DC ujawniło tożsamość Jokera. W nowym komiksie padło prawdziwe imię kultowego rywala Batmana

Wygląda na to, że wydawnictwo DC ujawniło czytelnikom jeden z dotychczas najpilniej strzeżonych sekretów superbohaterskiego uniwersum. Na stronach limitowanej serii „Flashpoint Beyond” padło prawdziwe imię Jokera, kultowego przeciwnika Batmana, którego tożsamość przez lata stanowiła przedmiot spekulacji. 

Choć Joker z pozakomiksowych opowieści nieraz już posługiwał się pełnym imieniem i nazwiskiem (w filmie Tima Burtona Książę Zbrodni to alter-ego Jacka Napiera, w widowisku z Joaquinem Phoeniksem główny bohater nosił imię Arthur Fleck), główne komiksowe pierwowzory umyślnie pozostawiły wszelkie informacje o prawdziwej tożsamości superzłoczyńcy pod znakiem zapytania. Aż dotąd. O ile bowiem skrawek informacji podany w piątym zeszycie miniserii Geoffa Johnsa, Jeremy'ego Adamsa i Tima Sheridana nie jest zmyłką wymierzoną w stałych czytelników, DC oficjalnie pokusiło się o odsłonięcie rąbka tajemnicy. Według komiksu „Flashpoint Beyond”, pod tożsamością Jokera kryje się niejaki Jack Oswald White.

Akcja komiksu rozgrywa się w uniwersum stworzonym wskutek wydarzeń kultowego komiksu „Flashpoint”. W tej wersji kontinuum świata DC, Bruce Wayne zginął w zaułkach Crime Alley, a tożsamość Batmana wziął na siebie jego ojciec, Thomas. Z kolei Martha Wayne, która wpadła w obłęd po śmierci syna, stała się odpowiednikiem Jokera. W piątym zeszycie nowej serii rozgrywajacej się w uniwersum „Flashpointu”, Mroczny Rycerz włamuje się do Azylu Arkham, gdzie przebywa obecnie jego była małżonka. To właśnie w scenie dialogowej między tą dwójką padają kluczowe informacje o Jokerze.

 

Martha przyznaje się do zabójstwa Psycho-Pirata, który ukrył się w uniwersum „Flashpointu”, by uniknąć konsekwencji wydarzeń Mrocznego Kryzysu (eventu trwającego na bieżąco w multiwersum DC). Nim doszło do morderstwa, Martha zdołała przesłuchać złoczyńcę i wyciągnąć od niego kilka kluczowych informacji o wydarzeniach na głównej Ziemi (czyli głównego kontinuum DC) – swojej własnej śmierci na Crime Alley i dalszym życiu Bruce'a Wayne'a. Ponadto, Martha weszła w posiadanie informacji o prawdziwej tożsamości oryginalnego Jokera. W rozmowie z Thomasem wyjaśnia, że przeciwnikiem Batmana/Bruce'a Wayne'a jest mężczyzna o imieniu Jack Oswald White.

Bohaterka dodaje też, że odwiedziła White'a w świecie „Flashpointu”, by sprawdzić jak alternatywny bieg wydarzeń, wpłynął na jego losy. Dowiadujemy się, że w świecie, w którym Martha i Thomas przeżyli, niedoszłemu Jokerowi nie powiodło się jako komikowi – obecnie zaś zarabia czyszcząc łazienki w Kasynie Wayne'ów. Oswald ma natomiast żonę i dziecko, z którymi tworzy dobrą rodzinę. W tej samej rozmowie Martha przyznaje Thomasowi, że opracowała wehikuł czasu i planuje wrócić na Crime Alley, by upewnić się, że właściwy bieg czasu zostanie przywrócony.

Flashpoint-Beyond-komiks.PNG

Na chwilę obecną nie wiemy, jaką rolę wzmianka o prawdziwej tożsamości Jokera wpisze się w następne opowieści o Batmanie. Nie należy wykluczać też, że jeszcze w kolejnych dwóch zeszytach siedmioczęściowego cyklu scenarzyści dodatkowo zamieszają w najnowszych informacjach i przywrócą tajemnicy Jokera status quo – w ten czy inny sposób (choć nigdy w przypadku imienia tego złoczyńcy), dochodziło do tego w ciągłości DC, już niejeden raz.

źródło: Comicbookmovie / zdj. DC Comics