Disney jednak pokaże w kinach filmy, które trafiły prosto na Disney+

Disney pokaże w kinach filmy, które w okresie pandemii ominęły duży ekran w Stanach Zjednoczonych i trafiły bezpośrednio na platformę streamingową Disney+. Za chwilę w kinach takie filmy jak „Co w duszy gra”, „To nie wypanda” i „Luca”.

Filmy Disneya z czasów pandemii jednak trafią do kin

W okresie pandemii Disney zdecydował się na ograniczenie dystrybucji swoich nowych filmów Pixara na krajowym podwórku głównie do streamingu. W grudniu 2020 roku na platformę Disney+ zamiast do kin zawitała produkcja „Co w duszy gra”. W maju 2021 roku widzowie mogli obejrzeć z domowej kanapy animację „Luca”, a w marcu 2022 roku do serwisu Disneya wprowadzono film „To nie wypanda”. Wszystkie te produkcje doczekały się premiery między innymi w polskich kinach, ale Amerykanie mogli zobaczyć je wyłącznie w streamingu. Teraz studio chce dać krajowym widzom szanse obejrzenia tych tytułów także na dużym ekranie.

Decyzja o wprowadzeniu tych tytułów wyłącznie do streamingu na krajowym podwórku sprawiła, że filmy okazały się finansowymi porażkami. Co więcej, wielu ekspertów zauważa, że wpłynęła także negatywnie na wyniki późniejszych animacji od Disneya. Amerykańscy widzowie przyzwyczaili się bowiem, że animacje studia można obejrzeć w domu, a nie w kinie. Przyznał to zresztą sam dyrektor Pixara Pete Docter: „W dłuższej perspektywie okazało się to trochę złudnym sukcesem, ponieważ przyzwyczailiśmy widzów, że te filmy będą dostępne na Disney+. Dla czteroosobowej rodziny pójście do kina to spory wydatek, a wiedzą, że mogą poczekać, aż ten film pojawi się na platformie. Staramy się upewnić, że ludzie zdają sobie sprawę, że wiele tracą, nie oglądając filmów na dużym ekranie”.

Dopiero animacja „Między nami żywiołami”, która zebrała 495 mln dolarów od widzów, przywróciła wiarę w to, że animowane tytuły mogą ponownie sporo zarabiać w kinach. Pech jednak chciał, że kolejna tego typu premiera, czyli „Życzenie” okazało się spektakularną klapą. Disney podejmuje jednak działania, które mają ponownie przyzwyczaić widzów do tego, że animacje też powinno oglądać w pierwszej kolejności na dużym ekranie. Dlatego właśnie, „Co w duszy gra” będzie wyświetlany w amerykańskich kinach od 12 stycznia, „To nie wypanda” trafi do repertuarów 9 lutego, a i „Luca” pojawi się na dużym ekranie 22 marca.

zdj. Disney