Disney+ podniósł ceny i stracił ponad 1 mln subskrybentów

Platforma Disney+ odnotowała w ostatnim kwartale spadek aktywnych użytkowników. Jest to pokłosie znacznej podwyżki cen abonamentu, która weszła w życie pod koniec ubiegłego roku. Firma może jednak pocieszać się tym, że udało jej się zmniejszyć straty związane ze streamingową branżą o 300 mln dolarów.

Disney Plus stracił użytkowników. To wina podwyżek

W ostatnim kwartale platformy należące do Disneya nie mogły liczyć na przyrost użytkowników. W raporcie firmy czytamy, że liczba streamingowych klientów zmniejszyła się z 112,6 mln odnotowanych w ostatnim kwartale do 111,3 mln. Dane te obejmują aktywnych subskrybentów serwisu Disney+ w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych rynkach międzynarodowych z wyłączeniem Indii, gdzie firma działa w ramach Disney+ Hotstar.

To, że z serwisu korzystało w ostatnich miesiącach mniej użytkowników, jest wynikiem wprowadzonej pod koniec zeszłego roku podwyżki cen abonamentu. Przypomnijmy, że na początku grudnia serwis Disney+ podniósł w Polsce ceny swojego abonamentu dla użytkowników z aktywnymi planami – kilka tygodni wcześniej wprowadzono wyższe ceny dla nowych klientów. Za miesięczną subskrypcję trzeba zapłacić od grudnia już 37,99 zł, a nie tak jak wcześniej 28,99 zł. Roczny abonament wynosi natomiast 379,90 zł, a nie tak jak wcześniej 289,90 zł.

Sprawdź też: Disney zrobił nam niespodziankę. Kontynuacja „Vaiany” w tym roku trafi do kin!

Disney przewiduje jednak, że sytuacja ulegnie poprawie i prognozy na obecny kwartał zakładają, że do końca marca platforma streamingowa pozyska od 5,5 do 6 milionów nowych abonentów. Jeśli chodzi o Disney+ Hotstar, to w ostatnim kwartale serwis dodał 700 tys. subskrybentów, co oznacza wzrost do 38,3 mln klientów na tym rynku i pierwszy przyrost od czasu zeszłorocznego exodusu ponad 12 mln klientów, która związana była z utratą praw do pokazywania indyjskiej ligi krykieta.

Łącznie na koniec 2023 roku z usługi streamingowej Disneya korzystało 149,6 mln klientów na całym świecie, co oznacza spadek z poprzednim kwartałem, kiedy wynik ten wynosił 150,2 mln użytkowników. Dodajmy do tego, że liczba subskrybentów Hulu wyniosła na koniec roku 49,7 mln, co oznacza wzrost o 1,2 mln w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Disney zmniejsza straty w streamingu. Disney+ w 2024 roku wyjdzie na zero

Disney zapewnia też swoich inwestorów, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia rentowności w streamingowym segmencie do końca bieżącego roku podatkowego. W ostatnim kwartale straty zmniejszono względem zeszłego okresu o 300 mln dolarów. Straty w streamingu wyniosły więc 138 mln dolarów wobec 1 mld dolarów rok wcześniej. W sumie przychody ze streamingu wzrosły o 15% do 5,5 mld dolarów.

Ogólnie firma zaoszczędziła 500 mln dolarów w tym kwartale i przekonuje, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, którym były oszczędności na poziomie 7,5 mld dolarów do końca bieżącego roku podatkowego. Firma nie wyklucza też, że uda jej się nawet przekroczyć wysokość oszczędności w tym okresie.

Sprawdź też: Disney zapowiedział filmy na 2025 i 2026 rok! „Gwiezdne wojny” i kultowe animacje wracają!

Przychody The Walt Disney Corporation wyniosły 23,5 mld dolarów, czyli tyle samo ile rok temu. Z kolei zysk operacyjny opiewał na 3,8 mld dolarów, a to oznacza wzrost o 27% na przestrzeni roku. Tymczasem zysk brutto to kwota 2,9 mld dolarów (wzrost o 62%). W przeliczeniu na akcje była to kwota 1,22 dolara (o 23% więcej niż rok temu).

zdj. Disney