Ennio Morricone "60" - recenzja wydania

10.11.2016 r. odbyła się premiera nowego wydawnictwa "60", na którym znajdują się największe przeboje Ennio Morricone. Dziś przedstawiamy Wam recenzję tej płyty.

Recenzja muzyki zawartej na płycie:

Ennio Morricone – tego nazwiska kinomanom i miłośnikom muzyki filmowej przedstawiać nie trzeba. Pomimo bardzo sędziwego wieku (10.11.2016 r. – a więc całkiem niedawno – skończył 88 lat!) nadal aktywnie pracuje: pisze partytury do nowych obrazów oraz koncertuje. W tym roku odwiedził także Polskę, a bardzo ciepłe przyjęcie jego twórczości przez naszych melomanów spowodowało, że tegoroczny laureat Oscara za „Nienawistną ósemkę” Quentina Tarantino, ponownie zawita do nas już w lutym 2017 r.

Można nawet powiedzieć, że Maestro obecnie przechodzi renesans zainteresowania swoją muzyką, chociaż tak naprawdę nigdy ono nie osłabło. Liczby mówią same za siebie: 60 lat pisania nie tylko dla kina i ponad 500 filmów na koncie. Nie ma więc lepszej okazji by przypomnieć o tych faktach i zaprezentować światu nowe wersje klasycznych już utworów włoskiego kompozytora. Oto bowiem nakładem wytwórni Decca w dniu jego urodzin odbyła się premiera kompilacyjnego albumu, zatytułowanego po prostu „60”.

Czy owe wydanie jest jakoś szczególne na tle licznych składanek, które nadal są powszechnie dostępne na rynku? Czy warto poświęcić swój czas na przesłuchanie tej płyty i wydać na nią pieniądze? O tym w poniższej recenzji.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że na płycie zamieszczone są „odświeżone” wersje kompozycji Artysty. Zostały one wykonane przez Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną z Pragi, którą dyrygował sam Ennio Morricone. Tak więc o jakość materiału zawartego na krążku można być całkowicie spokojnym, gdyż Maestro w pełni nadzorował ten proces. Niektórym purystom, przyzwyczajonym do słuchania wersji wyłącznie z oryginalnych soundtracków, mogą się nie spodobać któreś z interpretacji. Pozostałych słuchaczy pragnę uspokoić, że w żadnym wypadku nie są one gorsze od tych pierwotnych, a i co najważniejsze – zachowują one ducha oryginałów.

Na krążku znajdują się 23 utwory, a sama płyta CD jest niemal po brzegi wypełniona muzycznym materiałem. Album otwierają trzy kawałki z „Misji” (1986) Rolanda Joffe i są to najbardziej znane i cenione fragmenty z nominowanej do Oscara ścieżki. Następnych sześć pozycji zarezerwowanych jest dla muzyki z filmów Sergio Leone (dalej są jeszcze trzy), dzięki którym włoski kompozytor uzyskał międzynarodową sławę. Zresztą, wystarczy spojrzeć na tracklistę i przekonać się samemu, że jest to ścisły top ze współpracy Maestro z reżyserem „Dolarowej trylogii”. Nie mogło też zabraknąć muzyki, którą Morricone napisał dla innego włoskiego twórcy i swego przyjaciela – Giuseppe Tornatore – do obrazu „Cinema Paradiso”. Swoją reprezentację na tej składance ma też Quentin Tarantino – mowa oczywiście o jednym z największych sukcesów ostatnich lat kompozytora i jego muzyce do „Nienawistnej ósemki” (z niej to pochodzi najdłuższy utwór na płycie). Album wieńczy niezwykle dostojna i spokojna kompozycja z „Nietykalnych” Briana de Palmy (była to trzecia nominacja do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dla włoskiego Artysty).

Czas na podsumowanie. Oczywistym jest, że tak bogata twórczość Ennio Morricone nie mogła pomieścić się na jednym skromnym krążku CD. Jednak to, co ostatecznie znalazło się w finalnym produkcie, daje pewne pojęcie o 60-letnim dorobku Maestro, jest niejako pewnym wyznacznikiem tego, co najlepsze w muzyce bohatera niniejszej recenzji. Należy nadmienić, że wybór tych konkretnych utworów został dokonany przez samego kompozytora, który w większości przypadków idealnie spełnia oczekiwania słuchaczy. Zatem album „60” można polecić nie tylko największym miłośnikom, ale również tym, którzy pragną dopiero rozpocząć swoją przygodę z muzyką Ennio Morricone.

Ocena muzyki na płycie: 6/6

Spis utworów:

 1. Gabriel’s Oboe (The Mission) - 2:05
 2. Falls (The Mission) - 2:57
 3. On Earth As It Is In Heaven (The Mission) - 3:17
 4. The Man With The Harmonica (Once Upon A Time In The West) - 3:27
 5. The Fortress (The Good, The Bad And The Ugly) - 2:14
 6. Main Theme (The Good, The Bad And The Ugly) - 2:40
 7. Jill’s Theme (Once Upon A Time In The West) - 3:06
 8. Main Theme (A Fistful Of Dynamite) - 3:26
 9. The Ecstasy Of Gold (The Good, The Bad And The Ugly) - 2:53
 10. Nuovo Cinema Paradiso (Cinema Paradiso) - 2:00
 11. Love Theme (Cinema Paradiso) - 3:31
 12. Abolisson (Queimada) - 3:49
 13. Chi Mai - 3:21
 14. Main Theme (H2S) - 2:30
 15. Main Theme (Metti, Una Sera A Cena) - 3:30
 16. Croce D’Amore (Metti, Una Sera A Cena) - 4:34
 17. Deborah’s Theme (Once Upon a Time in America) - 3:21
 18. Stage Coach To Red Rock (The Hateful Eight) - 7:02
 19. Bestiality (The Hateful Eight) - 2:43
 20. Main Theme (For A Few Dollars More) - 2:50
 21. Titoli (A Fistfull Of Dollars) - 2:57
 22. La Califfa (The Lady Caliph) - 2:37
 23. Death Theme (The Untouchables) - 2:43

Czas trwania płyty:  73:33

Opis i prezentacja wydania:

Opisywanym w niniejszej recenzji wydaniem jest edycja podstawowa albumu „60”, która zawiera jedną płytę CD. Opakowanie to standardowe pudełko plastikowe (tzw. jewel case). Należy dodać, że pomimo informacji na froncie okładki „Zagraniczna płyta – polska cena” i białej „obramówki” wokół niej z tymże napisem, owe wydanie jest jak najbardziej pełną edycją (chodzi o zawartość materiału na krążku) i niczym nie ustępuje temu, które można kupić w wyższej cenie. W środku znajduje się 8-stronnicowy booklet z podstawowymi informacjami: spis utworów i osoby odpowiedzialne za nagranie albumu oraz zdjęcia kompozytora podczas dyrygowania. Całość wydawnictwa utrzymana jest w przyjaznych dla oka barwach, które bardzo dobrze się ze sobą komponują.

Ennio 60 CD front.jpg Ennio 60 CD tył.jpg

Ennio 60 CD z płytą.jpg Ennio 60 CD środek.jpg

Ennio 60 CD booklet 2.jpg Ennio 60 CD booklet 1.jpg

Ocena wydania: 4/6

Ocena całkowita: 5/6

Gdzie kupić płytę Ennio Morricone „60"?

merlin.pl - 35,79 zł

empik.com - 38,49 zł

swiatksiazki.pl - 34,90 zł

Płytę do recenzji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Universal Music Polska.

Mamy dla Was również konkurs, w którym możecie wygrać płytę "60". Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

źródło: Universal Music Polska