Disney zrezygnuje z produkcji płyt DVD i Blu-ray. Ich wypuszczaniem zajmie się Sony

Na rynku wydań fizycznych doszło do kolejnego przetasowania. Firmy Disney i Sony podpisały właśnie umowę, zgodnie z którą japońska firma przejmie pełną produkcję płytowych wydań studia Walt Disney.

Disney przekazuje wydawanie swoich filmów na płytach firmie Sony

Disney już niemal całkowicie chce wycofać się z rynku wydań fizycznych. Studio w ostatnich latach wygaszało powoli wypuszczanie swoich płyt na poszczególnych rynkach, a w lipcu zeszłego roku zdecydował chociażby o zaprzestaniu dystrybucji fizycznych nośników w Australii. Teraz pojawiły się informacje zapowiadające, że studio chce całkowicie odstąpić od produkcji wydań DVD, Blu-ray i 4K UHD na wszystkich rynkach.

Nie będzie to jednak oznaczało całkowitą rezygnację z wypuszczania swoich filmów na płytach. Firma podpisała umowę, w ramach której w pełnym zakresie wypuszczaniem ich produkcji na fizycznych nośnikach zajmie się Sony. W praktyce będzie to oznaczało, że to Sony zajmie się całą procedurą, począwszy od produkcji płyt, poprzez nadzorowanie umów z dostawcami opakowań, a skończywszy na dostarczaniu gotowych wydań do dystrybutorów i sprzedawców detalicznych.

Sprawdź też: Gotowi na pożegnanie DCEU? „Aquaman i Zaginione Królestwo” wkrótce trafi na HBO Max.

Disney wydania płytowe

Disney chce w ten sposób zmniejszyć koszt wydawania swoich płyt, których proces był w firmie mocno rozciągnięty na wiele szczebli decyzyjnych, co sprawiało, że podjęcie prostej decyzji dotyczącej tego, który tytuł, na jakim nośniku wydać, wymagało zwykle zgody wielu menadżerów. Jak na razie nie mamy pewności, jak ten ruch wpłynie na polski rynek, gdzie filmy Disneya cały czas dystrybuowane są przez Galapagos. Od momentu upadku dystrybutora Imperial CinePix w naszym kraju Sony Pictures nie znalazło nowego dystrybutora i żaden film studia nie doczekał się polskiego wydania.

Przekazanie pełnej kontroli nad wydawaniem filmów Disneya firmie Sony potrwa kilka miesięcy, a pierwszym tytułem, którego wydaniem na płytach ma zarządzać Sony, będzie horror „Omen: Początek”, którego kinową premierę zaplanowano na kwiecień. Premiery wydań możemy więc oczekiwać latem.  Trudno na ten moment stwierdzić, czy ruch ten wpłynie pozytywnie na zwiększenie oferty Disneya na płytach, czy może wręcz przeciwnie. W katalogu studia znajduje się wiele klasyków, które od lat czekają na nowe wydania na płytach Blu-ray i 4K UHD.

Widzowie od lata zabiegają też o to, aby Disney postawił na wypuszczanie płyt z klasycznymi produkcjami wytwórni 20th Centrury Fox – za kulisami mówi się, że istnieje przynajmniej dwadzieścia klasycznych tytułów z katalogu tej wytwórni, które otrzymały niedawno swoje remastery w rozdzielczości 4K, z którymi Disney nic nie zrobił.

źródło: thedigitalbits.com / zdj. Disney / Sony