Czy wszyscy bohaterowie wyszli żywo z nowego „Mission: Impossible”? Kogo zabraknie w wielkim finale?

Jeśli z jakiegoś powodu nie widzieliście jeszcze nowego „Mission: Impossible” i niestraszne są Wam spoilery, to z tego tekstu dowiecie się, kto nie przetrwał śmiertelnej rozgrywki w „Dead Reckoning Part One”. Ekipa granego przez Toma Cruise'a Ethana Hunta zmieniała się na przestrzeni siedmiu filmów kilkukrotnie. W jakim składzie pojawi się w gromko zapowiadanym finale cyklu?

Uwaga! Artykuł zawiera spoilery z filmu „Mission: Impossible – Dead Reckoning - Part One”

Z kim (wróć: z czym) mierzą się bohaterowie nowego „Mission: Impossible”?

W siódmym filmie z rozpoczętego w 1996 roku cyklu Hunt i jego ekipa mierzą się z najgroźniejszym jak dotąd wrogiem. Grupa szpiegów zatrudnionych przez agencję IMF zmuszona jest stawić czoła bezcielesnemu złoczyńcy, którego zwą Bytem (ang. The Entity). To karmiona multimedialną wiedzą sztuczna inteligencja, która zyskała świadomość, tym samym stając się śmiercionośnym zagrożeniem dla losów ludzkości

Kto umiera w „Dead Reckoning Part One”? Ta postać pojawiła się w 3 filmach

1a607cf6-0468-492e-afea-68b43586c802.jpeg

Na rzecz Bytu działa niejaki Gabriel (Esai Morales), enigmatyczny adwersarz Hunta z przeszłości, który w filmie bezpośrednio mierzy się z kilkoma członkami zaufanej ekipy protagonisty. Partneruje mu przy tym Paris (Pom Klementieff), specjalnie wyszkolona i nieustraszona zabójczyni, która również daje się we znaki bohaterom stojącym po „jasnej stronie mocy”. To właśnie z uwagi na działania tych bohaterów życie traci jedna z głównych bohaterek „Dead Reckoning” – grana przez Rebekę Ferguson Ilsa Faust, którą poznaliśmy w wydanym w 2015 roku „Rogue Nation”.

Sojuszniczka Hunta ginie w „Dead Reckoning” z rąk Gabriela w bezpośredniej walce na jednym z weneckich mostów. Kiedy najsłynniejszy szpieg IMF do niej dociera, jest już za późno i wówczas dowiadujemy się, że scena była tą, w której Faust wyzionęła ducha. Dodajmy, że śmierć bohaterki jest niejako konsekwencją działań Hunta – gdyż ten miał kilka chwil wcześniej możliwość wyboru podążania jej tropem – ale też kwestią wyboru, jakiego dokonała sama Ilsa. W kluczowym momencie bohater grany przez Cruise'a zdecydował się na ratowanie Grace, nowo wprowadzonej postaci granej przez Hayley Atwell. Ilsie polecił natomiast udać się w bezpieczne miejsce, co bohaterka początkowo uczyniła. Decyzja o tym, aby ratować Grace, podyktowana była dwoma powodami: po pierwsze to Grace była w posiadaniu połówki klucza, od której zależą losy świata, a po drugie jej umiejętności w walce wręcz zdecydowanie ustępowały tym prezentowanym przez Ilsę, była więc zdecydowanie łatwiejszym celem, niż świetnie wyszkolona agentka. Również z tych powodów uciekająca Ilsa zdecydowała się ostatecznie skierować do miejsca, w którym Gabriel rozprawiał się z Grace, aby stanąć w jej obronie, co ostatecznie przypłaciła własnym życiem. Ale czy na pewno?

Rzuć okiem na: Będzie wielki powrót? Johnny Depp chętnie zagra w nowych „Piratach z Karaibów”!

Co z innymi bohaterami? Czy los Ilsy w „Mission: Impossible” jest przesądzony?

rebecca-ferguson-mi-585ee.png

Poza Faust w „Dead Reckoning Part One” nie doszło do żadnych innych „pożegnań” ze znanymi lub dopiero co wprowadzonymi postaciami z serii (no, chyba że liczymy występującego gościnnie Cary'ego Elwesa w roli Denlingera). Najbliżej ostatecznego „zejścia ze sceny” jest wspomniana wyżej Paris. W finalnej sekwencji akcji bohaterka zostaje uratowana przez Hunta i tropiących go przedstawicieli amerykańskich służb specjalnych po tym, jak na bok odtrącił ją Gabriel. Warto odnotować, że kobieta w heroicznym akcie także przyczyniła się do pomocy protagoniście, wobec czego istnieje szanse, że w finale serii Paris dołączy do ekipy Hunta

Choć zdaje się, że los Ilsy Faust jest przesądzony, fani w internecie gorąco spekulują na temat potencjalnego powrotu gwiazdy Diuny. Część fanowskich teorii kreśli bohaterkę w kontekście rzeczywistej antagonistki finału cyklu, która upozorowała własną śmierć, by zyskać przewagę w dotarciu do władzy nad sztuczną inteligencją. Zdaniem internautów tłumaczyłoby, to dość chłodny stosunek Benjiego i Luthera do jej przedwczesnego zgonu, którzy mieli w ja. Z drugiej strony Ilsa mogłaby spreparować śmierć, by przejść na spokojną emeryturę. W końcu już raz zostało to zasugerowane w jednej z pierwszych scen filmu, kiedy to Ethan przybył jej na ratunek na pustyni. Istnieje też szansa na to, że śmierć Ilsy została w jakiś sposób upozorowana wspólnie z Ethanem, który jeszcze przed spotkaniem z Gabrielem ujawnił przecież swoim współpracownikom, że celem jego przeciwnika jest przede wszystkim wyrządzanie krzywdy tym, których Ethan najbardziej kocha. Mogąc spodziewać się takiego obrotu spraw Ilsa mogłaby świadomie i w porozumieniu z resztą drużyny odsunąć się w cień, aby później odegrać rolę niespodziewanego sojusznika w walce z Bytem.

Sprawdź też naszą recenzję filmu: Tom Cruise i kino akcji, czyli DUET IDEALNY. Recenzujemy „Mission: Impossible – Dead Reckoning”

Co sądzicie o takim biegu zdarzeń? Czy Waszym zdaniem Ilsa Faust powróci w finale serii? 

Źródło: CBM / Twitter / Reddit / Zdj. Paramount Pictures