„Diuna” doczeka się swoich komiksowych adaptacji! Znamy szczegóły

Zgodnie z zapowiedzią grudniowa premiera ekranizacji powieści „Diuna” będzie tylko jednym z wielu nowych projektów bazujących na twórczości Franka Herberta. Po tym jak platforma HBO Max ogłosiła realizację serialu o zakonie Bene Gesserit, teraz przyszło pora na komiks osadzony w uniwersum „Diuny”.

Komiksowe wydawnictwo Boom! Studios nabyło prawa do wydania komiksów i powieści graficznych adaptujących powieści ze świata kultowej Diuny. Pierwszym z nich będzie komiksowa adaptacja prequelowej powieści „Ród Atrydów”. Seria została zaplanowana na 12 zeszytów, a za jej scenariusz odpowiadać będą twórcy książkowego pierwowzoru Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson. Powieść została opublikowana w 1999 roku i jest jedną z trzech części trylogii nazywanej „Preludium Diny”. Akcja książki rozgrywa się na 35 lat przed wydarzeniami opisanymi przez Franka Herberta w pierwszym tomie sagi. Bohaterami historii są między innymi młody książę Leto, przyszły ojciec Paula, 8-letni Duncan Idaho oraz Baron Harkonnen, który rozpoczął właśnie władanie na Arrakis.

Komiks „Dune: House Atreides” ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej będzie to okolica premiery filmu, czyli grudzień. Jak na razie nie wiemy jeszcze, który z artystów będzie odpowiadał za oprawę graficzną komiksu.

W planach są jednak także powieści graficzne na podstawie głównych tomów sagi autorstwa samego Franka Herberta, które zilustrować mają Raul Allen i Patricia Martin. Okładki do komiksów stworzy natomiast popularny rysownik Marvela Bill Sienkiewicz, który zaprojektował już znajdujące się poniżej logo.

Co wiemy o filmie na ponad pół roku przed jego kinową premierą? Wszystkie informacje o filmie znajdziecie w naszym artykule: Wszystko, co musisz wiedzieć o filmie „Diuna”. Najważniejsze informacje, historia powstania, bohaterowie.

dune_teaser_-_publicity_-_h_2020.jpg

Diuna” miała pierwotnie trafić na ekrany kin 20 listopada 2020 roku, a jej data premiery została ostatecznie przesunięta na 18 grudnia 2020 roku. Filmowa wersja ikonicznej powieści Franka Herberta będzie mierzyła się w kinach z nową wersją musicalu „West Side Story” od Stevena Spielberga.

Głównego bohatera zagrał Timothée Chalamet, a w obsadzie filmu znaleźli się także Rebecca Ferguson, która wcieliła się w Lady Jessicę, matkę Paula Atrydy, jego ojca zagrał Oscar Isaac, a Zendaya wcieliła się w partnerkę głównego bohatera. W filmie zagrali także Josh Brolin wcielający się w Gurneya Hallecka, jednego z najbliższych towarzyszy księcia Leto oraz osobistego nauczyciela Paula Atrydy, Dave Bautista, który pojawił się jako Glossu Rabban, Stellan Skarsgård, który sportretował barona Harkonnena oraz Javier Bardem w roli Stilgara, przywódcy plemienia pomagającego głównemu bohaterowi.

źródło: hollywoodreporter.com / zdj. Warner Bros. / Properties LLC i Abrams ComicArts