Daniel Radcliffe w filmie o prawdziwym chłopcu, który przeżył. Chodzi o kaskadera z „Harry’ego Pottera”

W połowie tego miesiąca czeka nas premiera nowego filmu dokumentalnego HBO. Produkcja przedstawi historię Davida Holmesa, kaskadera pracującego przy cyklu filmów „Harry Potter” i zastępującego w scenach akcji samego Daniela Radcliffe'a. Podczas realizacji przedostatniej odsłony serii Holmes przeszedł groźny wypadek, w wyniku którego został sparaliżowany. Zadebiutował pełny zwiastun.

Daniel Radcliffe w dokumencie o kaskaderze z „Harry’ego Pottera

„David Holmes: The Boy Who Lived” opisze wieloletnią przyjaźń, która zawiązała się między Radcliffe'em i jego dublerem w latach spędzonych na planie „Harry'ego Pottera” – współpraca tej dwójki rozpoczęła się jeszcze przy okazji „Kamienia Filozoficznego”, pierwszej odsłony cyklu adaptacji. Widzowie poznają też historię tragicznego wypadku, do którego doszło podczas realizacji widowiska „Insygnia Śmierci: Część I” z roku 2010. Filmując ujęcie, w którym miał zasymulować odrzucenie przez siłę wybuchu, Holmes upadł na rozłożoną poniżej matę z siłą na tyle wielką, by spowodować mocne uszkodzenie ciała. Jak dowiedziano się wkrótce po przewiezieniu go do szpitala, dubler został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. W latach po premierze filmu, Radcliffe i inni aktorzy z „Harry'ego Pottera” (między innymi Tom Felton, znany z roli Draco Malfoya) utrzymali znajomość z Holmesem – prowadzili też zbiórki pieniędzy mające wspomóc rehabilitację. 

„On zawsze był dla mnie niczym fajny starszy brat. To on zajmował się na planie wszystkim tym, co było niebezpieczne” – opisuje Radcliffe w nowym zwiastunie filmu dokumentalnego. „To, co go spotkało jest bardzo niesprawiedliwe. Nie powinien był musieć robić tego wszystkiego. Przydarzyła mu się potworna rzecz. Nie chcę jednak patrzeć na jego życie, jak na tragedię. Wystarczy spojrzeć na to, w jaki sposób dotknął innych ludzi”. 

Za wyreżyserowanie „David Holmes: The Who Lived” odpowiedział Dan Hartley. Produkcją zajęły się studia Sky i HBO Documentary Films. Sam Daniel Radcliffe, obok pojawienia się w filmie, objął stanowisko producenta wykonawczego. Amerykańską premierę filmu, w ramach stacji HBO, zaplanowano na 15 listopada. Po pierwszej emisji film zasili ofertę streamingową platformy Max. Na chwilę obecną nie potwierdzono, czy w tym samym czasie film trafi też do polskiej oferty HBO Max.

Zdj. HBO