Deadpool tom 6: Deadpool się żeni - recenzja komiksu

Deadpool się żeni przedstawia na tyle ważne – a może po prostu niecodzienne? – wydarzenie w życiu bohatera, że o wkład w komiks poproszono dawnych twórców przygód najemnika z nawijką. Efekt to zbiór różnych historii, które mają jedną stałą cechę – są szalone. Zapraszamy do lektury recenzji.

Od razu muszę się przyznać do wątpliwości względem samego ślubu Deadpoola. To przecież na tyle duża zmiana, że mogła zostać szybko przerwana jakimś niespodziewanym (a jednocześnie rozczarowującym) zwrotem akcji. Na szczęście twórcy konsekwentnie realizują ciąg wydarzeń zapoczątkowany w Wyzwaniu Draculi. Dostajemy też sporo epizodów z dawnych małżeństw Wade'a Wilsona, historię z Hitlerem oraz początek znajomości z Madcapem.

deadpool_t6_plansza_1.jpg

Wspomniane epizody pozwalają na gościnny udział w tworzeniu komiksu takim scenarzystom jak Fabian Nicieza, Joe Kelly czy Christopher Priest. Ich historie są krótkie – w przeciwnym razie Deadpool się żeni bardzo by się wydłużył – trwają zaledwie po kilka stron, jednak najczęściej okazują się satysfakcjonujące. To ten typ pozycji, który idealnie odpowiada osobowości głównej postaci. Wade jest wygadany i świrnięty, więc jego przygody są zwariowane i niezwykłe. Wypełnione szybkimi i ciętymi komentarzami prowadzą do przewrotnego zakończenia, co pokazuje, na jak rozmaite sposoby można podejść do tematu małżeństwa. Do tego czasem sceny, które rzeczywiście się zdarzyły, mieszają się z wyobraźnią bohatera.

Idealnie jednak nie jest. Niektóre historie mogą wydawać się zbyt oryginalne, można powiedzieć, że trochę głupkowate. Z drugiej strony, czy to nie przekraczania kolejnych granic oraz zabawy motywami i chwilami kiczem oczekujemy od komiksów z Deadpoolem? Doskonale przedstawia to epizod z Hitlerem i podróżowaniem w czasie, który nasuwa skojarzenia z wypełnionymi absurdami, starymi filmami SF. Chociaż zajście z Madcapem także sensem nie grzeszy – niedorzeczność scenariusza znajduje się na wysokim poziomie.

Spodziewać się można również aktów przemocy, gościnnych występów znanych superbohaterów i nawiązań do popkultury. Odkrywanie tych ostatnich wywołuje szczerą radość, natomiast co do pojawiania się Logana, Kapitana Ameryki bądź Thora... Ich występy są bardzo krótkie i nie do końca przekonujące, lecz w zwariowanym świecie Deadpoola może się przecież zdarzyć absolutnie wszystko. Ta absurdalność nieoczekiwanie sprawia, że komiks zachowuje spójność. Deadpool się żeni przybliża nam także miesiąc miodowy dwojga zakochanych, którzy tworzą sympatyczną i zgraną parę – o podobnym nastawieniu i lubiącą się – w postaci barwnej przygody osadzonej w Tokio.

deadpool_t6_plansza_2.jpg

Wizualnie komiks również stoi na zadowalającym poziomie. To wręcz niesamowite, jak wiele różnych stylów się w nim pojawia. W przypadku wątku z Hitlerem wygląda jak komiks z dawnych lat, podniszczony przez czas, z niejednolitymi kolorami (trafają się białe plamki i przetarcia). Innym razem oglądamy natomiast pięknie narysowanego wilka w zimowych sceneriach albo przechodzimy do retrospekcji specjalnie ukazanych w bladych odcieniach. Jeśli chodzi o wydanie, fizycznie nie różni się ono od poprzednich tomów. Zawiera okładki alternatywne, a także dwustronną okładkę dwudziestego siódmego zeszytu przedstawiającą ślub Wade'a Wilsona. Autorzy skomentowali ją krótko oraz podali listę pojawiających się na niej postaci – ponad dwustu dwudziestu.

Podsumowanie

Deadpool się żeni stanowi przykład bardzo udanej rozrywki z jednym z najbardziej charakterystycznych bohaterów Marvela. To zbiór różnych historii oraz kontynuacja relacji najemnika z kobietą, która na tyle zawróciła mu w głowie, że teraz bierze z nią ślub. Dawka absurdu, szaleństwa i czarnego humoru, jaką niesie za sobą ten komiks, jest nie do pomylenia z inną serią. To Deadpool w prawie najlepszym wydaniu.

Oceny końcowe

4
Scenariusz
5
Rysunki
+5
Tłumaczenie
5
Wydanie
5
Dodatki
+4
Przystępność*
+4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

Historia została pierwotnie opublikowana w zeszytach Deadpool #26-28 (od marca do maja 2014 roku) Deadpool Annual #1 (listopad 2013 roku).

Szczegółowe zdjęcia komiksu Deadpool tom 6: Deadpool się żeni znajdziecie w naszej prezentacji.

Specyfikacja

Scenariusz

Fabian Nicieza, Daniel Way, Joe Kelly, Mark Waid, Brian Posehn, Gerry Duggan

Rysunki

Scott Koblish, Evan Shaner

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Druk

Kolor

Liczba stron

168

Tłumaczenie

Oskar Rogowski

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

źródło: Egmont / Marvel