David Cronenberg wraca do Cannes z nowym horrorem. Nowy plakat intryguje

Następny dreszczowiec legendarnego reżysera Davida Cronenberga lada moment doczeka się premiery. Pierwszy pokaz „The Shrouds” zaplanowano startujący już w przyszłym tygodniu Festiwal Filmowy w Cannes. Mroczna produkcja wyobraża przyszłość, w której specjalna technologia zezwala na obserwowanie rozkładu ciał zmarłych i staje się nowym „krzykiem mody” branży pogrzebowej. Pokazano plakat.

Vincent Cassel i Diane Kruger w obsadzie „The Shrouds”

Na pierwszym planie „The Shrouds” pojawia się francuski aktor Vincent Cassel („Nienawiść”). Wciela się w Karsha, biznesmena i wdowca, który tworzy nowatorskie urządzenie umożliwiające śledzenie zmarłych przebywających w trumnach. Wynalazek bohatera oferuje możliwość obserwowania w czasie rzeczywistym rozkładu ciał zmarłych. Urządzenie z czasem okazuje się przełomowym pomysłem będącym o krok do podbicia światowego rynku pogrzebowego. Biznes Karsha staje jednak pod zapytaniem po tym, jak kilka grobów — w tym ten jego żony — zostaje zniszczonych. Mężczyzna usiłuje poznać motyw ataku i wpaść na trop sprawców.

The Shrouds nowy horror

W obsadzie „The Shrouds” – które Cronenberg opisał jako najbardziej „osobistą i autobiograficzną” pracę w swoim dorobku – zobaczymy też między innymi Diane Kruger („Bękarty wojny”), Guya Pearce'a („Mare z Easttown”) i Sandrine Holt („Fear the Walking Dead”). Przed wejściem na plan z produkcją wiązano też nazwiska Viggo Mortensena („Zbrodnie przyszłości”) i Léi Seydoux („Nie czas umierać”), ale ostatecznie – przez wzgląd na zamieszanie z organizacją prac zdjęciowych – oboje musieli rozstać się z filmem.

Sprawdź też: Mike Flanagan wspiera reżyserski debiut znanego youtubera. Film zaczynał na Kickstarterze

Historia opowiedziana w produkcji miała być początkowo częścią nieujawnionego serialowego projektu Netfliksa. Jak wyjawił sam reżyser, włodarze platformy streamingowej podjęli decyzję o zrezygnowaniu z projektu, gdy dowiedzieli się, jak miałby wyglądać drugi odcinek. „Był moment, że Shrouds powstawało jako projekt streamingowy. (...) To zupełnie osobna historia, ale jestem wdzięczny [Netfliksowi]. Nie napisałbym tego scenariusza, gdyby nie fakt, że byli nim początkowo zainteresowani. Zatem dzięki nim istnieje, mimo że zdecydowali się z niego zrezygnować” – tłumaczył Cronenberg.

Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja. Przybliżony termin pozafestiwalowej premiery „The Shrouds” nie został jeszcze ustalony.

Zdj. Prospero Pictures / Canal+