Discovery podejmie kroki prawne wobec polskiego rządu po głosowaniu w sprawie lex TVN

Amerykański koncern medialny Discovery będący właścicielem grupy medialnej TVN oficjalnie poinformował polski rząd, że podejmie wobec niego kroki prawne w związku z wczorajszym głosowaniem w sprawie tak zwanej ustawy lex TVN.

Grupa Discovery poinformowała oficjalnie rząd Mateusza Morawieckiego, że podejmie odpowiednie kroki prawne związane z naruszeniem dwustronnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską po tym, jak polski sejm uchwalił wczoraj ustawę, która ma wprowadzić nowe przepisy dotyczące grup medialnych w Polsce. Nowe przepisy zakładają, że prawo do nadawania na terenie kraju będą posiadały stacje telewizyjne, których właścicielem jest podmiot z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawa uderza przede wszystkim w koncern TVN, który należy właśnie do amerykańskiej spółki Discovery Inc.

W swoim oświadczeniu grupa Discovery zarzuca polskiemu rządowi, że ustawa jest zamachem na niezależne media i bezpośrednim atakiem wymierzonym w stronę TVN.

Ta ustawa to najnowszy zamach na niezależne media i wolność prasy. Jest bezpośrednio wymierzona w TVN Discovery, główną niezależną grupę medialną i źródło wiadomości w kraju, a także jedną z największych amerykańskich inwestycji  w Polsce.

JB Perrette, dyrektor generalny Discovery International zwracał uwagę w swoim oświadczeniu, że grupa Discovery działa i inwestuje w Polsce od prawie 25 lat i jest obecnie jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w kraju, jednak działania polskiego rządu dyskryminujące podmioty należące do Discovery nie pozostawiają żadnego wyboru spółce i muszą zakończyć się wniesieniem oficjalnego oskarżenia.

Discovery zapowiedział, że nadal będzie dążył do pozytywnego rozwiązania sporu, ale jeśli do niego nie dojdzie, to zamierza wszcząć postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. 3 Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki podpisanym w 1990 roku przez obydwa kraje. W ramach zapowiadanego złożenia wniosku o rozstrzygnięcie sporu Discovery ma domagać się pełnej rekompensaty za poniesione straty ze strony polskiego rządu.

Jesteśmy głęboko zaangażowani w ochronę naszych inwestycji w Polsce i ludzi oraz obrony publicznego interesu, jaki zapewniają niezależne media oraz prawo do wolności wypowiedzi. Discovery, jako chroniony inwestor w Polsce, posiada istotne prawa i przywileje na mocy traktatu polsko-amerykańskiego. Uważamy, że ta ustawa zamrozi amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę i będziemy stanowczo bronić naszych praw.

źródło: Discovery / zdj. TVN