki o przetrwanie rancza Duttonów odegra Kayce, który od początku był rozdarty pomiędzy staniem u boku ojca a szczęściem swojej żony i syna. Wiemy, że Kayce i Monica spodziewają się drugiego dziecka, ale jego los utrzymywany jest jak na razie w tajemnicy. Nowy potomek Duttonów nie pojawia się w żadnej zapowiedzi, a z ust Moniki słyszymy w zwiastunie złowrogą wypowiedź, zapowiadającą kolejne poświęcenie:

Kiedy mówię, że oddajemy tej ziemi wszystko, mam na myśli wszystko.

W marcu na gali ACM Awards Luke Grimes i Kelsey Asbille zastanawiali się nad tym, jak mogą potoczyć się losy ich postaci: „Jestem gotowa na to, żeby na planie pojawił się słodki bobas” – stwierdziła Asbille. Jej optymizm szybko hamował jednak Grimes, który stwierdził: „Jutro możemy zginąć” – zażartował. „To jak znak rozpoznawczy Yellowstone”. Jakby tego było mało Asbille dodała na koniec, że ​​nie jest przekonana co do tego, że Kayce i Monica w końcu zaznają szczęścia.

Mam nadzieję, że w końcu będą szczęśliwi, ale szczerze mówiąc, to mało prawdopodobne.

zdj. Paramount Network